Výchozí pozici si na Hané vybudovali udržením úspěšného druholigového kádru a pokračováním trenérské práce kouče Václava Jílka.

Tradiční klub si na cestě dlouhé třicet kol přeje klidný průběh bez záchranářských starostí. Může toho dosáhnout?

„Myslím, že nemáme horší mužstvo než dvě třetiny klubů v lize. Když neberu v potaz horní pětku. Pak už bude záležet na detailech a na tom, jak celou ligu rozjedeme,“ tvrdí před startem nejvyšší soutěže šéf olomoucké lavičky Václav Jílek.

Za poslední tři roky zažila fotbalová Olomouc dvakrát hořkost sestupu a potřetí už by si tuto zkušenost na Andrově stadionu rozhodně nechtěli zopakovat.

„Musíme zastavit takový jo-jo efekt, to znamená nahoru dolů nahoru dolů. Kluci jsou zase vyzrálejší. Věřím tomu, že nebudeme ztrácet zápasy v závěru, jako tomu bylo v předminulé sezoně,“ míní sportovní ředitel Sigmy Ladislav Minář.

Další posily už zřejmě nebudou

S nepříjemnou nestabilní rolí Hanáků v lize se chce rozloučit také nejproduktivnější hráč loňského ročníku FNL.

„Nerad bych potřetí spadl, jednoznačným cílem je záchrana. Musíme jít postupnými krůčky. Ale hrát důstojnou roli, ne na spodku tabulky,“ potvrzuje Jakub Plšek.

Zcela nových spoluhráčů mu v šatně příliš nepřibylo, Sigma využije služeb svých odchovanců, další fotbalisté přišli na hostování. Základní sestava se oproti loňské zřejmě příliš měnit nebude.

„Noví hráči přinesli zvýšení konkurence, v možnostech, které máme, jsem relativně spokojený,“ podotýká kouč Václav Jílek a dodává: „V přípravě jsme prokázali určitou kvalitu. Mužstvo se udrželo pohromadě, což byl můj prioritní požadavek.“ Nové jmenovky a čísla na dresy už se pro žádnou posilu zřejmě tisknout nebudou.

„Dva posty máme otevřené. Z devadesáti procent to ale vypadá, že už hráče nepřivedeme. Deset procent tam nechávám, bude třeba záležet na tom, jak budou týmy postupovat v poháru,“ prozrazuje sportovní manažer Minář.

HVĚZDY V PRAZE? JEN MOTIVACE NAVÍC

Sigma se musela v posledních přestupových obdobích na hráčském trhu uskromnit, čeká se na zlepšení klubové finanční situace.

„Pohybujeme se kolem šedesáti miliónů. V předchozích sezonách tam nebyl velký rozdíl,“ podotýká k sezonnímu rozpočtu Ladislav Minář.

To v Praze se balíky peněz pro kluby vystřelily na jinou úroveň, rozpočet Sigmy by sotva pokryl součet ročních gáží Sparťana Ben Chaima a Slávisty Dannyho.

V médiích se spekuluje o částkách přes tři miliony měsíčně. Nákupů hvězd bylo mnohem víc, strach z nově poskládaných mužstev soupeřů na Hané nemají.

„Proč by se s nimi nedalo hrát? Jsou to stejní lidé jako my. Mají nějaké zkušenosti, nějakou kvalitu. Do jaké míry budou tyhle projekty úspěšné, ukáže až čas. Nebude jednoduché ukočírovat tak kosmopolitní a široké mančafty. Pro nás je to o to větší motivace,“ tvrdí odhodlaně kouč Sigmy.

Ta bude chtít naopak těžit z příznivé atmosféry mezi hráči.

„Dlouho tady nebyla tak dobrá parta. Mladí jsou nejvíc nažhavení na ligu. Ale celkově jeden táhne za druhého, nikdo si na nic nehraje a kabina funguje,“ pochvaluje si Jakub Plšek.

A další klíčový faktor, na který se chce kouč Jílek s týmem zaměřit? Podpora a důvěra diváků.

„Už když jsem přicházel k áčku Sigmy, tak byl jeden z mých cílů, aby lidi začali víc chodit v Olomouci na fotbal. Je to tradiční klub, který podporu vždy měl. Teď se vytratila a chtěl bych, abychom za tím všichni šli, kvalitou výkonů a výsledky,“ dodává trenér Hanáků.