První krok za třemi body do tabulky udělali už v 10. minutě, kdy se z penalty prosadil Daniel Rossi.

„Chtěli jsme vstoupit do zápasu hodně aktivně, abychom co nejdříve vstřelili branku, protože se před utkáním hodně mluvilo o tom, že Baník má s defenzivou problémy. Chtěli jsme dostat soupeře pod tlak a to se nám podařil,“ pochvaloval si Psotka.

„My jsme šli do utkání s tím, že nebudeme Sigmě chtít dovolit její tradiční hru ve středu pole. Myslím, že se nám to zpočátku celkem vydařilo a drželi jsme soupeře na distanc. Bohužel jsme pak sami vyrobili zbytečnou penaltu, což mužstvem obrovsky otřáslo a po zbytek poločasu to bylo o tom, jestli se v kabině dokážeme o přestávce zmobilizovat. Bohužel jsme ale před přestávkou dostali druhý gól,“ litoval trenér Baníku Pavel Malura, jenž už po prvním kole nahradil na ostravské lavičce odvolaného Karola Marka.

Po druhé brance, kterou před poločasem hlavou znovu přidal Daniel Rossi o vítězi už prakticky nebylo pochyb.

„Soupeř se samozřejmě zklidnil. Ve druhé půli jsme se ještě snažili hrát dopředu, ale soupeř kontroloval hru hodně držel míč a ten rozdíl mohl být nakonec ještě vyšší,“ konstatoval smutně Malura.

Utavení tempem

Jeho protějšek však navzdory hladkému vítězství, které ještě pečetil v závěru Tomáš Hořava, stoprocentně spokojený nebyl.

„Zhruba od třicáté minuty jsme nebyli tolik důslední v defenzivě. Neplnili jsme si úkoly, zejména středoví hráči Hořava s Navrátilem, a Baník se nám dostával do takových brejkových situací, protože jsme lehce ztráceli míče. Trochu bych řekl, že jsme se i utavili tempem a v konci prvního poločasu nám scházela fyzická kondice,“ řekl Psotka.

„Naštěstí jsme se pak prosadili ze standardky. Ve druhém poločase už jsme chtěli hrát víc na držení míče a to hráči ve druhém poločase velmi dobře plnili. Fotbal ve druhém poločase už možná nebyl tak koukatelný, ale byl účelný,“ řekl Psotka, jenž trochu překvapil nezařazením navrátilce Marka Heinze do základní sestavy.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU PLUS FOTOGALERIE: Sigma v derby hladce přejela Baník. PODÍVEJTE SE

Heinz na hřišti až v druhé půli

Zkušený čtyřiatřicetiletý ofenzivní univerzál se na trávník dostal až v 65. minutě, kdy vystřídal Navrátila.

„Byli jsme spokojení s útočnou trojicí, která nastoupila proti Herthě i Dukle a nechtěli jsme do toho zasahovat. Naopak jsme se chtěli snažit náš výkon stabilizovat. Nakonec jsme se po těžkém rozhodování rozhodli znovu pro tuto trojici, a řekl bych, že tito hráči svou pracovitostí odvedli to, co jsme čekali,“ vysvětlil Psotka.

Jeho tah mu vyšel. Hanáci měli oproti prvnímu zápasu sezony na Dukle daleko vyšší počet nebezpečných příležitostí.

„Je to pořád stejná písnička. Doma hrajeme odvážněji, víc se dostáváme do zakončení, venku nemáme takové sebevědomí, co se týče útočných hráčů a proto si tolik šancí nevytváříme,“ poznamenal olomoucký trenér.

S Heinzem však jako s jedním z nejzkušenějších hráčů ve svém mužstvu rozhodně počítá.

„V následujících týdnech nás čeká hodně zápasů, protože budeme hrát pohár, takže hráči se protočí a Marek dostane prostor od začátku v jiných zápasech,“ uvedl Psotka.

Malurovo vyznání

To kouč Ostravy na tiskové konferenci nezapřel, že Baník prochází složitým obdobím. Ze zákulisí prosákly informace o tom, že záložník Josef Hušbauer je na odchodu.

„Víte, moc nerozumím tomu, že hráč po třech nebo čtyřech společných dnech má jasno, že nebude hrávat. Ale pokud je mu Baník málo, tak může jít. Nemám s tím problém,“ prohlásil rázně Malura, který plánuje ostravské mužstvo co nejdříve přetvořit k obrazu svému.

„Je to o tom najít hráče, kteří budou ochotní na hřišti za Baník padnout. Bohužel se ukazuje, že jsou tam i takoví, kterým je to jedno, a mají dojem, že Baník je dobrý na to, aby se v něm ukázali, zahráli si fotbálek a pobavili se. Ale když pak jde do tuhého, tak to zabalí. Takoví hráči v mužstvu prostě nebudou. Možná ti ostatní nebudou mít takovou fotbalovou kvalitu, ale budou mít kvalitu charakterovou a s tím se podle mě liga dá hrát. Věřím, že mužstvo svou tvář změní,“ uvedl Malura.