Právě on se stal v létě trenérem Sigmy a na Andrově stadionu znovu zažívají lepší časy. Psotka ovšem přehnaný optimismus brzdí. „Pevně věřím, že to hráči cítí jako já. Že jsme v půli cesty, že musíme pracovat,“ říká Psotka.

Rozhovor

Podzimní díl Gambrinus ligy uzavře Sigma v sobotu v Plzni. Ale přesnou polovinu sezony už máte za sebou. A víc bodů za patnáct kol Olomouc v samostatné české lize uhrála jen dvakrát. Tušil jste před sezonou, že by se něco takového mohlo podařit? Věřit si musíte vždycky.
Samozřejmě, že si věříme. My jsme měli postupné cíle. A ty, pokud se budou naplňovat, tak s sebou přinášejí kvalitu, přinášejí s sebou body. Samozřejmě jsme chtěli navázat na tu tradici, kterou jsme tady s Martinem Kotůlkem zažili. Jako trenér jsem měl svým způsobem úspěchy i v juniorce a dorostu. Chtěli jsme se k tomu dostat co nejblíže. S mužstvem jsme udělali spoustu práce během podzimu. Na cílech, které jsme si vytyčili, pořád pracujeme a má to pořád vzestupnou tendenci. Ale že se to povede až takhle, tak to jsme nepředpokládali.

K těm šestadvaceti bodům máte navrch ještě čtvrté místo v tabulce. Máte z toho velkou radost?
Určitě nebudu přehnaně jásat, že jsme momentálně čtvrtí v tabulce. Musíme pořád pracovat a jít k tomu, co chceme. Chceme jít dál, chceme se posunout. Viděl jsem na podzim utkání – v Boleslavi, druhý poločas na Spartě, na Slavii nebo doma s Baníkem, kdy jsme prostě nebyli lepší. A musíme pracovat na tom, abychom byli těmto soupeřům vyrovnaní. Pokud se chceme dostat výš a chceme předvádět kvalitnější fotbal, tak na tom musíme zapracovat. Určitě jsem to nečekal, nejásám nad tím, že to takhle je. Ale jsem hrozně šťastný, že to tak je. A že se pomohla vytvořit pozitivní atmosféra těmi výsledky. Pozitivní atmosféru tvoří zároveň i ty výsledky, takže je to vzájemné.

Hráči po utkáních občas říkají, že když dají gól a vedou, tak jakoby přestanou hrát. Je to jedna z věcí, na které ještě musíte pracovat?
Je to o psychice a sebevědomí. V úvodu sezony, nebo i v přípravě, když jsme inkasovali, tak bylo hrozně těžké dostat hráče zpět do hry. V úvodu sezony se nám to stalo několikrát, ale vždycky jsme to dokázali otočit. Bylo tam obrovské srdce a sebevědomí u hráčů. To je jakoby ta situace, ve které proti nám byl Zlín. Že už nemáme co ztratit a najednou hrajeme naplno. Do týmu jsme to postupně dostali. Teď jsou v nové pozici, že musejí obhajovat výsledky. A když se dá gól, tak hra není pořád stejná, s Příbramí to třeba neplatilo. Naposledy proti Baníku to bylo o tom, že jsme se trošku zalekli a nehráli tak aktivně. Ale je to i o tom, co vám soupeř dovolí, a na straně Baníku byla obrovská kvalita.

Pokud Sigma za první polovinu zápasů získala hodně bodů a dobré umístění, tak už z toho byla většinou úspěšná sezona…
Srovnávat statistiky, to vůbec nehodlám. Fotbal není matematika o dvou známých. Je to o lidském faktoru.

Jasně, ale tolik bodů a to, že se vám dařilo, zase dává týmu jistotu a větší sebevědomí do odvetné části ligy.
Pevně věřím, že to hráči cítí jako já. Že jsme v půli cesty, že musíme pracovat. Je obrovsky pozitivní, jaké máme výsledky. Atmosféra je mnohem lepší, bude se nám lépe pracovat. Samotný fakt, jak na tom nyní jsme, nám další body nepřinese. Určitě budeme přes zimu hodně pracovat, snažit se třeba mužstvo nějakým způsobem doplnit, abychom na jaře zase mohli být úspěšní.

V premiéře hned mezi elitou

Olomouc -Trenér Zdeněk Psotka (*1975) patří k nejmladším koučům ve fotbalové Gambrinus lize. Tým SK Sigma Olomouc vede od léta. A hned při premiérovém angažmá se mu podařilo dostat mezi nejúspěšnější trenéry v klubové historii. Tolik bodů jako on totiž dokázali za polovinu soutěžního ročníku, tedy po patnácti zápasech, získat jen dva trenéři.

Sigma pod koučem Psotkou uhrála za patnáct ligových kol 26 bodů. To je v samostatné české fotbalové lize druhé nejvyšší číslo, na které se Hanáci dostali. Lepší byly jen dvě legendy klubu – Karel Brückner a Petr Uličný. Ti dokázali uhrát ještě o jeden bod navíc. Brückner v ročníku 1995/96, to skončila Sigma na druhém místě, Uličný v sezoně 2003/04, ve které vybojovala Olomouc ligový bronz.

Vůbec nejúspěšnějších prvních 15 kol si ovšem na Andrově stadionu prožili ještě ve společné československé soutěži. V sezoně 1991/92 měl tým tehdejšího kouče Karla Brücknera bilanci 11 výher a čtyři remízy při skóre 34:7.