Sigma ale umí i z takové pozice překvapit. Podařilo se jí to třeba na jaře 2012. Pod trenérem Uličným tehdy bojovala v lize jen o záchranu. Vysoce favorizovanou Plzeň ale vypráskala na jejím čerstvě otevřeném stadionu 4:0.

„Jsme v trochu podobné situaci jako tenkrát. Nejsme na tom tak, jak jsme si představovali, a potřebujeme body," připouští trenér Hanáků Martin Kotůlek.

„Většina hráčů si uvědomuje, že je možné i vysokého favorita porazit. Někteří si to i pamatují. Všechno se ale ukáže až na hřišti."

Má ale současná Sigma na to, aby podobnou senzaci zopakovala?

Pět bodů po šesti kolech i bezkrevný výkon proti dalšímu pohárovému zástupci Jablonci v posledním duelu napovídají, že spíš ne. To se spíš zopakuje poslední duel ve Štruncových sadech z loňského podzimu. Olomouc přijela jako vedoucí tým tabulky, ale od zkušeného soka dostala lekci a prohrála 3:0.

Na druhou stranu se v probíhajícím ročníku zatím Sigmě mnohem lépe hraje na hřištích soupeřů. Nejlepší výkon předvedli Kotůlkovi muži v Mladé Boleslavi, jedinou výhru urvali na Slavii.

„Venku se nám hraje momentálně lépe. Je to možná i záležitost psychiky. Doma se od nás očekávají body a tlak na kluky je mnohem větší," přitakává kouč.

Koho do zálohy?

Před Plzní ho čeká další komplikovaný rébus při skládání základní jedenáctky. Když už to vypadalo, že ideální složení středové trojice je Pospíšil – Šindelář – Karaš, přišel výbuch s Jabloncem.

„Ve středu hřiště jsme byli technicky špatní. Ztráceli jsme míče v nebezpečných prostorech a z toho plynuly šance Jablonce," řekl Kotůlek a nevyloučil další změny.

„Je to pro mě složitější, než kdybychom měli ustálenou základní sestavu, ale musím se s tím vyrovnat. Máme mladé hráče, u kterých jsou výkyvy běžné," krčil kouč rameny. Sestavu na Plzeň bude moci vybírat z téměř kompletního kádru. Jen Schulmeister ještě není v pořádku po zranění kotníku.

Plzeň bude postrádat minimálně dva členy mužstva, které vyřadilo v Lize mistrů Maribor. Obránce Řezník si ve Slovinsku přivodil svalové zranění a reprezentační záložník Darida přestoupil do bundesligového Freiburgu.

„Plzeň má však dostatečně široký kádr. I když vymění hráče, tak kvalita zůstává pořád stejná, proto nevěřím, že se to nějak výrazně projeví. Po úspěchu se navíc dobře regeneruje a stoupá sebevědomí. Moc nevěřím, že nás Plzeň třeba nějak podcení," řekl Kotůlek.

Plzeň nic nepodcení

Nenasvědčují tomu ani slova plzeňského kormidelníka a gymnasty Pavla Vrby.

„Oslavy postupu do Ligy mistrů necháváme až po neděli. Zatím ani neřešíme soupeře, které nám los přisoudil. Pro nás je teď nejdůležitější zápas s Olomoucí, ve kterém chceme uspět a udržet se před reprezentační pauzou na čele tabulky. K tomu směřuje naše veškerá koncentrace," u­vedl.

Proti nedávným spoluhráčům zřejmě poprvé nastoupí záložník Tomáš Hořava, jenž na západ Čech přestoupil z Olomouce před touto sezonou. V kabině posledního českého mistra se brzy rozkoukal a bleskově se zařadil mezi Vrbovy vyvolené. K tomu si vysloužil i nominaci do národního týmu pro zápasy s Arménií a Itálií, které navazují na toto ligové kolo.

V jaké náladě přivítají reprezentační přestávku Hanáci?