I proto podepsal kontrakt na dva a půl roku.

„Budu tvrdě makat, abych týmu co nejvíc pomohl,“ slibuje dvaadvacetiletý ofenzivní uvinerzál z Konga, jenž přestoupil z Dukly Praha.

Proč jste si vybral zrovna Olomouc?
Sigma se mi zalíbila hned, když jsem proti ní loni hrál. Zapůsobila na mě. Viděl jsem, že je to velmi dobrý tým, takže to pro mě nebylo těžké rozhodování.

Ale měníte první ligu za druhou…
Vůbec to neberu tak, že Sigma je druholigový klub. Jsem totiž přesvědčený o tom, že tuto sezonu zvládneme a postoupíme zpátky do nejvyšší soutěže. Budu tvrdě makat, abych týmu co nejvíc pomohl.

Je pro vás motivace vrátit Sigmu zpátky do první ligy?
Určitě, je to pro mě velká motivace! Probíral jsem to s trenérem a dalšími lidmi a poznal jsem, že klub funguje na skvělé úrovni a mezi všemi panuje velmi dobrá atmosféra.

V Olomouci jste tři týdny. Jaké převažují dojmy?
Od první chvíle, co jsem přišel do olomoucké kabiny, se cítím šťastný. S kluky se bavíme, což je pro mě důležité. I město je moc hezké, cítím se tady fakt příjemně.

Viděl jsem, že se vás od začátku ujal Václav Vašíček, kterého znáte z loňského působení v Dukle.
Sedl jsem si se všemi, ale je pravda, že Váša je můj největší kamarád, je to bláznivý chlapík. (smích) Poznal jsem ho loni v Praze, kde hrál velmi dobře. Je to dobrý útočník, jsem si jistý, že na to naváže a Sigmě ještě hodně pomůže.

Sigma vás přivedla zejména jako křídlo, ale zatím se prý kouči Jílkovi zamlouváte nejvíc na hrotu. Kde se na hřišti cítíte nejlépe?
Nejradši hraju opravdu na pravé straně, ale záleží na trenérovi, kam mě postaví. Jestli mi dá šanci v útoku nebo na pravém křídle, je mi jedno. Hlavní je, aby se dařilo týmu.

Mráz? Musím tvrději trénovat

Podepsal jste smlouvu na dva a půl roku. Jaké jsou vůbec vaše ambice?
Teď je pro mě ze všeho nejdůležitější hrát dobře v Sigmě, to je zatím prvotní cíl. Ale samozřejmě každý fotbalista by si chtěl někdy zahrát v těch nejlepších evropských soutěžích.

Teď však musíte hrávat na umělé trávě…
Už s tím nemám problém, protože jsem v Česku třetím rokem. Samozřejmě takový mráz a sníh není úplně ideální, ale nezbývá mi než to akceptovat a trénovat o to víc tvrději, abych se zahřál. (smích) Nicméně už se nemůžu dočkat soutěžních zápasů tady na krásném stadionu.

S rodinou už jste se na Hané zabydlel?
Mám přítelkyni s dcerkou, která má jeden rok. Zatím žijí v Praze, ale každý víkend za mnou budou jezdit. V tom nevidím vůbec žádný problém, protože nejdřív jsem byl dlouhou dobu v Česku úplně sám.

Hodně času teď trávíte s testovaným Emmanuelem Antwim. Asi byste byl rád, kdyby zůstal, že?
Určitě. Kdyby Manu zůstal se mnou, bylo by to pro mě lepší. Potřebuji si sem tam s někým pokecat i jinak než anglicky nebo česky. (úsměv)

Bidje Manzia

Narozen: 24. 9. 1994
Post: útočník/záložník
Výška/váha: 175 cm/68 kg
Bilance v 1. lize: 16 utkání/2 branky
Bilance ve 2. lize: 12 utkání/5 branek
Kariéra: Kinshasa, ES Sahel (2012/2014), Dukla Praha (2014/2015), Sokolov (2015), Dukla Praha (2016), SK Sigma Olomouc (od 2017)