Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psotka: Uděláme vše, aby ty tisíce diváků měly radost

Olomouc - Trenér olomouckých fotbalistů Zdeněk Psotka je po třetině ligy sumístěním spokojený. Plzeň jej nepřekvapila, dál uznává Jarolíma a Spartu považuje za silnéhosoka.

1.10.2010
SDÍLEJ:

Kouč Sigmy Zdeněk PsotkaFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Po první třetině ligy patří Sigmě v ligovém pelotonu druhá příčka. Trenér Zdeněk Psotka je s ní spokojený, zároveň však dodává: „Pořád máme rezervy, chceme se zlepšovat a dostat se na úroveň Plzně.“

Jak jste spokojený po třetině ligy s druhým místem v tabulce?
Určitě je to situace, kterou jsme si před sezonou přáli. Když vezmu prognózy a cíle, které jsme si před sezonou dávali, pak máme důvod ke spokojenosti. Na druhou stranu když si atlet vytyčí metu a nakonec překoná rekord, ovšem zároveň se najde soupeř, který ten rekord ještě vylepší, tak má okamžitě novou motivaci. Vidíme, že Plzeň má spoustu bodů, hraje velmi dobrý fotbal. Srovnali jsme se s nimi hned v prvním kole a to utkání bylo minimálně vyrovnané. Vidíme ale i to, že pořád máme rezervy, proto se chceme zlepšovat a dostat se na úroveň Plzně.

Devítibodový náskok, který Plzeň má, už se dá nazvat komfortním, souhlasíte?
Naše liga je už druhým nebo třetím rokem velmi vyrovnaná a Plzeň je v ní výjimečná. Ztratila vlastně jen s námi. I když tříbodový systém umožňuje rychlý návrat zpět do hry, tak si myslím, že Plzeň už si vytvořila velmi slušný náskok a má dostatečně zkušené mužstvo na to, aby ho udržela. Asi nebude vyhrávat po celou dobu ligy, ale všechno jí zatím hraje do karet. My teď hrajeme se Spartou, takže je jisté, že někdo ztratí.

Je pro vás vlastně suverenita Plzně překvapením? Už na jaře hrála dobrý fotbal, vyřadila vás z poháru…
Překvapení to pro mě určitě není. Už před dvěma lety začala Plzeň skládat velmi dobré mužstvo z bývalých hráčů Sparty a Baníku, což byly ve svých dobách nejlepší týmy u nás. Před nějakou dobou měla Plzeň problémy s obranou, ale vyřešila to příchodem Bystroně. Vyřešili si i post gólmana. Mužstvo je velmi dobře věkově, rychlostně i typově poskládané, takže jeho výsledky nejsou překvapivé.

Čím to je, že třeba oproti jaru tak jasně vládnou?
Jedna věc je srovnávat výsledky, umístění a body a druhá herní projev a atraktivitu. Myslím si, že co se týká atraktivity, tak Plzeň byla už na jaře velmi dobrá. Vytvářela si hodně šancí, ale nebyla produktivní. Letos k tomu přidala i zkušenost z těžkých zápasů. Osahala si Evropskou ligu. S Besiktasem, který patří ke špičkovým mužstvům, byla v prvním zápase i trošku lepší. Hráči získali na sebevědomí. V porovnání Evropské ligy s českou ligou je evropský zápas jednoznačně přínosem. V Česku prostě není takový tlak. Navíc hodně plzeňských hráčů prošlo třeba Spartou, kde je tlak enormní, takže jsou připraveni prakticky na jakoukoliv těžkou situaci v české lize.

Další důležitou událostí první třetiny ligy je krize Slavie. Čekal jste, že budou až tak dole?
Já bych s tím až tak nesouhlasil. Ani bych neřekl, že jsou nějak extra dole. První kola hráli docela dobře. Nasbírali i celkem dost bodů. I potom hráli poměrně dobrý fotbal. S námi, se Spartou v derby i třeba první poločas na Slovácku. Ale prostě nedávají góly. Nemají se o koho střelecky opřít. Tohle už ale není moje práce, abych hodnotil Slavii. Přesto jsem přesvědčený, že se zvedne a půjde tabulkou nahoru.

O vás se ví, že jste vždy uznával práci trenéra Jarolíma. Co říkáte na jeho rezignaci?
Že uznávám práci trenéra Jarolíma, to dál platí. Líbil se mi herní projev Slovácka i Slavie, zejména v prvních letech. To ostatní, co se ve Slavii děje, ale opravdu nemůžu hodnotit, protože v tom prostředí nejsem. Informace dostávám pouze zprostředkovaně.

V pondělí vás čeká Sparta. Jak ta na vás působila v úvodu sezony?
Myslím, že Sparta je pořád stejně dobrá směrem dozadu i dopředu díky Wilfriedovi. Změn tam moc nebylo. Jen přišel Matějovský, který má zkušenosti z Premier League. Myslím si však, že oslabením pro Spartu je zranění Kušníra, který měl v minulé sezoně reprezentační for­mu.

Věřím ve výkon hodný chvály

Nezdá se vám, že oproti předchozímu ročníku je trošku nevyrovnanější? Dokáže zahrát skvělé zápasy, jako třeba s Palermem, ale zároveň vyhořet v Českých Budějovicích…
Jak už jsem říkal, naše liga je velmi vyrovnaná. Na Spartu je vyvíjen největší tlak, takže jeden týden je v novinách prezentovaná jako mužstvo, které postoupí do Champions League, protože porazilo Lech Poznaň a zdecimovalo Baník Ostrava. Druhý týden je zase kritizovaná, že některé utkání nezvládla. Sparta je pro mě ale pořád obrovsky silná a navíc dokáže, jak už jsme se o tom bavili v souvislosti s Plzní, vyhrávat zápasy, ve kterých se jí herně nedaří.

V případě remízy a výhry Plzně by se už teď velký bodový odstup ještě zvětšil. Může pondělní duel třeba způsobit to, že už těžko bude Plzeň někdo nahánět?
Vždycky je tady možnost. Do konce je dvacet zápasů. Jako bylo deset dobrých zápasů, může přijít deset špatných, takže jakékoliv závěry jsou předčasné. Nemusí to být ani Olomouc, ani Sparta, kdo bude Plzeň prohánět. My se soustředíme na to, abychom pondělní utkání zvládli a udrželi se na druhé pozici.

Co říkáte obrovskému zájmu o vstupenky na utkání?
Bohužel v Olomouci pořád chodí hodně diváků na soupeře. Sparta je určitě soupeř z největších, a proto nejsem překvapený, že ten zájem je. Naší povinností je v pondělí udělat všechno pro to, abychom těm tisícům – a věřím, že desetitisícům – diváků udělali radost. Doufám, že příznivce nezklameme, předvedeme výkon, který bude hodný chvály, a že se pak přijdou podívat i na dvě zbývající podzimní domácí utkání.

Venku mají útočníci málo seběvedomí

Vraťme se k hodnocení prvních deseti ligových kol. Vždy jste opakoval, že pro vás je kromě bodů důležité také to, zda celý tým udělal v herním projevu pokrok. Podařilo se to opět oproti jarní části soutěže?
Od začátku mého působení jsme si před sebe stavěli postupné cíle. Chtěli jsme se vyrovnat nejlepším týmům u nás a myslím, že během těch dvou let se nám to podařilo. Nemáme teď důvod mít strach z žádného soupeře. Nebyl ani soupeř, který by nás přehrával, což se třeba v první sezoně stávalo. Vytyčili jsme si pro letošek za cíl stabilizovat naše výkony. V minulosti jsme dokázali podat čtyři pět výkonů po sobě, které byly výborné, dokázali jsme porazit kohokoliv. Pak ale zase přišly tři zápasy, které jsme naprosto nezvládli. Ty úseky byly kolikrát i delší. To jsme chtěli změnit. Chtěli jsme využít zkušenosti, které jsme už nasbírali, a dosáhnout toho, aby výsledky byly stabilnější. Zatím musím zaklepat, že se nám to daří, ale pořád vidím veliký rozdíl mezi hrou a sebevědomím v domácích zápasech a na hřištích soupeřů.

Je to tím, že v mužstvu je stále celá řada velmi mladých fotbalistů?
Myslím, že ne. Z hledika věku to působí spíš obráceně. Že tlak je větší doma od našich fanoušků než venku. Zatím si nedovedu vysvětlit, proč je mezi hrou doma a venku takový rozdíl. Ještě to nemáme důkladně zanalyzované. Podstatný rozdíl vidím především ve hře útočníků. Doma odvádějí obrovské penzum práce, co se týče nabídky, soubojových věcí i produktivity. Na venkovních hřištích jsou však naši útočníci málo sebevědomí a kvalitu, kterou mají, nedokáží plně prodat jako celá trojice. Většinou zahraje třeba jen jeden z těch tří. Ale snažíme se na tom pracovat a věřím, že v dalších zápasech to bude lepší.

Ordoš byl nejlepší jako podhrotový útočník

Tým oslabila dvě zranění. Jak moc vám chyběl Radim Kučera, po jehož zranění jste dál hráli dobrý fotbal, ale bodů už nebylo tolik? Souvisí to?
To bych nespojoval. Radim nám určitě chybí. On je obrovsky důležitý pro předání informací na hřiště. V době, kdy potřebujeme změnit hru. Myslím si ale, že postupem času, přestože je to zatím krátká doba, těch pět zápasů, Tomáš Janotka a Aleš Škerle tuto jeho úlohu dokázali převzít a že nám to dobře funguje. Samozřejmě Radim je v určitých věcech nenahraditelný, ale co se týká vyloženě sportovní stránky, tak to Pavel Dreksa zvládá na jedničku.

Minimálně se do hry v první třetině ligy zapojil Michal Ordoš. Jak moc chyběl on?
Změnili jsme trošku rozestavení, trošku jsme změnili styl hry a funguje nám to. Michal když bude zdravý a stoprocentně připravený po silové stránce, tak se nám otevřou dvě, možná tři další alternativy, což je pro nás výhoda.

Kde vidíte jeho ideální místo, kam s ním vlastně počítáte? Do zálohy nebo do útoku?
Myslím, že už jsem vlastně odpověděl. Teď hrajeme trochu jiným stylem, a pokud bude hrát on, tak můžeme hrát jiným. Obecně si ale myslím, že Michal nejlepší výkony předváděl v době, kdy hrál podhrotového útočníka, a to mu nejspíš bude nejvíc vyhovovat i v budoucnu.

Někteří hráči nemají tolik síly

Když se podíváme na další jednotlivce, tak možná největší progres je u Jana Navrátila. Zároveň ale na něj asi sedí i to, co jste říkal o hře doma a venku. Souhlasíte?
Nemyslím si to tak úplně. Progres ve výkonnosti vidíme rozhodně u všech mladých hráčů. Jak to ale říkáme neustále, výkyvy u mladých hráčů prostě jsou. A jsou obrovské. Mám pocit, že konkrétně Honza Navrátil je velmi často posuzován podle toho, jestli dá branku, nebo ne. Jeho výkony jsou mnohem lepší než na jaře, to je bez diskuze. Práce, kterou odvede na hřišti, je neskutečná. Velmi se zlepšil zejména ve hře do defenzivy. Má třeba neskutečné množství získaných míčů. Dokáže si i sám vytvořit situaci, že zvládne vstřelit branku. Co se týká hry doma a venku, si myslím, že třeba na Slavii odehrál dobré utkání. Teď v Teplicích byl terén nesmírně těžký a domácí hráli hodně pomocí faulů. Měřítko rozhodčího bylo volnější, takže se hra hodně pouštěla. Někteří naši hráči zatím nemají tolik síly, aby ustáli souboje s dvoumetrovým Rosou nebo dalšími hráči. Tam si myslím, že byl problém, proč jsme se tolik neprosazovali. Třeba zrovna tito dva hráči se museli na tom těžkém terénu daleko více koncentrovat na míč, a tím pádem tam bylo hodně soubojových věcí, které často byly s faulem.

Na sílu jste se chtěli zaměřit v zimní přípravě letos v lednu. Tehdy jste mluvil o tom, že zápasy s Evertonem vám ukázaly, že v tomto směru zaostáváte. Platí pořád, že v tomto směru máte největší rezervy?
Přesně tak. Trénink je dlouhodobý a je možné, že to třeba bude trvat další dva roky, než se tito naši mladí hráči dostanou po silové stránce třeba na úroveň hráčů, kteří jsou ve Spartě, protože tam je jich hodně. Víme, že tento nedostatek máme, proto se snažíme naši hru zrychlit a zkvalitnit technicky. Po stránce rychlosti pohybu a po stránce práce s míčem. V tom musíme být ještě rychlejší a ještě kvalitnější, abychom eliminovali ten silový deficit.

Z talentů neumíme vytáhnout maximum

Tohle je směr, kterým se ubírá fotbal? Velká síla a zároveň i technická zdatnost, jako to ukazuje třeba Arsenal, Barcelona a jiní?
To je ta kombinace obojího. Nabrat co největší množství svalové hmoty, tak abychom byli silní v osobních soubojích, ale abychom neztráceli na koordinaci a na dynamice. To je ten směr, kterým jdou evropští hráči, a takto to ve světě funguje. Samozřejmě velké kluby mají výhodu v tom, že si typy, které to mají geneticky dané, vybírají. My se snažíme pracovat s hráči, které tady máme, a dostat je na co nejvyšší úroveň.

Rozdíl je tedy hlavně v penězích? Velké kluby mají možnost vybírat si ty, které to není potřeba učit, zatímco u nás se musí síla do hráčů dostat?
Samozřejmě. Každý člověk má dané věci od přírody. Třeba co se týče aerobní kapacity, což je také velmi důležitý ukazatel, který vytváří hráčům limity, aby v tempu, v němž se snažíme hrát, vydrželi po celý zápas. Výběr máme malý, ale nechci nad tím brečet. Myslím si, že se spousta věcí dá dotrénovat, spousta věcí se dá zase nahradit týmovou spoluprací. Všechno ale začíná už při hledání talentů.

A to nám momentálně v Česku nejde, nebo prostě talenty nejsou?
Myslím, že trochu zaostáváme. Když má někdo předpoklady vytrvalostní, posílá se směrem do atletiky, když má silové předpoklady, tak je směrován k upolovým sportům a podobně. Tento systém výběru mládeže u nás v republice kdysi fungoval velice dobře. Upustili jsme ale od něj, zatímco v Evropě to zůstalo. Někde je to bráno hodně soukromou cestou, že se o to stará každý klub sám, v některých státech je to zase třeba do čtrnácti patnácti let řízeno centrálně, školstvím, ministerstvem sportu. Talenty tady pořád máme, ale nejsme schopni vytáhnout z nich maximum.

Hubník by byl pro repre použitelný

Když už jsme u celého českého fotbalu, jak vidíte šance reprezentace v blížícím se klíčovém duelu se Skotskem?
I po nepříznivém výsledku z utkání s Litvou v národním týmu pořád vidím hráčský potenciál a kvalita není špatná. V přátelském utkání se Skotskem na jaře hráli naši velmi dobře, a když to zopakují, tak věřím, že to zvládnou i výsledkově. Ale jak už jsem říkal dřív, tohle já nemám právo hodnotit. Můžu se na to dívat z pozice fanouška.

Překvapilo vás, že v nominaci není nikdo ze Sigmy?
Překvapilo, nepřekvapilo. Pořád se snažíme, aby naše liga měla prestiž a aby byla kvalitnější. Já se teď pokusím oprostit od Olomouce, kde jsem určitě zaujatý. Plzeň ale předvádí velice atraktivní fotbal. Kritici i odborníci kvitují jeho proevropskost a v nominaci je pouze Petržela. Myslím si, že by tam klidně mohli být dva nebo tři, kteří kvalitu mají a zasloužili by si šanci získat zkušenosti na mezinárodním poli.

Nejvíc gólů v lize dali Michal Hubník, Daniel Kolář a Jan Rezek. Fanoušci v internetových diskuzích však hovoří o tom, že to nejsou hráči pro reprezentaci. Co na to říkáte?
Můžu souhlasit s tím, že ani jeden z těchto hráčů není úplně ideální. To ale třeba svého času nebyl ani Koller, když tady hrál ve Spartě. Pak odešel do zahraničí, obrovsky se technicky zlepšil a byl pro národní mužstvo neskutečně platným hráčem. Když to ale vezmu poměrově, tak Lafata, když byl v lize nejlepším střelcem, dostal v reprezentaci příležitost. Využil té svojí euforie a důležité góly také dal. Takže si myslím, že Rezek, Kolář nebo Hubník by díky svojí momentální gólové formě byli použitelní.

Autor: Jiří Fišara

1.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
zprava Jakub Plšek, Lukáš Pazdera
26

Sigma Baník nezdolala, dosáhla jen na bod

Ilustrační foto

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Dopravní hřiště u plaveckého stadionu v Olomouci bude dvakrát větší.

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli střet fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení