Na Hané se o tom naposledy přesvědčil Liberec, který odjížděl s debaklem 4:0, a to ještě mohl být rád.

Trenér Sigmy Zdeněk Psotka aktuálně prožívá nejúspěšnější sérii od svého příchodu na lavičku prvního mužstva.

V této sezoně neprohrál už devět utkání v řadě, když se k tomu připočtou ještě poslední tři kola z minulé, čítá už olomoucká neporazitelnost dvanáct ligových utkání.

Do nejdelší série v historii klubu (23 utkání, 25. kolo 1990/91 – 17. kolo 1991/92, pozn. red.) ale zbývá ještě neprohrát dalších jedenáct. Sigma v aktuální formě však ukazuje, že nic není nemožné.

Na tiskové konferenci jste řekl, že první poločas nebyl úplně podle vašich představ, byť jste ho vyhráli 3:0. Ale Liberec jste přejeli, hráli jste krásný fotbal. S tím asi musíte být spokojený.
Určitě. Jsme hrozně rádi, že se nám to podařilo a vstřelili jsme branky. Minule s Boleslaví jsme na to doplatili a ztratili dva body. Takže nás těší, že jsme to utkání zvládli, že se trefil Honza Navrátil, že góly dali všichni útočníci, kteří na hřišti byli. K nim se přidal i Tomáš Janotka, který skóroval po dlouhé době.

Když vedete 3:0 v 16. minutě, to se asi pak hraje úplně jinak. Souhlasíte?
Stoprocentně. Nám se daří, když dáme první branku a soupeř hru trošku otevře. Liberec hrál v sobotu od začátku aktivně, hodně napadal, otvíral hru. Proto tam v prvním poločase vznikaly prostory na brejkové situace, což se v našich domácích zápasech zase až tak často nevyskytuje. Myslím si, že na jednu stranu je to dobře, ale ve zbytku toho poločasu jsme se hodně ukolébali a hráli jsme hodně lehkovážně. Ty věci nebyly ani konstruktivní, ani lahodící oku divákově. Bylo tam hodně chyb. Musím říct, že jsme neinkasovali jenom díky skvělému výkonu obou stoperů a brankáře.

Dá se specifikovat nějaký rozdíl oproti utkání s Mladou Boleslaví v zakončování? Byl jen v psychice, nebo i v konkrétním řešení jednotlivých situací?
Ne, hlavním rozdílem je produktivita. Proti Boleslavi jsme měli ještě větší šance, ale s Libercem jsme dokázali využít hned tu první. V podstatě to byla spíš nešance, kdy hosté udělali chybu a Hubník to perfektně využil. Druhý gól byl po krásném centru, Kuba Petr se dostal na první tyč, to jsou milimetrové záležitosti. Někdy to tam spadne, někdy ne. V tom byl ten rozdíl.

Třetí branku předcházela krásná narážečka Navrátila s Hořavou. Pro Navrátila to asi musela být velká satisfakce za Boleslav.
Jsme rádi, že se Honza trefil.

Novináři Škerleho podceňují

V obraně tentokrát nastoupil místo Michala Vepřeka Milan Machalický. Jak jste byl spokojený s jeho výkonem?
Bylo vidět, že v prvním poločase byl hodně nervózní. Dozadu situace zvládal, ale dopředu to nebylo tak přesné. Ve druhém už si zvykl a potvrdil, že má veliký talent a že na těchto postech máme velkou konkurenci.

Už jste se o tom zmínil, hra stoperů byla vynikající. Mně osobně se velmi líbil Aleš Škerle. Jak vy hodnotíte jejich výkony?
Já jsem hodně zvědavý na hodnocení novinářů. Aleše neustále podceňujete, dáváte mu nízké známky, přitom je to v každém zápase jeden z našich nejlepších hráčů. Co předvedl proti Liberci, to bylo neuvěřitelné. Všechno odehrál konstruktivně, ubránil spoustu věcí, při standardkách se dostával do příležitostí. Vynikající výkon.

Jsme rádi za konkurenci

Takových tam ale bylo víc. Minule jste nebyl zcela spokojený s hrou Lukáše Bajera, ale proti Liberci ve středu zálohy fungoval velmi dobře. Vymazali jste i reprezentanta Štajnera.
Ano, připravovali jsme se na to. Musím říct, že hlídat Štajnera měl za úkol Rossi a zvládl to velice dobře, až na dva fauly v prvním poločase. Bránění Štajnera bylo výborné.

Chybělo vám několik hráčů základní sestavy – Radim Kučera, Michal Vepřek, od začátku jen na lavičce zůstali Pavel Šultes s Michalem Ordošem. Přesto vaše hra byla stejně pohledná a funkční.
Michala Ordoše teď momentálně za člena základní sestavy nepovažuju, protože na podzim ještě nic neodehrál. Radim Kučera samozřejmě chybí už třetí zápas, ale Pavel Dreksa je všechny zvládl. Je to pozitivní, máme zkušené mužstvo desíti, jedenácti hráčů, ostatní jsou mladíci, a pokud je taková příležitost, tak se snažíme je tam dávat. Proti Liberci se toho chopil Machalický, po střídání i Přikryl. Jsme rádi, že si takovou konkurenci můžeme vytvářet.

Rossi, Škerle, Dreksa napravují chyby

Přikryl přitom odehrál v ten samý den poločas ve třetiligovém derby za juniorku proti Holici. Bylo to střídání v půlce domluvené?
Ano, měli jsme takový záměr. Chtěli jsme co nejvíce pomoci B mužstvu, protože se mu zatím nedaří. Zároveň jsme chtěli, aby hráči byli vytížení. Proto jsme se tak domluvili a šli jsme vlastně do obrovského rizika, na lavičce jsme měli ještě Míšu Ordoše, který je schopen hrát dvacet minut, a Pavla Šultese, který taky nebyl stoprocentní. Ostatní náhradníky jsme nechali hrát za juniorku.

Michal Ordoš odehrál zase větší porci než proti Boleslavi. Znamená to, že se dostává zpátky do kondice?
Samozřejmě že se dostává zpátky. Kondici už nabírá delší dobu, základní objem už má, ale bude muset ještě hodně pracovat na síle a na herní zátěži. Tu získá jedině tím, že bude hrát zápasy. Ve středu hrajeme pohár, kde určitě dostane větší prostor. Bude jenom dobře, když se do toho dostane co nejrychleji, aby zvýšil konkurenci.

Do základu se po čtyřech zápasech vrátil Tomáš Hořava. Co jste říkal na jeho výkon?
Dostal se do hry kvůli výpadku Pavla Šultese. V prvním poločase jsme s tím nebyli až tak spokojení, ale ve druhém ukázal, v čem je jeho síla. V klidu, v přidržení míče. Pořád se ale bavíme o rezervách směrem dozadu. Tito hráči mají štěstí, že za nimi jsou takoví fotbalisti, jako je Rossi, Škerle nebo Dreksa, kteří napravují jejich chyby. Ale se supertěžkým soupeřem, který bude na naší úrovni, to takhle být nemůže. Tomáš o tom ví a musí na tom zapracovat.

Styl Damkové? Zaskočil mne

Liberec hrál podobně jako Mladá Boleslav na hranici fair play. Často fauloval, někdy až zákeřně. Byla to taktika jako v minulém týdnu od Boleslavi, nebo výsledek frustrace z rychlých branek?
Pozoruju, že se na nás teď takhle hraje. S touto důraznou hrou vyrukovala už Slavia. Soupeři se snaží naše akce zastavovat ne konstruktivně, ale faulem. Jak Slavia, tak Boleslav i Liberec se k tomuto způsobu uchýlily a hráči byli hodně důrazní. Když nás chtěli přerušit, tak jedině faulem.

Znamená to pro vás, že akce musejí být ještě rychlejší a přímočarejší?
Stoprocentně. Musíme se lépe pohybovat, v přechodu řešit věci na jeden dva dotyky. Ale taky by konstruktivní hráči měli být více chráněni. Takový Tomáš Hořava má po každém zápase okopané kotníky. Pokud chceme hrát konstruktivně, tak bychom měli takové typy hráčů chránit.

V zápase s Libercem tomu asi trochu napomohl i benevolentní styl rozhodčí Damkové.
Já mám hrozně rád styl pískání paní Damkové, která chce, aby hra měla větší plynulost, a dává tomu větší volnost. Zároveň si ale myslím, že Liberec toho hodně zneužíval. Často používal ruce a zákeřné fauly. Pro mě není chyba v rozhodčím, ale v soupeřově mužstvu.

Zaskočilo vás, že některé fauly nechávala bez povšimnutí?
Zaskočilo mě to. Jsou situace, ve kterých to nechává volně, a já mám tento styl hry rád. Když je to agresivní a čisté, tak prosím, ať si to divák také užije, ale nesmí tam být zákeřnost a chytání za dres.