V létě, ve třetím kole, remizovali Hanáci u Litavky 0:0. Přesto se na toto utkání bude určitě nějakou dobu vzpomínat jako na vítězství destrukce nad kreativitou.

„Takový antifotbal jsem snad v životě nezažil,“ kroutil hlavou kapitán Sigmy Radim Kučera. Příbram se ale nakonec ke kýžené remíze probránila a obě mužstva si připsala po bodu.

Od té doby se ale leccos změnilo. Na trenérské lavičce už v Příbrami nesedí strůjce totální defenzivy Martin Hřídel, ale vyznavač o poznání ofenzivnějšího fotbalu Roman Nádvorník.

„Naše poslední dobré výsledky by nám měly dodat sebevědomí, hráči poznali, že se mohou měřit s každým. Důležité bude, abychom hráli aktivně a jen nezalezli před vlastní šestnáctku, což by byla sebevražda,“ uvědomuje si bývalý kouč Vlašimi, se kterou před odchodem do ligy vedl druhou nejvyšší soutěž.

Dá se proto očekávat ofenzivnější soupeř než ten, proti němuž Hanáci naposledy nenašli zbraň?

„Nevím. Myslím si, že prognózy před zápasem jsou zbytečné. Máme informace o tom, co Příbram umí, jaké má kvalitní hráče. Budeme se ale soustředit na náš vlastní styl a budeme ho chtít vnutit soupeři. Tak jako tomu bylo v prvním zápase, ovšem budeme chtít být produktivnější.,“ poznamenal trenér Sigmy Zdeněk Psotka.

Také v jeho táboře se od srpnového duelu leccos změnilo.

Třeba zmiňovaný Radim Kučera je ve stavu zraněných a přesto, že už začal běhat, do utkání zasáhne znovu až na jaře.

Psotkovi bude chybět také jeho stabilní záskok ve většině podzimu Pavel Dreksa, který si v Jablonci vykloubil rameno a musel na operaci.

Tím ale problémy s defenzivou nekončí. Disciplinární trest za čtyři žluté karty si budou odpykávat Aleš Škerle a Michal Vepřek.

Rébus: jak se sestavit obranu

Když po hanácké metropoli v týdnu letěly zvěsti o nemoci dalších mladých stoperů Ondřeje Murina a Tomáše Kalase, který kvůli ní dokonce neodcestoval na sraz reprezentační devatenáctky, dokázal by sestavit obrannou čtveřici na Příbram jen skutečný znalec olomouckého kádru.

Situace se ale nakonec podstatně vylepšila. Murin i Kalas by měli být na utkání připraveni.

„Měli oba virózu. Už ve středu se ale zapojili do lehkého individuálního tréninku a od čtvrtka trénovali s mužstvem,“ prozradil Psotka.

U Kalase ani není problém s jeho omluvenkou z reprezentace.

„Domlouvali jsme se i s trenérem devatenáctky Hřebíkem, že pokud by se Tomáš do neděle uzdravil, tak může nastoupit,“ řekl Psotka.

Ve složení obrany má už prý olomoucký stratég jasno.

„Dá se říct, že ano. Máme tam ještě jednu alternaci, ale variant zase tolik nemáme. Takže máme asi jasno, jak to bude vypadat,“ pousmál se Psotka.

Levý kraj s největší pravděpodobností zabere Milan Machalický. Na jedno ze stoperských míst se nejspíš zasune ze zálohy stejně jako v Jablonci Brazilec Rossi, druhé by měl obsadit jeden z trojice mladíků Murin, Kalas.

Psotka: Věřím, že nás nařčení nerozhodí

Zbytek sestavy tak bude asi hodně ofenzivní. Rýsuje se záloha Bajer, Ordoš, Hořava, k tomu útočné trio v čele s čerstvým reprezentantem Michalem Hubníkem.

„Dá se očekávat hodně ofenzivní složení,“ řekl Psotka.

Podobně jako několik duelů v minulosti je i tento ovlivněn obviněními z korupce. Nejnovější přišlo v pátečním vydání Lidových novin.

„Věřím, že nás to nijak nerozhodí a utkání zvládneme, podobně jako v předchozích případech,“ přeje si trenér Psotka.

Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Dagmar Damková.