Čtyřiadvacetiletý senegalský fotbalista mluvil třeba o tom, jak první čtyři měsíce po příchodu do Evropy proplakal, nebo že by se po kariéře rád prosadil v Evropě jako trenér.

Když jste v lednu přišel do Olomouce, zrovna i v letošní mírné zimě napadl sníh. Nevyděsilo vás to trochu? Neříkal jste si, kam jsem to přišel?
Nevyděsilo, protože už předtím jsem strávil nějaký čas ve Švýcarsku, když jsem hrál za Servette Ženeva a tam bývalo taky chladno. Sníh nebyl pro mě nic výjimečného. I ve Francii bývalo hodně sněhu. Nepřekvapil mě. Byl jsem na to připravený. Navíc já nemám problém si zvyknout.

Sigma na jaře 2014

Je to ale něco docela odlišného, než přístavní Cádiz u Středozemního moře, odkud jste do Sigmy přišel.
Ten největší rozdíl je samozřejmě v počasí. Je tam pláž a moře, je to úplně jiné klima. Většinou je tam pěkně. Tady je počasí přece jenom horší. Raději mám větší teplo, jako je doma v Senegalu. Ale jak jsem říkal, nebyl to pro mě velký problém, zvyknout si tady.

Olomouc je pěkná a jednoduchá

Abdoulaye Fall (vpravo)Takže ani přechod z domova do Evropy pro vás nebyl tak složitý?
To bylo něco jiného. Když jsem odešel z domu do Portugalska, tak jsem měl teprve šestnáct let. A první čtyři měsíce jsem každý den plakal. Nebylo to vůbec jednoduché. Můj táta mi pak ale říkal, že musím vydržet, aby se ze mě stal skutečný muž. Od té doby si to držím v hlavě a řídím se tím. A cítím se jako dospělý muž.

Jak jste se od ledna stihl zabydlet na Hané? Líbí se vám Olomouc jako město?
V Olomouci se mi velmi líbí. Je moc hezká, což jsem poznal v podstatě hned, když jsem sem přišel. Je to takové pěkné a jednoduché město.

Jste tu sám, nebo s rodinou?
Je tady se mnou manželka. Moc fajn jsou i spoluhráči, se kterými můžeme něco podniknout po tréninku.

V kabině je veselo a všichni drží spolu

Žádný problém zapadnout do kabiny jste neměl?
Vůbec, všichni jsou milí. Každá šatna je trochu jiná, oproti Cádizu je tady rozdíl. Líbí se mi, že je v kabině veselo, příjemná atmosféra, všichni drží spolu. V Cádizu byly různé skupinky a někdy to nebylo úplně dobré.

Jak se liší fotbal ve třetí španělské lize a v první české?
Je to odlišné. Jeden rozdíl mezi hraním za Cádiz a Sigmu je trochu zvláštní. Cádiz je tým s dlouhou historií a ve třetí lize to byla událost, když někam přijel. Všichni soupeři se na nás chystali jako na válku. Každý se proti nám chtěl vytáhnout a porazit nás. Jinak ve Španělsku se hraje trochu víc technicky, tady je to zase bojovnější a víc fyzické.

U záložníka, kterého hrajete vy, je na hřišti důležitá komunikace. Jak těžké to pro vás bylo s češtinou, která patří k nejtěžším jazykům?
Ano, komunikace je důležitá. Ale to podstatné jsem se naučil velmi rychle. Fotbalové věci jako pravá, levá, záda, to jsou krátké výrazy, které se naučíte hned. A na dlouhé povídání v zápase stejně není čas.

Plánuji naučit se česky

Zdeněk Zlámal, Abdoulaye Fall. Odjezd fotbalistů Sigmy na soustředění do TureckaPlánujete naučit se česky, abyste se domluvil taky mimo stadion?
Pro každého hráče je to výhoda a dobrá zkušenost, když umí více jazyků. Zatím umím francouzsky, španělsky a portugalsky, ale plánuju i češtinu. Věci mimo fotbal mi jdou zatím pomalinku. Momentálně jsem tady ale teprve čtyři měsíce a to je krátká doba. Ještě nějaký čas budu potřebovat.

Když budete ovládat tolik řečí, zůstanete po kariéře v Evropě, nebo je využijete doma?
Plánuji zůstat spíš v Evropě. Rád bych si udělal trenérský kurz. Mám dobré vztahy ve Francii nebo i v Benfice Lisabon, kde jsem působil, takže bych mohl začít tam někde.

Ptám se na návrat domů, protože spousta afrických fotbalistů cítí velké pouto ke své zemi a pak se tam vracejí.
Pro mě je fotbal v životě hodně důležitý. S trochou nadsázky se dá říct, že je pro mě všechno. Je to pro mě určitě mnohem víc než jen práce. I proto bych rád ve fotbale zůstal a myslím, že startovní podmínky v Evropě jsou pro mě lepší.