„Někdo si zvykal krátkou dobu, někdo delší. Já už teď ale například vstávám bez budíku," usmívá se sedmatřicetiletý kouč, který zároveň přiznává, že se vyskytly i první problémy. V novém roce čeká všechny členy soustředění v Jeseníkách či výlety do zahraničí.

Lze po třech měsících v akademii říct, zda se kluci v některých činnostech zlepšili?

Myslím si, že pokrok je u kluků viditelný na první pohled. Nicméně je to individuální, protože každý hráč nepřišel na stejné výkonnostní úrovni do akademie a také každý reaguje na sportovní přípravu jiným způsobem a má odlišnou adaptaci právě na zatížení v tréninkovém procesu. Tato čísla jsou hmatatelná a jasná. Nicméně si myslím, že každý člen realizačního týmu je schopen již dnes říct, kdo v čem udělal pokrok a kdo ještě v nějaké činnosti zaostává.

Zvykli si kluci na těžký dvanáctihodinový režim, kdy vstávají v šest ráno a končí v šest večer?

Troufám si říci, že ano. Tento režim jsme se pokusili nastolit již na konci srpna, kdy s námi kluci strávili celé čtyři dny. Během tohoto pobytu jsme poprvé testovali jejich sportovní předpoklady a složení těla v prostorách AC Baluo FTK UP pod vedením paní Ilony Hapkové. Tímto byl režim lehce nastíněn.

Ale asi to na začátku nebylo jednoduché…

Samozřejmě, první dva týdny jsme se s tím sžívali všichni. Jak trenéři z realizačního týmu, tak samotní hráči. U někoho to trvalo kratší dobu, u někoho delší. V současné době to má realizační tým rozdělen tak, že jeden člen má den v týdnu tzv. denní službu.

Co to znamená?

Má hráče na starosti od rána do večera. Brzo ráno zajišťuje to, aby se hráči, jež bydlí na internátu, v pořádku dostali autobusem do školy nebo na sportoviště, a po odpoledním tréninku má na starosti přepravu a předání kluků vychovatelkám na internát. Za tři měsíce, po které akademie funguje, jsme najeli na takový režim, že já osobně vstávám již bez budíku.

Mají kluci v tak napěchovaném programu na regeneraci?

Ano, je nám jasné, že když tělu berete, musíte mu i vracet a jsme rádi, že máme tolik možností, jak tělu dopřát kvalitní péči. Máme vlastního fyzioterapeuta, který je nám k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Stará se o prevenci, zraněné hráče, kompenzační cvičení a protahování. Navíc se nám podařilo domluvit a uvolnit další místnost ve škole, jež je určená právě pro našeho fyzioterapeuta. Hráč přijde a má možnost soukromé léčby a konzultace. Jednou měsíčně navštěvujeme bazén na Aplikačním centru Baluo, v posledních týdnech jsme zařadili i aquapark.

Vyskytly se i nějaké problémy?

Jednoznačně si myslím a chápu, že v tomto věku kluků je přirozené, že se občas něco nepodaří. Takže ano, měli jsme a máme tady hráče, kterým se podařil vyrobit takový prohřešek nebo jejich studijní výsledky nebyly na požadované úrovni. Měli by si udržovat průměr známek do tří, takže si někteří „vysloužili" tzv. studijní volno a byli vyjmuti z chodu akademie.

V čem to spočívá?

Znamená to ztrátu výhod ve stravě a neúčastní se tréninkového procesu, absolvují pouze povinnou školní docházku a program s tím spojený. Slouží to k tomu, aby si kluci opětovně uvědomovali, proč a za jakým účelem do akademie vstoupili. Většinou se jedná o jeden týden, po kterém si vyhodnotíme chování a přístup hráče ke svým povinnostem. Pokud vše koresponduje s pravidly, hráč se vrací do režimu akademie.

Co vás čeká v zimě? Nějaké soustředění?

Máme naplánované soustředění na přelom ledna a února příštího roku, kdy v rámci akademie společně vyjedeme na kurzovní chatu pod Pradědem, kde se chceme bavit vším jiným, jenom ne fotbalem. Je důležité kompenzovat a v tomto věku zařazovat i jiné sportovní aktivity mimo fotbal, nejen pro všestranný rozvoj, ale i pro relax a možné odbourání jednostranné zátěže. Máme v plánu běžky, snowboard, lyže a podobné aktivity. Chceme poprosit členy horské služby o naučnou přednášku. Tudíž se bude jednat o soustředění, kdy si odneseme veškeré zážitky, které vůbec nemusejí být fotbalové.

Do zahraničí se nechystáte?

máme v plánu v kooperaci s městem Olomouc a olomouckým krajem a jeho partnerskými městy, jež se nachází v Holandsku, Chorvatsku, Švýcarsku nebo Maďarsku vyrazit i do zahraničí a dopřát hráčům zajímavou sportovní konfrontaci a poznání jiné kultury a prostředí.