Jeho hráčská a především trenérská kariéra je spjata hlavně se Sigmou Olomouc.

Fotbaloví fanoušci znají Zdeňka Psotku nejvíce z působení v roli kouče ligové Sigmy Olomouc.

Od prvního července se ale olomoucký rodák stane posilou managementu FC Viktorie Plzeň, kde bude vykonávat funkci sportovního ředitele mládeže.

Dvaačtyřicetiletý Zdeněk Psotka je mužem na svém místě. V olomoucké Sigmě dosáhl při práci s mládeží výrazných úspěchů.

V roce 2001 přivedl béčko Sigmy tvořené převážně mladými hráči do druhé ligy, o šest let později získal mistrovský titul s dorostem Sigmy U19.

Ve stejném roce byl vyhlášen nejlepším trenérem mládeže Českomoravského fotbalového svazu.

V sezonách 2008 2011 a 2013 2014 vedl tým Sigmy, přičemž v roce 2009 skončila Olomouc v lize pod jeho vedením čtvrtá. Krátce působil jako hlavní kouč i ve slovenské Senici.

„Na práci s mládeží dáváme v klubu velký důraz a právě proto jsem rád, že můžeme v Plzni přivítat zkušeného trenéra a manažera Zdeňka Psotku. Pevně věřím, že společnými silami se nám podaří posunout mládež Viktorie opět o notný kus dopředu," říká generální manažer FC Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

Viktorie: Nalezli jsme odborníka

Klub tímto podle slov Šádka reaguje na stoupající zájem mladých fotbalistů i fotbalistek o možnost věnovat se tomuto sportu v dresu plzeňské Viktorie.

„V Plzni funguje regionální žákovská akademie pod hlavičkou FAČR a už v létě na ni naváže klubová akademie dorostenců. To vše klade stále větší nároky na vzdělání a profesionalitu trenérů mládeže, na rozvoj potřebných tréninkových prostor i podpůrného servisu v podobě lékařské péče, rehabilitace nebo správné výživy. Ve Zdeňku Psotkovi nalézáme odborníka, který by měl veškerý tento komplex činností řídit a zastřešovat," dodává Adolf Šádek.

Pro Zdeňka Psotku je angažmá v nejúspěšnějším českém klubu posledních let velkou výzvou.

„Na práci ve Viktorii Plzeň se moc těším. Tuto pozici jsem zastával také v Olomouci a je to činnost, která mě naplňuje a baví," prohlásil Zdeněk Psotka.

Bývalý gólman, který má odchytáno šest zápasů ve druholigovém ČSK Uherský Brod, chce mládež Viktorie posunout k ještě vyšším metám.

„Příprava mládeže ve Viktorii musí být co nejkvalitnější, protože i cíle tady jsou a budou stále nejvyšší. I mládežníci chtějí být úspěšní. navíc každý klub by měl mít za cíl výchovu a rozvoj hráčů, kteří mají ambice i potenciál obléknout dres svého týmu i v dospělé kategorii," dodává Zdeněk Psotka.