Prostějovští patrioti s oblibou těm olomouckým říkají, že v době, kdy mančaft S. K. společně se Spartou a Slavií kraloval republice, v Olomouci ještě pořádně nevěděli, co to fotbalový míč je.

Co je na tom pravdy? Vydejme se po stopách historie.

Vznik prostějovského fotbalového klubu (na jehož tradice navazuje i nynější 1. SK) se datuje až do roku 1904, což z něj dělá jeden z nejstarších oddílů na českém území.

Ze současných mužstev nejvyšší domácí soutěže je starší jen Slavia (1892), Sparta (1893) a Mladá Boleslav (1902).

Kořeny olomoucké Sigmy pak sahají do roku 1919, kdy vznikl pod patronátem šestnáctiletého Karla Tatíčka klub FK Hejčín.

První fotbalové krůčky však Olomouc udělala už dříve, podle archivních pramenů to bylo stejně jako v Prostějově v letech 1904 nebo 1905.

Fotbalový Prostějov vládl Moravě

V roce 1922 se premiérově odehrála regionální ligová soutěž – mistrovství Hanácké župy – které ovládl SK Olomouc, předchůdce později slavného SK Olomouc ASO.

Od roku 1923 však Hané a většinou i celé Moravě vládl Prostějov.

V roce 1928 dokonce vyhrál amatérské mistrovství republiky a v sezoně 1933/1934 historicky poprvé postoupil do nejvyšší soutěže, kterou od roku 1934 byla státní liga.

To už byl Prostějov profesionálním mužstvem a začal zle zatápět největším domácím hegemonům – Spartě a Slavii, za kterými se v letech 1936 a 1937 umístil na třetím místě.

V té době si prostějovský tým vyzkoušel i Středoevropský pohár, kde na sebe upoutal pozornost třeba slavným vítězstvím ve Vídni nad Admirou 4:0.

„V těch časech fotografie nebo autogramy prostějovských hvězd, jako byli Melka, Kastl, Drozd, Kvapil, Lugr nebo Šrám, patřily k nejcennějším trofejím fanoušků po celé zemi," vypráví například autoři publikace Fotbalové kluby ČR.

Velké derby s 15 tisíci diváků

Největší úspěch prostějovské fotbalové historie se pak datuje do válečného roku 1942, v němž se S. K. umístil za Slavií na druhém místě a postoupil do finále poháru. Za soupeře mu byl tehdejší nováček nejvyšší soutěže SK Olomouc ASO.

Ten si v prvním velkém hanáckém derby zajistil překvapivé vítězství (v Prostějově vyhrála Olomouc 3:1, doma 2:1, odvetný zápas v Olomouci sledovalo 15 tisíc diváků).

Pro Prostějov to byl jeden z posledních velkých úspěchů, sezona 1945/1946 byla poslední prvoligovou.

Olomoucké ASO však zaniklo úplně a jeho největší hvězda, Otakar Nožíř, zamířil právě do Prostějova.

„Hrál tady na sklonku své kariéry. Jako fanoušci jsme ho milovali zejména kvůli jeho trestným kopům. Dával z nich pravidelně branky přes zeď do vinklu. Když rozhodčí pískal přímák, celý stadion křičel: Nožíř, Nožíř," líčí pamětník Vlastimil Kadlec.

V roce 1952 Nožířovi s Prostějovem těsně unikl postup zpět do první ligy, když prohráli až třetí kvalifikační zápas s Židenicemi.

Nožíř se pak ještě krátce vrátil do Olomouce, kde působil v barvách tehdejšího DSO Spartak Olomouc, předchůdce dnešní Sigmy.

Společný trenér: Karel Brückner

Zatímco Prostějov v éře socialismu pendloval mezi druhou a čtvrtou nejvyšší soutěží, Olomouc už pod názvem TJ Sigma ZTS v roce 1982 poprvé postoupil mezi elitu.

Jako trenér s ní ale slavil postup prostějovský Vlastimil Zeman, legendární Bološ.

Oba týmy ale spojovala ještě slavnější trenérská osobnost – Karel Brückner. Bývalý kouč české reprezentace vedl tým Prostějova v sezoně 1978/1979, ze Sigmou pak slavil její největší úspěchy na evropské scéně.

Po revoluci se Sigma stala jedním z nejúspěšnějších českých klubů, zatímco Prostějov dlouho figuroval ve druhé lize, ze které ale sestoupil v roce 2003. Poslední vzájemný zápas obou soupeřů se pak datuje do roku 2000, kdy se stejně jako dnes utkali ve 2. kole poháru.

Prostějov tehdy překvapivě vyhrál 2:0. Povede se mu skolit svého dlouholetého soka znovu?