Ten vyhrál 1:0 gólem z nastaveného času, Radim Kučera i celá Sigma si ale bude chtít spravit chuť na chorvatském Zadaru nebo dánském FC Kodaň. Šestatřicetiletý mazák, který se na Hanou vrací po pěti sezonách v německém Bielefeldu, bude mít motivaci zejména v sobotu. V dresu dánského mistra se mu totiž postaví jeho velký kamarád Zbyněk Pospěch.

Kučera zatím v přípravě nastoupil čtyřikrát, z toho třikrát ve stoperské dvojici s Alešem Škerlem a jednou s Tomášem Kalasem, sedmnáctiletým olomouckým talentem, který už patří londýnské Chelsea.

Jak jste si užil zápas proti Rapidu Vídeň? V přípravě jste hráli na plném stadionu, nebyl to zvláštní pocit?

Jde vidět, že v Rakousku je Rapid populární klub a že má obrovské množství fanoušků. Ten stadion byl hodně roztáhlý a vešlo se jich tam opravdu hodně. Byla to velká podpora pro Rapid, který se jim navíc chtěl ukázat.

Prohráli jste 1:0 gólem v závěru zápasu. Remíza s takovým klubem by asi byla do další přípravy povzbudivější.

Vím, že potřebujeme výsledky, ty jsou ale i o tom, že hra musí nějak vypadat. Nehráli jsme nijak špatně, akorát si myslím, že zápas strašně poznamenal rozhodčí. Připískával hodně Rapidu. Potom v druhé půlce trenér Vídně střídal po každých pěti minutách a hra byla hrozně rozkouskovaná. Nakonec jsme dostali smolný gól, kdy jsme měli zakončit akci a z protiútoku to Trommel výborně trefil. Prohráli jsme, a tím pádem nemůžeme být spokojeni.

I trenér Psotka říkal, že kvůli té rozkouskované hře lze hodnotit pouze první poločas. V tom jste hráli proti Rapidu v nejsilnější možné sestavě.

Bylo tam velké a kvalitní hřiště, tím pádem i spousta místa. Vletěli na nás, dobře napadali, měli i územní převahu, ale vyložené šance si nevytvářeli. Nakonec poločas skončil 0:0, paradoxně jsme ho mohli vyhrát po dobře zahrané situaci. To byla škoda. Ale tento poločas určitě splnil účel, ten druhý už bohužel ne. Oni pořád střídali a rozhodčí na takový zápas neměl kvalitu. Z toho jsem byl trochu v rozpacích.

V přípravě to byla vaše čtvrtá porážka ze sedmi zápasů, jak zatím letní fázi hodnotíte?

Pozitivnější by určitě bylo, kdybychom proti Rapidu uhráli remízu nebo vyhráli, protože jsme prohráli v sobotu s Dubnicí i Ružomberokem a pro pozitivní práci by bylo lepší, kdybychom vyhrávali.

Vaším dočasným domovem se v Rakousku stalo městečko Söchau. Jak jste spokojen s podmínkami?

Dnes se konečně umoudřilo i počasí a bylo tu příjemněji, už nejsou taková vedra. S Bielefeldem jsme rovněž jezdívali do Rakouska, takže vím, že podmínky jsou tu všeobecně vynikající. I tréninkové hřiště je tady na velice dobré úrovni, za chvíli zase odjíždíme do rehabilitačního centra. Takže si nemůžeme na nic stěžovat, soustředění splní svůj účel a já doufám, že se nám začne dařit i výsledkově.

Dokážete spočítat, na kolika rakouských soustředěních jste už v životě byl?Radim Kučera

Každý rok, co jsem byl v Německu, předtím i se Sigmou, takže šestkrát nebo sedmkrát určitě. Do Rakouska jezdí vesměs všechny mančafty Evropy, je tu celkem chladno a ta hřiště jsou tu doopravdy perfektně připravená.

Jak zatím snášíte letní dřinu?

Zatím to zvládám dobře, musím zaklepat. Zdravotně jsem v pohodě a tréninky jsem absolvoval úplně všechny. Samozřejmě nějaká únava vždycky je, ale hráč to potřebuje, aby měl z čeho během sezony čerpat.

Je to velký rozdíl, zažít přípravu s Bielefeldem a teď znovu se Sigmou?

Musím říct, že pro mě je to velký rozdíl. Protože v Německu je to naopak, v zimě byla příprava jenom čtrnáct dní a v létě byla dva měsíce. I letos začíná německá liga o měsíc později. V tomhle je to velký rozdíl. V samotných trénincích to vždy záleží na trenérovi. Když přijde kouč jako Magath, tak je to dřina. Když přijde jiný, je to jiné. Zdeněk Psotka to dělá výborně a příprava má všechno, co má mít. S tímhle nemám problém, vím, že musím všechno odběhat.

Jako jediný máte samostatný pokoj, to je nějaké privilegium nejzkušenější­ho hráče?

Adam Košař (sekretář mužstva, pozn. red.) se mě v neděli ptal, s kým budu na pokoji. Já mu odepsal, že počkám, kdo na mě zbyde. A nezbyl nikdo. Nikdo se mnou nechce kamarádit. Jsem tu sám, mám svůj klid, ale třeba si během sezony nějakého kamaráda najdu (smích).

Občas si hráči na podobná soustředění vozí třeba playstationy nebo podobné záležitosti, jak vy trávíte volný čas?

Playstationa tady nemám, mám tady pár časopisů, občas si zajdu na internet. Ráno vstanu, spíš tak cestuju po hotelu, po obědě si zdřímnu, pak jsou tréninky nebo zápas. Že bych se nudil, to ne. Navíc mám teď spoustu zařizování s německými úřady, protože potřebuju dořešit veškeré záležitosti. Takže taky hodně telefonuju.

Ve čtvrtek vás čeká chorvatský Zadar, v sobotu pak dánský mistr FC Kodaň. Jak se těšíte na ta utkání?

Přáteláky jsou tu kvalitní, to jde vidět už podle jmen. Zadar bude určitě nepříjemné mužstvo, ale není to třeba Hajduk Split nebo Dynamo Záhřeb. Na FC Kodaň se těším hodně, protože tam hraje můj velice dobrý kamarád Zdeněk Pospěch. Každý rok jezdíváme společně na dovolenou ještě se Standou Vlčkem a Markem Heinzem. Jsem na něj zvědavý, asi se hecneme nějakou sázkou. Každopádně je to těžký soupeř, mistr Dánska.

Věříte si na ně?

Určitě to nebude nic lehkého, ale v těch dvou zápasech bychom potřebovali zahrát dobře a soustředění zúročit i výsledkově. Abychom se náhodou nedostali pod nějaký tlak.

Někdy výsledkově špatná příprava předznamenává dobrou sezonu.

To si člověk nevybere. Někdy se v přípravě nedaří a liga je výborná, někdy se daří a liga je špatná. S tímhle jsem se za moji kariéru potkal už mockrát. Člověk nikdy neví, co bude. Nedělal bych z toho tragédii, ale kdyby se nám podařilo třeba porazit Kodaň, tak by to určitě potěšilo.

Radim Kučera

Narozen: 1. 3. 1974

Post: střední obránce

Výška/váha: 188cm/83kg

Kariéra: Vigantice, Dukla Hranice, Frýdek–Místek, Opava, Sigma Olomouc, Arminia Bielefeld, Sigma Olomouc

Statistika v 1. lize: 279 utkání/25 branek

Statistika v bundeslize: 102/7

Statistika v 2. bundeslize: 18/1

Zajímavost: Pochází z Vigantic, „zázračné“ valašské vesnice (850 obyvatel) u Rožnova pod Radhoštěm, stejně jako další zkušený obránce René Bolf (Baník Ostrava) nebo útočník Milan Baroš (Galatasaray Istanbul).