Vyzkoušel si Ligu mistrů, ale výrazněji se v kádru Viktorie neprosadil. V zimní přestávce pak raději zvolil návrat na Hanou, především kvůli většímu hernímu vytížení.

Teď může se Sigmou spoluhráče, s nimiž ještě nedávno sedával v jedné kabině, definitivně odstřihnout od mistrovského titulu.

Bude to pro vás speciální zápas?
Je to něco jiného než ostatní zápasy. Nějakou dobu jsem tam strávil, i když ne dlouhou. I tak tam mám známé a kamarády.

Vyptával se vás třeba trenér Psotka na nějaké věci z plzeňské kabiny, do které jste mohl nakouknout? Můžete mu s něčím poradit?
Poradit můžu, ale taky je potřeba vidět, že jsem tam byl za jiného trenéra. Pan Uhrin má určitě trochu jiné požadavky. Navíc náš trenér má Plzeň určitě přečtenou, když je každý týden v televizi. Na ty zápasy se díváme i my. Takže víme, jak hrají.

Takže i víte, co na ně platí?
To radši říkat nechci. Taková slova se pak rychle vrací (směje se).

V posledním zápase nehrál Pavel Horváth, je to rozdíl, když hraje Plzeň bez něj?
Když je na hřišti, tak se ostatní snaží dávat přihrávky odzadu k němu a on potom tvoří hru. Teď s Lyonem to bylo rozprostřené na víc hráčů.

Znáte na něj recept?
Určitě mu nemůžeme nechat prostor. Jak má čas a může vymýšlet, tak je ohromně nebezpečný. Nesmíme mu nechat metr místa a musíme ho dostupovat.

Trénink s vynikajícími fotbalisty

Plzeň, pokud chce ještě myslet na titul, musí v Olomouci vyhrát. Jste připravení ji odstřihnout od obhajoby?
Připravení… (usmívá se). My taky potřebujeme bodovat. I když přijede Plzeň, tak na to musíme myslet. A pak nějaký bod opravdu vybojovat.

Jak vlastně na to plzeňské působení vzpomínáte?
Když se na to někdo ptá, tak to vždycky chválím. I když jsem tam toho moc nenahrál. Byly to obrovské zkušenosti. Je to trochu něco jiného, když narážíte na zahraniční soupeře a vidíte ten opravdu velký fotbal zblízka. Vzpomínky mám krásné, ale teď na to nemůžu myslet. Je třeba soustředit se na to, abychom byli úspěšní s Olomoucí.

Napadlo vás, že pokud by na podzim všechno šlo podle plánu, tak byste do Olomouce pravděpodobně přijel jako soupeř?
Blesklo mi to hlavou. Abych řekl pravdu, tak když jsem byl v Plzni, tak jsem nepočítal s tím, že bych na jaře byl zase na druhé straně. Ta situace ale nastala a já už se tím nezabývám. Vždycky říkám, že je to prostě tak, jak to mělo být. Tak jsem se rozhodl.

Třeba i proto, že v Plzni jste tolik nenastupoval, což je pro vývoj hráče v mladém věku asi to nejdůležitější?
Právě i z toho důvodu jsem se rozhodl jít zpátky. Kdybych měl zase půlroku sedět na lavičce, tak by to na mě asi nějaký vliv mělo. Takhle to nebylo tak dlouhé, naopak jsem potrénoval s vynikajícími fotbalisty, takže jsem zase tolik neztratil.

Pravá chvíle se odrazit

Cítíte změnu v tom, že po návratu se na vás spoléhá mnohem víc než před vaším odchodem?
Vracel jsem se s tím, že na mě bude asi větší tlak, než když jsem odcházel. Byl jsem na to připravený. Teď na začátku jsme si vlastně vybrali, dá se říct, ty nejtěžší soupeře a pak přijdou zápasy, kdy budeme muset vyhrávat.

Právě po Plzni přijdou rozhodující zápasy. Můžete tedy jít v neděli do zápasu s čistou hlavou, že vlastně nemáte co ztratit?
S těmi papírově slabšími je to možná ještě těžší. Když přijede třeba Plzeň, tak na nás takový tlak není. Ne, že bychom do toho šli vyloženě tak, že nemáme co ztratit, ale prostě ten tlak je menší. Když se nevyhraje s někým slabším, tak ta ztráta pak bolí o to víc.

Jaký je váš pocit z prvních čtyř kol? Bylo to dost jako na houpačce.
Se Slavií jsme si nastavili vysokou laťku. Propad v Teplicích nás zase srazil na zem. V Jablonci ten výkon taky nebyl ideální, takže snad v neděli přijde ta pravá chvíle, abychom se odrazili zase nahoru.