Premiérovým hattrickem v české nejvyšší soutěži rozhodl o cenném vítězství Sigmy Olomouc na hřišti Dukly Praha 3:2.

Sigmě se na Julisce dlouhodobě střelecky nedaří. Poslední ligový gól na stadionu Dukly Hanáci vstřelili v roce 1994.

Zimní náhrada za Tomáše Chorého ale vzala nyní osud do vlastních rukou a hattrickem nasměrovala olomoucký tým k důležité výhře.

„Je to štěstí, že jsem se hattricku konečně dočkal. Skoro ve třiceti. Možná tak desetkrát jsem dal po dvou gólech, ale ten třetí nikdy nepadl, až teď,“ usmíval se Jakub Řezníček.  „Za hattrick jsem ohromně rád, stejně jako za výhru.“

Na Řezníčkovo střelecké galapředstavení to přitom v úvodu nevypadalo.

Do útoku se tlačila více Dukla, která se taky ujala vedení, když po centru z levé strany hlavičkoval Ivan Schranz a po jeho obloučku se brankář Miloš Buchta natahoval marně.

První Řezníčkově trefě vzápětí dopomohl kiks v domácí obraně.

„Dostal jsem malou domů, zpracoval jsem si skákavý balon a chtěl jsem to dát na beka. Trefil jsem to blbě, bohužel na Řezníčka. Doufal jsem, že to se štěstím vykopne náš hráč z lajny, ale bohužel mu to proletělo pod nohou,“ popisoval klíčový moment první půle brankář Dukly Filip Rada.

Řezníček si v zakončení počínal jako zkušený matador.

„Trefilo mě to do prsou, Rada na mě vyběhl strašně rychle, já jsem si to hodil do strany a se štěstím to tam propadlo,“ popisoval Řezníček.

Vyrovnávací branka Hanáky pořádně povzbudila.

„Do té doby jsme možná působili trošku zakřiknutě. Od našeho vyrovnání jsme už měli navrch a kluci hodili pochybnosti za hlavu,“ konstatoval kouč Sigmy Václav Jílek.

Laciný gól pustil Duklu do hry

Za dobrý vstup do druhé půle byli Hanáci odměnění vedoucím gólem. David Houska krásně uvolnil ve vápně a ideálně namazal Řezníčkovi, který skóroval podruhé v zápase.

Zanedlouho brankář Buchta odmítl vyrovnání, když lapil šanci Podaného a Sigma trestala.

Po dvou neproměněných gólovkách následoval roh Hanáků, po kterém již Řezníček završil svůj hattrick.

„V tu chvíli jsem už byl přesvědčený, že soupeře zpět do utkání nepustíme. Bohužel jsme ale dostali laciný gól, kdy jsme měli mít jinak postavenou zeď a nebo jiné poziční postavení brankáře,“ řekl trenér Jílek ke gólu Ondřeje Kušníra, který ze standardky uzavřel na konečných 2:3.

„V závěru jsme si to už pohlídali, soupeř nás sice trošku zatlačil, ale vyloženou šanci už neměl,“ oddechl si Jílek.

Úlevu po utkání cítil pochopitelně i Řezníček, který to po remízovém zápase s Karvinou docela schytal (nejen) od novinářů.

„Psalo se, že v přípravě to bylo super, ale teď že je to špatné. To je vaše práce. Já jsem se soustředil na další zápas a hlavně jsem dokázal, že jsem platný,“ cítil Řezníček satisfakci a v dalších zápasech plánuje nepolevit.

„Je to motivace do další práce. Chci to dokazovat pořád, některé zápasy se ale prostě nepovedou,“ vyprávěl.

Jílek: Má na víc, než ukazoval

Řezníčkovi promluvil během reprezentační přestávky do duše i trenér Jílek.

„Měli jsme spolu takový pohovor ve smyslu tlaku na něj. Myslím, že ten hráč má daleko na víc, než co předvedl v předchozích utkáních. Uvědomil si to a dneska tomu šel naproti,“ chválil Jílek zlepšený Řezníčkův přístup k zápasu.

A pohovor s koučem nebylo to jediné, Řezníček totiž před utkáním vytáhl zelené kopačky.

„Nová barva, nová edice. Musel jsem vytáhnout nové boty,“ smál se.

Po hattricku bude muset zaplatit do klubové kasy.

„Nějaká sankce tam bude. Hlavní ale je, že vezeme tři body,“ uzavřel Řezníček, díky kterému Sigma v neúplné tabulce HET ligy poskočila na bronzovou příčku před Liberec.