„Taková je ta myšlenka. Když se mně i klubu bude dařit, rád bych tady zakotvil.,“ přiznává exkluzivně pro Deník bývalý mládežnický reprezentant, kterého na Hanou zlákal kouč Václav Jílek a spoluhráč Tomáš Chorý.

Ačkoli Linhart oslavil v březnu teprve 23. narozeniny, premiérový start v nejvyšší soutěži si připsal již v říjnu 2011, kdy coby sedmnáctiletý talent pomalu nahlížel do českobudějovického áčka.

Od té doby se jeho zápasy v první lize zastavily na čísle 48.

Není to málo, ale na to, jaká Linharta předcházela pověst, ani příliš.

Podobně jako v případě Romana Poloma, dalšího nováčka v Sigmě, za to mohla řada zranění, ale také nestálost Dynama. Sestup, postup, sestup…

I z druhé ligy však dokázal zaujmout natolik, že jej z jihu Čech v lednu 2016 vykoupila pražská Slavia.

Paradoxem je, že tehdy vyhrála přetahovanou právě se Sigmou.

Slavia už se mnou nepočítala

V nadupaném kádru sešívaných, kde jsou prakticky neomezené ekonomické možnosti, však šanci nedostal.

„Ve Slavii jsem de facto jen zapsán jako hráč, ale myslím si, že už se mnou poslední druhou nebo třetí přípravu nepočítali. Věděl jsem, že zase půjdu někam dál na hostování,“ prozrazuje Linhart.

A tak začalo putování: nejdříve Táborsko, poté Bohemians 1905 a letos na jaře Příbram.

„Byl to takový můj restart. Když jsem byl loni na podzim v Bohemians, kvůli zranění kolene jsem neodehrál vůbec nic. V zimní přípravě jsem pak narychlo hledal tým a ozvala se Příbram, kde jsem se znal s trenérem Tobiášem z Budějovic. Byl jsem zdravej, něco jsem na jaře odehrál, takže to bylo pozitivní,“ cení si deseti jarních startů rychlý forvard.

Jedna věc vás však při pohledu na Linhartovy statistiky zarazí: ve 48 utkáních vstřelil jen tři branky, což není na koncového hráče žádná extra vizitka.

„Nicméně dvě sezony jsem odehrál ve druhé lize, kde jsem dal docela dost gólů, asi patnáct. Doufám, že když budu hrát v útočně laděném týmu, góly dávat budu,“ argumentuje.

Euro mu těsně uniklo

Oním ofenzivním celkem by měla být Olomouc, která podobný typ fotbalisty dlouhodobě hledala.

„Byl jsem s trenérem Jílkem v kontaktu delší dobu. Známe se dlouhou dobu z reprezentace, takže to byl ten hlavní faktor mého příchodu.“

Když už jsme u národního týmu, nechybělo moc a Linhart cestoval s Václavem Jílkem a dlouhánem Tomášem Chorým na mistrovství Evropy do 21 let v Polsku.

Z nominace vypadl až na poslední chvíli po závěrečném přípravném kempu v Kaprunu.

Zklamání z absence na šampionátu však nečekejte.

„Když jsem strávil podzim na marodce, ani jsem s tím nepočítal. Pak ale přišlo příjemné oživení, když jsem se dostal na přípravné zápasy proti Slovensku a Polsku. Oba se mi docela povedly, takže jsem trochu oživil naději na nominaci, ale spíš jsem s tím nepočítal. Proto jsem nebyl ani zklamaný, byl jsem rád, že jsem vůbec pár šancí dostal,“ říká hráč, kterému nikdo neřekne jinak než „Linči“.

Choras mi Sigmu doporučoval

A právě na soustředění v Rakousku tak již Linhart mohl klábosit o poměrech v Sigmě nejen s jejím koučem, ale i s Chorým, který klubu šestnácti druholigovými brankami vystřílel postup.

„Bavili jsme se o tom, jen mi Sigmu doporučoval. Říkal, že popřípadě můžem hrát i spolu, že by to bylo fajn,“ usmívá se.

„Myslím, že mě Choras nebere jako nějakou konkurenci. On teď řeší nějaký přestup, uvidíme, jak to dopadne… Každopádně my už se spolu známe déle, takže jsme kamarádi,“ dodává plejer, jenž prošel takřka všemi mládežnickými reprezentacemi.

Teď bude chtít Linhart konečně naplno prorazit mezi elitou.

„Můžu porovnávat s kluby, ve kterých jsem byl, a tady v Sigmě na mě kluci působí hrozně fotbalově. V situacích, kdy jsou pod tlakem, se všechno snaží řešit konstruktivně, neodkopávají balony. V lize to může být výhoda, působí to na mě hrozně sympaticky,“ chválí své nové spoluhráče.

Olomouc je hrozně hezké město

I hanáckou metropoli. „Olomouc je hrozně hezké město, prošel jsem si centrum, udělalo to na mě dojem. Stadion je taky nádherný, takže tady v tomto směru jsou samá pozitiva. Je tady mladý tým, v kabině dobrá parta, takže i z tohoto ohledu jsem spokojený,“ doplňuje vzápětí (zatím) roční host.

Aby však Linhart mohl ukázat, co v něm je, musí mu držet zdraví. A také, jak říká lodivod Jílek, dohnat kondiční manko.

„Většinou mívám v přípravě problémy se zády, ale to jsou takové drobnosti, které by neměly být velkým problémem,“ uzavírá.

Dokáže, že Slavia udělala chybu?

Zdeněk Linhart

Narozen: 5. března 1994
Post: útočník
Výška/váha: 180 cm/75 kg
Bilance v I. lize: 48 zápasů/3 branky
Bilance ve II. lize: 49 zápasů/15 branek
Dosavadní působiště: SK Čtyři Dvory (2000 – 2002), SK Dynamo České Budějovice (2002 – 2015), SK Slavia Praha (2016), FC MAS Táborsko (2016), Bohemians Praha 1905 (2016), 1.FK Příbram (2017)

Trenér Václav Jílek o Linhartovi:

„Hledali jsme útočníka, který je typologicky jiný než Choras. To znamená náběhový a rychlý, což Zdeněk je. Teď v kempu v Kaprunu před Eurem se sice tolik neprosazoval, ale třeba předtím proti Slovensku nebo v lize za Příbram proti Spartě určitě kvalitu naznačil. Máme snahu mu pomoct. A tím, že ho znám, intuitivně doufám, že pomůže i on nám. Nebudeme si nic nalhávat, Choras teď má tu pozici velmi silnou, i když uvidíme, jak bude po příjezdu vypadat. Zdeněk nám však může pomoct v průběhu utkání i při odlišné strategii, ale musí na sobě hodně makat. Cítí to i on sám. I na hrotového hráče totiž máme velké nároky směrem do defenzivy, v presinku a podobně. Dáme mu čas a věřím, že se do formy dostane.“