Na pondělní tiskové konferenci hodnotil čerstvě sedmatřicetiletý kouč sedmnáct odehraných kol a prozradil i základní plány pro jaro. Cílem i nadále zůstává boj o evropské poháry. O čem ještě mladý a úspěšný kouč hovořil?

O divácích

Přišlo jich více než v minulé sezoně, ale čekali jsme, že by to mohlo být ještě lepší. Hodně jsme si slibovali od reprezentačního utkání, které naplní celý stadion, a že se potom diváci chytnou. Ono se tak skutečně stalo a se Spartou přišel plný dům.

Bohužel jsme ten zápas bodově nezvládli a od té doby byly návštěvy v uvozovkách průměrné. Na druhou stranu, na jaře hrajeme doma se Slavií, s Baníkem, se Slováckem nebo s Plzní. To jsou soupeři, na které by diváci mohli dorazit.

O boji o poháry

Chceme bojovat o Evropskou ligu, ať už v Gambrinus lize, nebo v Ondrášovka Cupu. Zatím jsme s tím navýsost spokojeni, protože jsme pořád ve hře v poháru a v lize momentálně jsme na místě, které zaručuje postup do 2. předkola Evropské ligy.

O titulu

Pořád jsme tvrdili, že chceme hrát o Evropskou ligu. Jestli nám na jaře naši soupeři něco umožní, tím, že budou ztrácet, tak budeme hrát i o 1. místo. Ale jestli tomu tak bude, to teprve uvidíme. Záleží to na Plzni a na Spartě.

O brankářích

V létě jsme vyzkoušeli hodně netradiční řešení. Měli jsme v přípravě Tomáše Lovásika, který na jaře odchytal spoustu dobrých zápasů, byl tam Martin Blaha, který měl v závěru minulé sezony rovněž několik vynikajících utkání, a navíc se nám po vleklém zranění vrátil Petr Drobisz.

V přípravě se nám zdáli rovnocenní Drobisz s Blahou, a proto dostali v začátku sezony stejné příležitosti.

Ale během podzimu větší stabilitu výkonnosti prokázal Petr a myslím si, že to byla jedna z nejpodařenějších půlsezon, které v Olomouci prožil. Hodně se zlepšil v komunikaci s hráči, zejména těm mladým hodně s řízením obrany pomáhal.

O obráncích

Nechali jsme si Tomáše Kalase s tím, že se bude rozehrávat. Nakonec to vykrystalizovalo tak, že se do výborné formy dostala stoperská dvojice Kučera – Škerle. Vpravo hrál stabilně Tomáš Janotka, vlevo Michal Vepřek, který se vrátil z hostování na Žižkově.

Všichni čtyři si výtečně sedli a neměli jsme žádnou potřebu do obrany sahat. Jejich výkonnost byla neustále nadprůměrná.

I když pak přišlo Radimovo zranění, tak jsme to dokázali zacelit díky tomu, že v klubu zůstal Pavel Dreksa. Jeho výkony byly zejména ze začátku rovněž nadstandardní.

Co se týče menších záskoků, tak je prostě vidět, že mladí kluci mají rezervy. Machalický, Kalas a Murin jsou hráči do budoucna, ale na výkonnost, kterou měla naše obrana, ještě momentálně nemají.

O záložnících

V první polovině podzimu jsme hráli jiným stylem hry, většinou v rozestavení 4 – 3 – 3, kde nám fungovala záložní řada Kaščák nebo Rossi – Bajer – Hořava a alternoval tam Honza Navrátil.

Tento fotbal byl pro mě hodně atraktivní. Byl tam pohyb, spousta přihrávek. Hráli jsme přesně tak, jak jsem si to představoval.

Odváděli jsme výbornou defenzivní práci především v presinku.

Myslím si, že Lukáš Bajer měl v první polovině podzimu reprezentační formu. V té druhé polovině jsme to po dvou nevydařených výsledcích a návratu Michala Ordoše změnili.

Hráli jsme víc pomocí dlouhých přihrávek, do hry jsem posílal víc útočníků. Hra už nebyla tak koukatelná, ale zase jsme byli silnější v osobních soubojích a vytvářeli jsme si víc šancí.

O útočnících

Přestože jsme nastříleli hodně branek, tak to byla nejméně stabilní řada. Doma to byly excelentní výkony od většiny hráčů, ale venku, vyjma Jablonce, jsme se nedokázali ani jednou sladit tak, že bychom utkání odehráli alespoň na 90 procent toho, co mají hráči v sobě.

Na hráčích byla vidět malá odvaha, málo sebevědomí, málo jsme chodili do soubojů jeden na jednoho. To nás stálo několik bodů a na jaře na tom budeme muset zapracovat.

O kanonýru Hubníkovi

Vždycky, když jsme v létě hráli přípravu s těžkými soupeři nebo v Evropské lize, tak patřil k nejlepším hráčům. Ztratil svůj komplex z neproměňování šancí, dokázal hrát technicky v plné rychlosti.

Ten dobrý pocit, který jsme z jeho zápasů proti těžkým soupeřům měli, se teď přenesl i do ligy. Podařilo se mu brzy dát branky, což ho uklidnilo, stejně jako malé dítě, které má doma. Myslím si, že mu pomohlo i to, že prodloužil smlouvu. Michal měl vždy spoustu zaječích úmyslů, a teď najednou otočil, je tu spokojený.

O absenci Radima Kučery

V těch prvních zápasech, co se týče herní složky, to Pavel Dreksa zvládl velmi dobře. Ale ono to souvisí právě s tím sebevědomím.

Radim Kučera je typ člověka, který ví, kdy, co a jak má říct. To nám určitě chybělo. Správné slovo zevnitř kabiny je pro naše mužstvo potřebné a v tomto je Radim nenahraditelný.

O zklamáních

Jediná dvě zklamání z celého podzimu byl první poločas v Hulíně, kdy jsme dali do zápasu spoustu mladých hráčů a vůbec mě svým nasazením nepřesvědčili, a potom zápas v Hradci Králové. Tam jsme na nás netradičně hodně chybovali při kombinaci, při rozehrávce a v řešení útočné fáze.

O změnách v kádru

Obavy z velkých změn nemám. Nevím o žádných konkrétních nabídkách na naše hráče. Víme jen, že je zájem o Michala Hubníka.

Domluvili jsme se s vedením, že by v případě dobré nabídky jeden hráč mohl z ekonomických důvodů odejít. Ale zároveň máme přislíbeno, že v případě, že by to byl útočník, dalšího bychom koupili.

O návratu Kaščáka

Bavili jsme se spolu před dvěma týdny. Slovenská liga se ještě hraje a domluvili jsme se, že si spolu sedneme po jejím skončení. Pak rozebereme, jestli Marek hostování v Trnavě změní v přestup nebo jestli zůstane u nás. Obě dvě varianty jsou možné. Pro hráče je důležitá i ekonomická stránka.

O přípravě

Příprava bude vlastně stejná jako v předchozích ročnících. Celý leden budeme v Olomouci využívat našeho krásného areálu pro kondiční složku. Na začátku února odjedeme na herní soustředění do Turecka. Poslední herní test absolvujeme opět doma proti Sokolovu.

O zahraničních posilách

Je velmi pravděpodobné, že od začátku přípravy se do ní zapojí dva zahraniční hráči. Bude se jednat o mladé a talentované fotbalisty. Co se týče jednoho Američana, tak u něj bych to viděl až v druhém týdnu přípravy. Většinou se bude jednat o útočníky.

O spolupráci s Chelsea

Díky Tomášovi jsme s Chelsea v neustálém kontaktu. Bavíme se o jeho výkonech i dalších možných variantách. Tomáš po příštím týdnu, kdy ještě budeme absolvovat regenerační cyklus, poletí do Londýna a bude s Chelsea trénovat. My se za ním pojedeme podívat na tři čtyři dny někdy okolo 10. prosince.

O cílech do jara

Je to hodně předčasné. Ale kdybychom udrželi pozici, na které jsme, tak bychom byli šťastní. Ale víme, že tlak mužstev za námi bude velký. Boleslav hraje velmi dobře, Teplice a Jablonec se během podzimu vzchopily, v závěru bodoval Liberec, konkurence bude veliká.

My jsme rádi, že pořád bojujeme na obou frontách. Máme výhodu v tom, že těžká utkání hrajeme doma. A když je zvládneme, tak bychom se měli udržet na příčkách zaručujících Evropskou ligu.