VÍCE K TÉMATU:

Bude se v Olomouci dál chodit na Andrův stadion?

PRO: Když to Sigmě pomůže, tak proč ne?

Jiří Fišara, sportovní redaktor Olomouckého deníku

Vůbec mi to nevadí. Za sebe říkám pro přejmenování jasné a rozhodné ano. Pokud je pravda, že částka, kterou Sigma vyinkasuje od společnosti, jejíž jméno stadion později ponese, udrží alespoň na čas v klubu tak kvalitního hráče, jako je Daniel Rossi, tak potom přeci není co řešit.

Peníze se v současné době činovníkům neshánějí lehce a to není jen případ těch olomouckých. Bez peněz fotbal dělat nejde. Tedy minimálně ne ten evropský, který jsme mohli na Hané ochutnat letos v létě.

I kdyby se stadion přejmenoval, Olomoučané beztak budou pořád chodit na Andrák, tak jako se v Praze stále chodí na Letnou a do Edenu. Co na tom, že oficiálně se tyto svatostánky jmenují jinak, skoro se chce říct pokaždé jinak.

Že by místo pamětní desky Josefa Andera instaloval někdo na zeď stadionu svítící reklamu sázkové kanceláře (nejpravděpodobnější varianta), to se mi také nechce věřit. Tímto by mělo být učiněno za dost historickým zásluhám.

Jediné, z čeho bych měl drobné obavy, je kombinace názvu starého s novým. Ačkoliv jsme na kočkopsy v Česku mistři, pevně doufám, že příklad z Newcastlu je dostatečným varováním.

Až za rok nebo za dva přijede zase do Olomouce Everton, nebo jiný soupeř, půjdu s radostí i do Tipsport Areny. Uvnitř totiž stejně budu vědět, že je to Andrák.

PROTI: Bez Andra bychom takový stadion neměli

Martin Dostál, sportovní redaktor Olomouckého deníku

Je to nesmysl. Peníze, byť jsou ve fotbale neméně důležité jako kdekoli jinde, by v rozhodování o historické kontinuitě neměly být na prvním místě.

Nebýt toho velkého podnikatele a sportovního mecenáše Josefa Andra, dost možná bychom teď na fotbal museli jezdit do Řepčína nebo někam úplně jinam.

Ander si vytkl za cíl v Olomouci vybudovat moderní fotbalový stadion v samotném centru města a poskládat takový tým, který by hrál nejvyšší československou soutěž. Tehdy se psal rok 1938.

I přes začátek 2. světové války byl Andrův stadion pro 20 tisíc diváků v roce 1940 dostavěn (tato rychlost je udivující dodnes). Tehdejší TJ Sigma MŽ dostala tento fotbalový stánek do svých rukou až v roce 1969, už ve značně zchátralém stavu, na kterém se podepsali jak němečtí nacisté, tak čeští komunisté.

V porevoluční éře prošel stadion celkovou rekonstrukcí, zvýšil se jeho komfort a s dostavěnou jižní tribunou bude patřit k nejlepším u nás. Tyto moderní prvky už nemá na svědomí pan Ander, ale současné vedení olomouckého klubu.

Přesto se domnívám, že bez pana Andra by nyní nebylo co přestavovat ani přejmenovávat. Jeho sen o kvalitním týmu na kvalitním stadionu se naplňuje a byla by škoda, kdyby se tak mělo dít bez něj.

Přejmenování stadionu by pro mne bylo vyjádřením neúcty k tomuto vizionáři.

Souhlasili byste s přejmenováním Androva stadionu po sponzorovi?
HLASUJTE V NAŠÍ ANKETĚ