Takže trenér Zdeněk Psotka bude možná před nedělním utkání 12. kola Gambrinus ligy v Teplicích řešit, kdo nastoupí na stoperu. „Pokud ta situace nastane, tak si s ní musíme poradit,“ říká Psotka.

Rozhovor

Proč nasazení, agresivita, jak už jste řekl po utkání, v poháru nebyly takové jako v pátečním ligovém zápase?
Bylo to pohárové utkání, které je specifické. A tam se prostě čeká na první chybu. My jsme zatáhli blok, nechtěli jsme hrát příliš vysoko. Chtěli jsme bránit ze středu a dostat se do brejkových situací. První poločas, řekl bych, byl docela slušný. Měli jsme tam příležitosti vstřelit první branku. Myslím, že by nám psychicky pomohla. Oba týmy chtěly postoupit, čekaly na první chybu. A ona přišla ve druhém poločase z naší strany. Po té inkasované brance jsme to nezvládli. S hráči už jsme si o tom promluvili, jsou si toho vědomi, že k tomu nepřistoupili tak jako v pátečním utkání.

Proč?
Nevím proč. Asi to byla skutečně ta první branka, ta rozhodla.

A může to být i v tom, že by tým stále neměl tolik sebevědomí?
To bylo na chvilku v úvodu utkání. Terén byl hodně mokrý, muselo se hrát po zemi a my jsme tam zkazili pár přihrávek a trošku jsme se báli kombinace. Až postupem času se nám dařilo dostávat dopředu přes Rossiho na pravé straně nebo středem přes Hořavu, Meliho a Kaščáka. Postupem času jsme se dostali ke střelbě, bylo tam hodně centrovaných míčů. Takže myslím, že ze začátku sebevědomí hrálo roli, ale potom v utkání už určitě ne.

Myslel jsem spíš to, že se hráči po obdržené brance nekousli a nezlobili Liberec víc.
Spíš to bylo atmosférou toho dvojutkání. Že se pořád vštěpovalo, že to bude ještě těžší, že dvakrát doma se nevyhrává. Více to bylo psychického rázu, ne nedostatkem sebevědomí.

Takže sebevědomí už jsou vaši hráči dostatečně?
(kývne hlavou na znamení souhlasu)

Ovlivnilo ten pohárový zápas, že se Hudec brzy zranil a musel už ve 12. minutě střídat?
V průběhu druhého poločasu jsme nemohli více oživit hru směrem dopředu. To bylo jedno ovlivnění. A druhé bylo, že Martin Komárek měl před zápasem jen jeden trénink (zranil se v pátečním utkání, pozn. red.). Nebyl stoprocentně nachystaný. Ale jinou možnost jsme neměli. Jeho výkon tomu také odpovídal, že nebyl zdravotně v pořádku. Z toho pramenily chyby.

Zajímavostí těch dvou zápasů proti Liberci bylo to, že v každém vám soupeř zranil stopera, aniž by byl odpískán faul. Jeden dostal loktem, druhý nakopáno. Je to tím, že má Sigma moc hodné fotbalisty?
Po hráčích vyžaduju obrovskou agresivitu a myslím, že v posledních zápasech jsme to předváděli. V pátek jsme byli my ti agresivní. Ale nikde jsem tam neviděl záměr zranit hráče. Třeba Blažek nebo Smetana (útočníci Liberce, pozn. red.) jsou typy, které dohrávají osobní souboje. U nás je například takový i Míša Hubník. Když si hráč nedá pozor v momentě, kdy odehraje míč, tak přichází zranění. A my jsme to bohužel odnesli.

Navíc ani jeden z těch zákroků nebyl odpískán jako faul.
V případě Martina Hudce už byl míč pryč, ale rozhodčí už ten zákrok nesledoval. Možná to mohl vidět pomezní, ale stěžovat si na to nebudu.

Jak to vypadá se stopery před zápasem v Teplicích, který hrajete v neděli? Komárek má pořád solidního monokla.
Nevypadá to dobře. Martin Hudec v neděli stoprocentně nebude a problémy stále přetrvávají i u Aleše Škerleho. Martin Komárek už se zapojil do tréninku, Darko Šuškavčevič měl také potíže s naraženými zády. Uvidíme. Musíme se na to připravit. A v případě, že by stopeři nebyli nachystaní, tak musíme někoho vytáhnout z juniorky nebo možná z dorostu.

Bylo období, kdy jste měl hodně stoperů, teď není skoro ani jeden. Máte z toho větší obavy než z teplického soupeře?
Obavy, to určitě není správné slovo. Jestli ta situace nastane, tak se s ní musíme umět vypořádat.

Proti Liberci byl Brazilec Rossi na pravé straně výtečný. V pátek to ukázal a v úterý potvrdil. To je naopak pro tým pozitivní.
Rossi v předchozí sezoně předváděl vynikající výkony a patřil k nejlepším hráčům. Od května se pořád tahal se zraněními, pořád nebyl stoprocentně připravený. A on je typ hráče, který musí být stoprocentně zdravotně v pořádku a být stoprocentně připravený, aby měl odpovídající výkony. Měl s tím obrovské problémy. V létě jsme ho vyzkoušeli ve dvou utkáních na pravém obránci a hrál tam velice dobře. Když jsme se s ním bavili, tak nám řekl, že na tomto místě už hrál při angažmá v Japonsku. Měli jsme to nachystané jako druhou alternativu, když nebude moci Aleš Škerle. Zvládl to velice dobře, myslím, že mu ten post sedl, a vypadá to, že se tam i zabydlí.

Navíc si tam rozumí s Melinhem a umí dát krásný ostrý centr.
Je to konstruktivní hráč. A pro náš fotbal je alfa i omega mít konstruktivní krajní obránce.

Jak to vypadá s Odrošem? Ten také pro zranění nedohrál.
Zatím nemůžu říct. V pátek půjde do tréninku. Když by to bylo dobré, tak nastoupí v Teplicích. Ale pokud bychom měli nějakým způsobem riskovat zhoršení zranění, tak ne. Pak si budeme muset pomoci jinak.

A jeho zranění je jak moc vážné?
Má natažený úpon svalu. Je to zranění, které může trvat týden nebo také tři týdny. To jsou věci, které se těžko ovlivňují.

Hudec je na tom podobně?
U něj se čeká, až mu odezní bolestivé naražení. Do příštího zápasu by měl být v pořádku.