„Možná na mužstvo trochu dolehl tlak toho utkání,“ prohlásil po utkání trenér Sigmy Zdeněk Psotka.

„Před Libercem i Teplicemi jsem z toho mužstva cítil velkou sílu. Věřilo si, chtělo vyhrát. Teď v Příbrami už to nebylo tak markantní,“ myslí si Psotka.

Absence opor

Významnou roli sehrála také absence několika klíčových hráčů sestavy. Vždyť Psotkovi chyběly hned tři tradiční opory - brankář Drobisz, stoper Hudec, nebo ofenzivní záložník Melinho.

Toho výborně zastoupil Michal Ordoš, který se z hrotu útoku stáhl o něco zpět a při defenzivních povinnostech suploval v roli záložníka.

„Zvládl to velice dobře,“ pochválil vytáhlého chlapíka kouč.

„Směrem dozadu jsme chtěli hrát 4-2-3-1 a dopředu měl za úkol chodit do koncovky, aby tam byli jakoby čtyři klasičtí útočníci a to plnil velmi dobře. Dal gól, takže spokojenost,“ zhodnotil Ordošův výkon muž nejpovolanější.

#nahled|https://g.denik.cz/47/34/fk13_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/47/34/fk13.jpg|1.FK Příbram - Sigma Olomouc (2:1).#

Olomoucký kanonýr se trefil v sezoně už osmkrát, přitom někteří fanoušci mu stále nemohou přijít na chuť.

„Michal měl a myslím, že pořád má tady hodně nepřátel. Bohužel jsou i takoví lidé, kteří si na fotbal chodí zanadávat, ale hrajeme to pro ty pozitivní diváky. On teď prokazuje, že tu kvalitu má stoupající. Zároveň ale musí zůstat při zemi a pracovat dál,“ řekl Psotka.

Také další oporu, zraněného Petra Drobisze, se povedlo nahradit. Tomáš Lovásik zvládl zápas bez problémů. Ani za jeden gól v jeho síti nemohl.

Naopak se minimálně jednou vytáhl, když s nasazením vlastního zdraví chvíli před koncem zneškodnil šanci Klesy. Pak byl dlouho ošetřován.

„Má hodně bolestivého koňara,“ prozradil Psotka. „Budeme se modlit, aby byl do neděle v pořádku,“ dodal.

Jako nejcitelnější se nakonec ukázala ztráta ve středu obrany. Martinu Komárkovi se při vší snaze jmenovce Martina Hudce nahradit nepodařilo. Oba úspěšní příbramští střelci se prosadili právě přes něj.

„Je to těžké. On nemá třicet let a ty zkušenosti, takže ta nevyrovnanost ve výkonech tam trochu je. Možná na něj trochu ten tlak zápasu dolehl, ale Martin Hudec doma proti Budějovicím taky nepodal optimální výkon,“ nezatracuje Komárka olomoucký trenér.

„Celkově bych řekl, že jsme ten zápas spíš než technicky nezvládli v hlavě,“ prohlásil Psotka.

#nahled|https://g.denik.cz/47/34/fk09_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/47/34/fk09.jpg|1.FK Příbram - Sigma Olomouc (2:1).#

Vydařený úvod

Na stadionu u Litavky přitom Olomoučtí v první půli celkem jasně kralovali a do šaten šli po Ordošově brance s vedením 1:0.

„Tak jak jsme hráli první poločas, to se mi moc líbilo. To bylo podle mých představ,“ chválil Psotka.

„Snad až na ty šance, které jsme tam měli. Ať už Vojta Štěpán nebo Tomáš Janotka se prostě musí vyhrát a zklidnit se, aby ty šance proměňovali. Mají na to předpoklady,“ našel přece jen drobné vady.

Druhý poločas už se Sigmě tolik nepovedl. Po standardní situaci vyrovnal Borek a Příbram začala mít navrch.

„Umožnili jsme jim, aby nabrali sebevědomí, naopak do naší hry se přidala nervozita,“ řekl.

„Přesto jsem věřil, že dáme gól, že to uhrajeme, vůbec jsme nepřemýšlel o tom, že by to skončilo remízou,“ prozradil olomoucký kouč, že i po inkasované brance myslel na stoprocentní bodový zisk.

Nešťastný závěr

Podařit se to mohlo. Nepožitek sice dostal v 84. minutě po druhé žluté kartě i červenou, přesto měl vítězný gól na hlavě Toleski, jenže trefil tyč.

„Směrem dopředu byl hodně aktivní, ale dozadu nás v závěru bylo jen deset a on ten krok navíc zase neudělal,“ měl Psotka výhrady k výkonu makedonského hosta ze Slavie.

Místo oslav se Sigma během pár minut dostala přesně do opačné situace. Po centru Klesy rozhodl o třech životně důležitých bodech pro Příbram střídající mladíček Antonín Fantiš.

„Kuba Heidenreich to tam měl ustát. Řešil to na první pokus, ten hráč ho tam udělal jeden na jednoho a pak se tam prosadil, když dal perfektní centr,“ odhalil olomoucký stratég taktický nedostatek.

„V Liberci jsme měli štěstí, teď se to zase otočilo,“ konstatoval vyrovnaně Psotka.

Rozhodčí? Měl dvojí metr

S čím se ale vyrovnával těžko, to byl výkon hlavního arbitra Kocourka. „Byla tam spousta situací, které byl posuzovány dvojím metrem. Hlavně ve druhém poločase,“ stěžoval si Psotka bezprostředně po utkání v televizním rozhovoru.

„Poměr faulů byl asi patnáct ku třiceti (16:27, pozn. red.). Už to o něčem hovoří. My jsme se snažili nahoře udržet míč. Všechno tam bylo řešené s faulem a ty fauly pískané nebyly. Proto jsme se pak už báli hrát víc do nohy, do kombinace, protože každý souboj při té ztrátě byl nebezpečný,“ dodal později už s odstupem.

„Ale celkově jsme ve druhé půli opustili naši hru a byli málo odvážní a posledních dvacet minut jsme navíc začali dělat chyby v rozehrávce před naším vápnem,“ snažil se Psotka hledat příčinu nezdaru hlavně u svých svěřenců, než u rozhodcovské trojice.

V příštím kole čeká na Olomouc další sestupový kandidát. Ševci ze Zlína ověnčení čerstvým skalpem pražské Sparty však určitě neprodají kůži lacino.