„Samozřejmě. Práce je mým koníčkem, takže jsem se do ní těšil,“ culil se sedmatřicetiletý kouč, který bude ve třinácti jarních ligových kolech se svými ovečkami hájit skvělou třetí pozici.

Kolik jste po Vánocích rozdal pokut za nadváhu?
Nedáváme pokuty za váhu. Všichni hráči jsou zodpovědní a přišli v perfektním stavu. (úsměv)

Kolik jste jich na startu přípravy přivítal?
Momentálně je nás 29. Máme tady hráče, které jsme stáhli z hostování, i další nové hráče z juniorky. Budou tady s námi minimálně tři týdny, po dobu, co budeme hrát Tipsport ligu, abychom je mohli vyzkoušet v těžkých utkáních. Co se týče odchodů, tak máme na zkoušce v Ústí nad Labem Milana Machalického a ve Znojmě Václava Vašíčka. Tomáš Kalas odlétá 10. ledna do Londýna, kde se připojí k týmu Chelsea.

Jak to vypadá s Markem Kaščákem, který by rád přestoupil do Trnavy?
Zatím se přikláníme k tomu, že Marek Kaščák by měl přestoupit do Trnavy. Je to ale ještě stále v jednání se slovenským klubem. Marek by měl ale přípravu začít v Trnavě.

Není to risk? Přece jen na post defenzivního záložníka zbyl jen Rossi a mladíci?
Je to risk. Ale my takhle riskujeme už tři roky. Máme víceméně deset zkušenějších hráčů a zbytek jsou mladí kluci. Respektujeme přání hráče přestoupit do Trnavy. V přípravě máme dva hráče, které na post defenzivního záložníka budeme zkoušet.

Připojí se k týmu některá z avizovaných zahraničních posil?
Jedná se o mladé fotbalisty, kteří jsou pro nás ekonomicky výhodní. Jsou to reprezentanti svých zemí. Měli by ale přijít až od třetího týdne zimní přípravy, to znamená od 17. ledna. Budou to hráči z Ameriky. Možná i ze severských zemí, ale to ještě není dojednáno. Vše se určitě včas dozvíte.

Odchod Hubníka: obrovské oslabení

Jak se vyvíjí situace okolo Michala Hubníka?
Michal má ve smlouvě klauzuli. Nějaké nabídky na něj jsou. Určité věci se řeší, nic konkrétního nebo definitivního dojednáno není, ale je možné, že nakonec přijde nějaká nabídka, která bude akceptovatelná jak pro hráče, tak pro klub.

Můžete jmenovat někoho ze zájemců?
Nejsou konkrétní nabídky, takže jmenovat nemůžu.

Na kolik procent bude Michal Hubník pokračovat v Sigmě i na jaře?
Ještě před třemi dny bych vám řekl na devadesát, teď už to ale vidím tak padesát na padesát.

Jak velkou ztrátou by byl jeho případný odchod?
Bylo by to obrovské oslabení. Říkali jsme to i v minulých ročnících. I když Michal nedával tolik branek, tak pro nás byl vždycky důležitým hráčem.

Máte už za něj vytipovanou eventuální náhradu?
Právě proto jsme přizvali hodně hráčů. Ať už ty, které jsme měli na hostování v týmech druhé ligy, nebo z juniorky. V případě jeho odchodu máme připravené i ty zahraniční posily, v uvozovkách, protože zatím jsou to jen hráči v jednání. Pokud by Michal odešel, tak bychom hledali alternativu z těchto zdrojů.

To znamená, že by za něj nepřišel hotový hráč?
Pokud bychom to ekonomicky ustáli, tak bychom chtěli hotového hráče. Ale spíš máme takovou představu, že si vezmeme mladého perspektivního fotbalistu, který už má nějaké zkušenosti třeba s jednadvacítkou nebo ze zahraničí, a pak s ním budeme dále pracovat.

Jaký plán jste si pro hráče do přípravy připravil?
Celý leden budeme v Olomouci. Co se týče herní složky, tak budeme hrát Tipsport ligu, a co se týče kondiční složky, budeme využívat celý náš areál včetně Omega centra. Soustředit se budeme opět na sílu.

Ostrá zátěž bude hned od začátku?
Dvoufázově začneme až od od úterý. Tento týden bude takový zahřívací. Příprava je dlouhá. My tady máme spoustu mladých hráčů, kteří si potřebují na velkou zátěž zvyknout. První týden tedy bude relativně volnější.

Pět nových má šanci se prosadit

Kteří hráči budou v kádru jakoby noví?
Z hostování jsme stáhli Martina Doležala, Dominika Richtera, Víťu Štětinu. To jsou ty posty, o kterých jsme se bavili, to znamená útočník, defenzivní záložník. Z juniorky jsou tady hráči, kteří měli na podzim nejlepší výkonnost. To jsou Tomeček, Hála, Pospíšilové a Šindelář.

Mají reálnou šanci dostat se do ligového kádru?
Mají obrovskou šanci. Během podzimu jsme měli pouze devatenáct lidí v kádru, ale chceme jich tam mít dvacet. Navíc nebude nejspíš Machalický, Vašíček ani Tomáš Kalas. Takže jsou tam de facto čtyři místa. Navíc je tady možnost odchodu Michala Hubníka. To znamená, že klidně pět hráčů by se mělo uplatnit a v kádru zůstat.

Z navrátilců z hostování je v áčku absolutním nováčkem Dominik Richter. Čím vás zaujal?
Jeho výkony na podzim v Holici byly velmi dobré. Hodně přidal v silové složce. Je to jeden z hráčů, kteří umějí dávat branky. Viděli jsme ho v těžkých utkáních, například s Jabloncem, a musím říct, že tam ukázal, že se dovede prosadit. Chceme mu dát šanci a je to jen na něm, jestli se prosadí.

Je to signál i pro ostatní hráče Sigmy, kteří chodí delší čas po hostováních, že mají stále šanci dostat se až do ligy?
Samozřejmě. Práce s mládeží je tady kvalitní. Pokud ti hráči vydrží a pracují na sobě, tak je možné, že kvůli fyzickým dispozicím dozrají třeba až dva tři roky po ukončení dorosteneckého věku. Pokud budou poctiví, tak určitě mají šanci.

Schulmeister? Lepší než předtím

Vrací se také Jan Schulmeister?
S ním jsme se o tom bavili už v létě, že pokud na hostování bude předvádět dobré výkony, tak v zimní přípravě znovu dostane šanci. Co se týče výkonnosti, tak je určitě předváděl. Co se týče počtu branek, tak tam úplně spokojení nejsme, to asi ani Hlučín nebyl, ale výkonnost byla lepší než v těch předchozích obdobích.

Kolik hráčů byste si chtěl vzít na herní soustředění do Turecka?
Dvacet plus tři brankáře. Uvidíme podle aktuálního zdravotního stavu a také podle toho, jestli odejde Michal Hubník. V takovém případě bychom asi vzali víc hráčů.

Soupeře už máte nasmlouvané?
Soupeři už jsou domluvení. Písemně potvrzené ale máme zatím jen Dinamo Záhřeb a vedoucí tým polské ligy (Jagellonia Bialystok).