Horské klima v zemi krále Miroslava (Pelty) borcům z Hané, zvyklým na rovinatou krajinu, zjevně nesvědčí.

Poslední olomoucké vítězství se datuje do srpna roku 2005. Od té doby nepřivezli hráči Sigmy domů ani bod.

Ani v aktuálním duelu se nedají Olomoučané považovat za favorita, byť Jablonec musel v týdnu vstřebávat čtyřgólový debakl od Znojma.

„Nejsme v lehké situaci. První jarní zápasy jsme zpackali herně i výsledkově a je na nás, jak se s tím popereme. Teď se ukáže, jaký máme charakter," řekl trenér Jablonce Roman Skuhravý.

Po posledním kole už se začalo čile spekulovat o jeho odvolání. „To je ta poslední věc, kterou řeším. Hlavní je, aby se Jablonec zase nastartoval," řekl Skuhravý.

„Na jaře mají o bod méně než my. Pořád si ale myslím, že hlavně na domácím hřišti je to mužstvo hodně silné," míní kouč Sigmy Zdeněk Psotka.

„Ve Znojmě byl taky zpočátku lepším mužstvem. Měl víc šancí, pak ale dostal z brejkových situací dvě branky, což se někdy stane," doplnil.

Na druhou stranu aktuální liga je natolik vyrovnaná, že porazit může prakticky každý každého.

„Jihlava vyhrála na Dukle. Znojmo porazilo Jablonec. Síla hráčů je přibližně stejná a rozhoduje aktuální psychika a rozpoložení," myslí si trenér Olomouce.

Žádná hitparáda, ale aspoň bojovnost

Do Jablonce, jak doufá, vyrazí jeho svěřenci dobře naladěni.

Proti Boleslavi nepředvedli žádnou úchvatnou podívanou, ale při remíze vydřené v posledních minutách alespoň ukázali bojovnou morálku.

„Budeme chtít navázat na druhý poločas s Boleslaví, který byl lepší. Snad k tomu přistoupíme lépe než v Teplicích, kde jsme byli hodně bojácní," řekl Psotka.

Olomouc bude postrádat zraněného brankáře Zlámala.

„Máme tam víc zdravotních potíží, ale věřím, že do neděle se všechno vyřeší," prozradil Psotka.

Nebylo by dobré tam mít zášť

Jablonci bude kvůli disciplinárnímu trestu chybět stoper Beneš a také zraněný útočník Martin Doležal, jenž za kontroverzních okolností právě z Olomouce na sever Čech přestoupil.

Doležala trápí zablokovaná záda, kvůli nimž střídal v minulém kole ještě v prvním poločase. O tento náboj tak zřejmě bude nedělní duel ochuzen.

VÍCE: "Zrádce" Doležal proti Sigmě asi nenastoupí. Těšil jsem se, říká

Olomoucký kouč možná nakonec bude rád.

„Musíme mít pozitivní myšlení a soustředit se na svůj výkon. Přemýšlení nad tím, že je tam nějaký jiný element by náš výkon mohlo ovlivnit negativně," řekl. „Nebylo by dobře, kdyby tam byla nějaká zášť."

Ani on sám se už nechce k lednové kauze, na které měl z pozice generálního manažera svůj podíl, vracet.

„Tohle už je za námi. Naučil jsem se to brát tak, že tím, co už nemůžu ovlivnit, se nezaobírám a dívám se dopředu," tvrdí.

Sigma proti Rossimu s Hubníkem

S osobního setkání také nechce dělat vědu.

„Viděli jsme se už na soustředění v Turecku a podali si normálně ruku. Dělali jsme pro něj nadstandardní věci, ale on se rozhodl jinak. Bylo to jeho rozhodnutí a jeho volba. Každý je strůjcem svého štěstí," prohlásil Psotka.

Za Jablonec tak podle všeho nastoupí maximálně dva exolomoučtí fotbalisté – Brazilec Daniel Rossi a Michal Hubník.

„S těmi se rád uvidím, ale zvláštní už to pro mě není. Hráčů, které jsem v minulosti trénoval, už je po lize hodně," usmál se kouč Sigmy.

Utkání v Jablonci se hraje v neděli od 15 hodin.