„Beru to jako realitu," říká.

Zároveň také obhajuje vizi, kterou se ve fotbalové Sigmě Olomouc snaží prosazovat.

„Naší prioritou je ekonomicky zdravý a fungující klub. Ideálně samozřejmě tak, aby byl i první tým úspěšný," říká generální manažer Hanáků.

O čem ještě v obsáhlém rozhovoru pro Deník mluvil? Třeba o tom, proč nemá rád vysoká očekávání nebo proč má trenér Martin Kotůlek stále důvěru jeho i představenstva.

Předpokládám, že po sedmi odehraných kolech jste na tom úplně jinak, než jste si představovali. Jak tedy dosavadní průběh ligové sezony hodnotíte?
V tom samozřejmě souhlasím. Některé výkony, zejména na soupeřových hřištích, byly takové, jaké bychom chtěli vidět. Nezískali jsme ale potřebný počet bodů, abychom byli konkurenceschopní pro přední týmy tabulky. Zklamáním jsou ale hlavně výsledky doma. Především v posledním zápase 
s Jabloncem byl soupeř lepší, a ani my jsme se nepřiblížili tomu, na co hráči mají.

Dělají vám větší starosti výsledky, nebo předváděná hra? Mužstvo předvedlo dobré výkony, ale i mizerné.
Obojí. Problém je jak nedostatek bodů, ale i nevyrovnanost výkonů. Ať už to byl zápas na Dukle, nebo druhý poločas doma s Jabloncem. Tam to bylo hodně špatné. Na druhou stranu tam byly 
i progresivní a dobré věci. 
V Plzni nebo v Mladé Boleslavi, i doma s Libercem. Tedy proti špičkovým českým mužstvům. Hráči ukázali, že na to mají, ale body to bohužel nepřineslo.

Na jaře jste ze čtvrtého místa odvolali u fanoušků oblíbeného trenéra Pivarníka. Martin Kotůlek, který dokončil už minulou sezonu, je teď s týmem až čtrnáctý. Proč má takovou důvěru?
Nerozlišujeme to na trenér a tým. Všichni děláme maximum pro to, abychom byli úspěšní. V českých podmínkách to ale většinou bývá tak, že v případě problémů se spolupráce s trenérem ukončí. Zatím trenér Kotůlek dostává prostor pro to, aby mohl být úspěšný. Jsme si vědomi toho, že zkušení hráči, kteří přišli jako posily, tak měli určité zdravotní problémy. Ivan Lietava nemohl trénovat v Trnavě s týmem. Vlasta Vidlička začal trénovat až v době, kdy byla odehraná dvě utkání. I naši hráči měli v minulé sezoně zdravotní problémy. Řešilo se to na konci minulé sezony.

Nebyla tam tedy chyba v načasování?
Někteří vynechali třeba poslední dvě utkání na jaře, aby byli nachystaní na novou sezonu, ale bohužel přišly určité drobné komplikace 
v rehabilitaci. Neumožnilo nám to, aby mužstvo bylo pohromadě celou dobu.

Jste připraveni na to, že doma třeba neporazíte ani Jihlavu? Došlo by už pak případně k nějaké změně na postu trenéra? Máte nějaký plán B?
Tím, že nemáme tolik bodů, kolik bychom chtěli, jsme se sami dostali pod velký tlak. Teď už holt musíme. Ale nemáme žádný plán B. Máme plán A. V sobotu uděláme všechno pro to, abychom nad Jihlavou vyhráli. Ovšem víme, že to nestačí. Neplatí to jen pro sobotu. Musíme bodovat do konce podzimu. Musíme se dostat z míst, ve kterých jsme. Probíhají ještě nějaká jednání o doplnění kádru. Děláme pro úspěch všechno.

Nadávejte na mně, ale podpořte tým

Momentálně tedy tvoříte nový tým. Co ten starý? Dosáhl na maximum? Když odcházel Jiří Kubíček z pozice, kterou zastáváte vy, tvrdil, že Sigma má mužstvo na boj o titul.
Zatím na to asi neumím odpovědět. Uvidíme, jakým směrem se budou vyvíjet kariéry Tomáše Hořavy, Martina Pospíšila nebo Tomáše Kalase. Pokud budou hrát všichni v reprezentaci a budou úspěšní, tak si třeba řekneme, že jsme tady s nimi mohli dokázat ještě víc. Na druhou stranu z historického hlediska: Sigma vždycky měla taková období, kdy jednou za tři roky hrála evropskou soutěž. Ať za trenéra Brücknera, Kalvody, Uličného i dalších. Žádnou trofej ale Sigma nikdy nezískala, a to se povedlo až trenéru Uličnému v minulém roce. A bylo to díky té mnohaleté práci všech trenérů mládeže a výchově. Tam jsme asi dosáhli určitého vrcholu.

Fanoušci přesto budou na zápase s Jihlavou pravděpodobně protestovat.
S jídlem samozřejmě roste chuť. Když se podaří úspěch, tak jsou pak očekávání větší, a o to větší je pak zklamání, když se něco nepodaří. Proto očekávání nemám moc rád. Když se potkávám s lidmi na ulici, na stadionech nebo na hřištích a bavíme se o fotbale, tak většinou najdeme společnou řeč. Jsou ale fanoušci, kteří na internetu mají anonymitu, a nechtějí se jí vzdát a přijít osobně, i když jsem je mnohokrát zval. Tyto fanoušky se mi zatím nepodařilo přesvědčit a vysvětlit jim své argumenty a svou filozofii. V poslední době bylo té negace spousta. Fanoušci mohou nadávat na mě, na vedení klubu, ale i touto cestou bych je chtěl poprosit, aby podpořili mužstvo na hřišti. Aby tak, jako podporovali v začátcích Tomáše Hořavu, Davida Rozehnala, Tomáše Ujfalušiho nebo Marka Heinze, podpořili i hráče, které tam teď máme. Věřím, že třeba už do roka tady budeme mít tak kvalitní hráče, jako byl Martin Pospíšil, jenž teď odešel.

Mám svou představu a za ní jdu

Jak si zvykáte na to, že zatímco jako trenér jste byl oblíbený, teď je to v podstatě opačně?
Beru to jako realitu. Mám svou představu a za ní jdu. Vzpomínám si, že když jsme začínali se zónovou obranou, tak tady byly spousty názorů, že to není možné takto hrát. To samé, když jsme začali při trénincích používat sporttestery. Nebo když jsme začali hrát se třemi útočníky, tak nám nikdo nevěřil, že s ofenzivním fotbalem je možné 
v české lize uspět. Snažím se vidět a zachytávat nové trendy. Určité porodní bolesti 
k tomu patří. Ale věřím, že když budeme trpěliví a půjdeme touhle cestou dál, tak Sigma bude úspěšná. Jak ekonomicky, tak sportovně.

Odchod Martina Pospíšila považují fanoušci za nekoncepční krok a rezignaci na sportovní cíle. Jaká je tedy koncepce klubu?
Bavili jsme se o tom mnohokrát. Základní filozofie je pořád stejná. Mít zdravý, fungující klub. Abychom měli včas zaplacené energie, aby včas chodily všem lidem výplaty. Naše filozofie je taková, že chceme mít fungující akademii a hráčům z ní pak dávat příležitost v prvním mužstvu. Dlouhodobý cíl pro první mužstvo zůstává stejný. Jednou za dva tři roky hrát v Olomouci Evropskou ligu. Pořád musíme myslet na to, že jsme regionální klub, který nemá velkého sponzora, který by byl schopný sám obhospodařit třeba polovinu sezony. Musíme si peníze na provoz shánět sami. Proto je tady úkol vychovat takové hráče, jejichž cena bude pro klub rentabilní. Čím ten výchovný proces bude lepší, tím ten hráč bude kvalitnější a ta výsledná cena logicky vyšší. Pak nebudeme muset prodávat více hráčů, ale bude stačit třeba jen jeden.

Talentům je Olomouc jednou malá

Přílišné zaměření na mládež je vám také vyčítáno. Jen s mladými hráči lze těžko uspět, navíc pak budíte dojem farmy pro movitější kluby.
Samozřejmě. V poslední době se to snažíme nějak namixovat. Chceme mít v týmu jak hráče se zkušenostmi, tak dravost a motivaci, kterou přinášejí mladí hráči. Razím stejnou filozofii, jako když jsem začínal na pozici šéfa mládeže. Vychovat hráče, kteří budou konkurenceschopní v naší lize, a ti nejlepší se uplatní i v Evropě. Když jsem se vrátil, tak jsem měl pocit, že v mládeži trochu stagnujeme. Že hráči, které vychováme, mají kvalitu, ale abychom byli dlouhodobě úspěšní, tak se potřebujeme ještě zlepšit a posunout. V tomhle chceme být důslednější než v minulých letech.

A odchody hráčů?
Nevyhneme se jim. Pořád doplňujeme hráče z naší akademie. Ti krok za krokem postupují. Nejdřív jsou v reprezentační šestnáctce, pak se ti nejlepší dostanou až do jednadvacítky. Chtějí dělat ty kroky dál a v jeden čas je jim Olomouc prostě malá. Kvalita tady byla i v minulosti. Ti, kteří možnost odejít pryč nedostali, tak začali stagnovat, jejich motivace i výkonnost klesala a nakonec stejně museli změnit prostředí a odejít jinam. Vím to z vlastní zkušenosti, protože to byli moji spoluhráči.