V narvaném hledišti, kde se tísnily bezmála čtyři tisícovky diváků, byl i velký transparent s nápisem „Jakub Plšek".

„Všiml jsem si toho až po zápase. Kamarádi se trochu vyhecovali. Slibovali mi, že něco nakreslí. Prý jim to trvalo hodinu. Bylo to od nich hezké," usmíval se osmnáctiletý talent, jemuž se kolena z nezvyklé atmosféry nerozklepala. Ba právě naopak.

„Já si takové zápasy spíš užívám, než že bych byl nějak přehnaně nervózní. Byla to jen taková zdravá nervozita. Jak se rozehrálo, tak to ze mě všechno opadlo," tvrdil český mládežnický reprezentant.

Koneckonců prostějovská návštěva 3874 diváků, ač na poměry českého poháru nevídaná, nebyla tou nejvyšší, před níž Plšek ukazoval své umění. „Když jsme hráli s devatenáctkou přátelské utkání v Anglii, tak tam bylo podle mě ještě víc," mínil.

V Anglii výběr trenéra Hřebíka prohrál 2:1, to v Prostějově si Plšek užil lepší výsledek, ke kterému navíc sám přispěl. O přestávce ale Sigma vedla nad třetiligovým soupeřem jen o gól. Brzy po pauze dokonce přišlo vyrovnání.

„Trenér nám už o přestávce k našemu výkonu něco říkal a hodně nahlas. Ze začátku poločasu jsme sice dostali gól a Prostějov se celkem dostal na koně. Pak měl ještě šanci Zelenka," nezapomněl Plšek připomenout šanci zkušeného protihráče za stavu 1:1.

Mimochodem Zelenka. Právě s bývalým reprezentantem se Plšek ve středu hřiště potkával ve středu často.

„Když to dostal do nohy, tak bylo vidět, že to tam pořád má. Pamatuju si, jak dával Manchesteru United. Bylo to zajímavé, zahrát si proti takovým hráčům, jaké Prostějov má," připomněl exligovými borci (Bureš, Hunal, Zbožínek, Kazár, Papoušek…) našlapanou soupisku 1. SK.

„Podle mě už ale nestíhali rychlostně. To byla naše největší síla, že jsme přes ně mohli chodit jeden na jednoho. Pak utekl Doli, dal na 2:1 a už to bylo dobré," řekl Plšek.

Ještě lepší to bylo v 74. minutě. Ačkoliv nejmladší z celého mužstva, postavil si míč k trestnému kopu a parádně zavěsil. Fantazie. První start a první gól! Doširoka roztáhl ruce a s úsměvem od ucha k uchu čekal na gratulanty.

„Trošku jsem si to oslavil. Byl to výborný pocit, jak jsem říkal, přijelo hodně lidí z Olomouce, ještě ten můj fanklub…"

„Bylo to vlastně jednoduché, docela zblízka, stačilo jen přehodit zeď. Gólman neviděl," poznamenal. „V dorostu a béčku jsem kopal standardky často, ale vlastně ani nevím, kdy naposledy jsem dal gól," rozesmál se. „Myslím, že to bylo na jaře v Uničově," nemusel pátrat v paměti zase až tak dlouho.

Na standardku původně vůbec neměl jít. Od toho jsou nakonec v kádru Sigmy jiní matadoři.

„Původně jsem neměl kopat. Chystali si to tam Kuba Petr a Michal Ordoš. Já jsem byl určený do náběhu. Ale z lavičky na mě něco trenér volal, ale já mu nerozuměl, tak jsem si myslel, že mám jít na odražený míč," prozradil mladý fotbalista. „Napodruhé jsem mu už rozuměl. Ještě jsem se zeptal Kuby Petra, jestli to můžu vzít. Nakonec jsem si to tedy kopl a musím mu vlastně poděkovat," doplnil.

Petrovi bude děkovat i pokladník Aleš Škerle. Do hráčské kasy přiteče slušné zápisné.

„Aleš Škerle si už na mě brousí zuby. Možná si to budu muset vzít na splátky, ale jsem samozřejmě rád, to k tomu patří," usmál se osmnáctiletý střelec.

Sigma nakonec i díky němu prostějovský zápas vyhrála 4:1 a zahájila nový pohárový ročník, jak se na obhájce sluší a patří. A Plšek si po zápase vyslechl pochvalu i od trenéra Pivarníka. „Jakub odehrál slušný zápas. Na některých věcech ještě musí pracovat, ale uvedl se dobře," řekl kouč Sigmy.

Snad to talentovanému mladíkovi vydrží. „Konkurence je velká. Musím dělat přesně to, co mi řekl trenér, když jsem do kabiny přišel. Tvrdě na sobě makat a počkat si na šanci. Už přišla v poháru, teď budu doufat, že zase přijde někdy v lize," dodal Plšek na závěr.

JAKUB PLŠEK

Narozen: 13. prosince 1993

Výška: 186 cm

Váha: 79 kg

Číslo dresu: 6

Post: záložník

Bilance v lize: 0 zápasů/0 gólů

V poháru: 1/1

V reprezentaci: U17: 3/1, U18: 6/2, U19: 10/2