Vikingská plavba za zlatem začala 18. června v Olomouci.

Družina seveřanů šla do úvodního zápasu s Itálií s malou nadějí na vítězství a navíc po prvním poločase o gól prohrávala. Tým okolo hvězdného útočníka Johna Guidettiho však v souboji s favoritem ukázal velké srdce a v oslabení dokázal utkání otočit.

Švédští fanoušci v hanácké metropoli slavili první senzaci.

„Jedná se o fantastický úspěch pro naši zemi. Z poloviny je to vítězství našich fanoušků, kteří jsou úžasní," hlásil John Guidetti.

Jeho tým sice druhý olomoucký zápas ve skupině s Anglií prohrál 0:1, jenže následná remíza v Uherském Hradišti s Portugalskem stačila na postup.

Ani semifinálový soupeř rozjeté švédské bojovníky nezastavil. Výhra 4:1 nad Dány znamenala finále.

„Věřili jsme od prvního dne, že můžeme vyhrát. V každém zápase jsme běhali víc než soupeři, což bylo klíčové, protože z deseti utkání by jich asi vyhráli víc než my," upozornil Guidetti.

Ve finále si s neprostupnou švédskou obranou nedokázali poradit ani míčoví kouzelníci z Portugalska.

„Měli jsme úžasné hráče vzadu, kteří byli schopni udržet zápas vyrovnaný. Pak náš výkon rostl," chválil útočník Manchesteru City, který strávil poslední sezonu na hostování v Celtiku Glasgow, skvělou defenzivu.

Penaltový rozstřel pak odstartoval žlutomodrou oslavu. „Jsou to neskutečné pocity, něco úžasného," hledal John Guidetti jen těžko slova.

Velký dík švédských fotbalistů patřil jejich fanouškům. Žádná jiná země neměla na českém šampionátu tak výraznou podporu.

„Myslím si, že naši fanoušci byli nejlepší publikum a že přinesli tomuto turnaji něco speciálního. Jejich podpora, kterou nám dávali, byla úžasná a dodávala nám sílu do každého zápasu. Povzbudilo nás to víc než jiné týmy. Vždy jsme do zápasu z nás dali sto procent," vyznal se John Guidetti.

(mm, mus)