Uničov přivítal některý z finálových turnajů Planeo Cupu už potřetí. Organizátoři tak mají dostatek zkušeností, jak zajistit hladký průběh turnaje, kterého se účastní 24 týmů rozdělených do čtyř skupin po 6 týmech, kde mužstva hrají ve skupině systémem každý s každým. Podle výsledků v základních skupinách se pak jednotlivé týmy zařazují do Zlaté, Stříbrné a Bronzové skupiny, přičemž v té Zlaté se hraje o prvenství v turnaji.

Zdroj: Michal Muzikant

Finálový turnaj kategorie U12 měl dramatické vyvrcholení, když se o prvenství rozhodovalo až do úplného závěru, a nakonec bylo klíčovým faktorem vyhrané vzájemné utkání Hradce Králové proti Žďáru nad Sázavou. Východočeši sice zapsali už v základní skupině porážku od pražského Meteoru, která ale neměla na jejich postup ani další počínání ve Zlaté skupině žádný vliv. I tak ale Hradec musel překousnout v medailových bojích prohry 0:1 se Spartou a 1:2 s Dynamem České Budějovice. Trofej tak přinesla „Votrokům“ výhra nad Žďárem nad Sázavou 1:0. Tým z Vysočiny měl totiž stejný počet bodů jako Hradec Králové, ale výsledek vzájemného utkání znamenal druhou porážku a prvenství v celém turnaji připadlo Hradci.

„Nejlepší zápas jsme odehráli proti Olomouci, kterou jsme porazili 2:0. Nejhezčí gól našeho týmu dal asi Míra Machata, který se trefil z trestňáku. Naši trenéři jsou dobří a jsou na nás hodní a taky máme nejlepší fanoušky,“ shodli se všichni hráči vítězného FC Hradec Králové. Žďár nad Sázavou skončil druhý a třetí příčku vybojovala Sparta Brno, které při rovnosti bodů s Dynamem České Budějovice také pomohlo vítězství ve vzájemném utkání.

Zdroj: Radovan Skřebský

Mimořádnou událostí byl i premiérový start dívčího týmu ve finálovém turnaji Planeo Cupu. Nadějné fotbalistky pražské Slavie se ničeho nezalekly a neohroženě sváděly tuhé souboje s klučičími týmy. Pikantní byl zejména jejich duel se Spartou a celkově v turnaji dosáhly na čtyři remízy s Frýdkem-Místkem, Bohemians, Kuřimí, Vítkovicemi a Slovanem Liberec. Domácí výběr byl patnáctý, Sigma Olomouc dvanáctá.

„Myslím, že jsme hrály dobře. Jen nás někdy srážely nepřesné nahrávky a jsme daleko od hráčů. Ale jinak se nám docela daří,“ hodnotila ještě v průběhu turnaje vystoupení svého týmu slávistka Barbora Zelenková, která se pak stala vůbec nejlepší střelkyní turnaje, když za sebou nechala i všechny kanonýry z řad klučicích družstev.

„Když můžu porovnat utkání, která odehráváme během roku proti dívčím týmům, tak bohužel v České republice si nezahrajeme tak kvalitní utkání a pro nás je Planeo Cup prostě skvělá konfrontace. Určitě je rozdíl v nasazení, a řekl bych i ve vyspělosti herního myšlení a holky tím získávají nové a nové zkušenosti. Takže každý zápas je někam posouvá a my si z toho bereme mnoho nových zkušeností do naší další práce. Věřím, že jsou tam děvčata, která mají rychlostní a technické předpoklady, psychicky jsou dobře nastavené a mají dobré zázemí od rodičů. Možnosti někam to dotáhnout už tam jsou, jenom musí zůstat pořád zdravé a mít neustále fotbal tak rády,“ rozpovídal se trenér dívek Slavie Ondřej Horák.

Zdroj: Radovan Skřebský

Na Planeo Cup do Uničova zavítaly i letos zajímavé fotbalové osobnosti. Nemohl chybět ambasador Poháru mládeže Jan Koller nebo bývalý reprezentační brankář Martin Vaniak. Velkou pozornost poutal zejména Tomáš Skuhravý. Legendární Bomber žije dlouhodobě v Itálii, kde byl v 90. letech minulého století hvězdou FC Janov, a domů do Česka se vrací jen sporadicky.

„Díky Nadaci fotbalových internacionálů České republiky a Planeu jsem mohl vidět po dlouhé době mládežnické české talenty. Je to hezký turnaj, líbí se mi. Je to pro všechny pestře strávený čas a taky motivace pro mladé kluky dostat se ve fotbale někam dál. Dívám se na utkání a teď jsem například viděl České Budějovice a míří k nim moje komplimenty, protože mají výborné talenty. Už je vidět, že ve dvanácti letech mají kontrolu nad balonem, vědí o sobě, mají rychlost i techniku s míčem. A chtějí hlavně vyhrát, je na nich vidět agresivita a touha jít si za vítězstvím,“ svěřil se svými dojmy z turnaje Tomáš Skuhravý, který v Itálii vyhledává nadějné hráče a chodí do televizních studií jako fotbalový expert.

Zdroj: Michal Muzikant

Se všemi hvězdami se pak mohli návštěvníci vyfotit či posbírat jejich podepsané kartičky. Výjimkou nebylo ani podepisování gólmanských rukavic či chráničů.

Během dvoudenního turnaje se o dobrou atmosféru starali také rodiče a fanoušci týmů, kteří byli vybaveni bubny, dresy a podobně.

PLANEO CUP 2024

KATEGORIE U12 – KONEČNÉ POŘADÍ

1. FC Hradec Králové 15
2. ŽĎAS Žďár nad Sázavou 15
3. FC Sparta Brno 13
4. Dynamo České Budějovice 13
5. AC Sparta Praha 11
6. FC Slovácko 8
7. FC Tempo Praha 3
8. Neratovice Byškovice 2

Zdroj: Michal Muzikant

Nejlepší hráč: Lukáš Sehnal – FC Sparta Brno

Nejlepší střelec/střelkyně: Barbora Zelenková - SK Slavia Praha

Nejlepší brankář: Patrik Mašek – FK Meteor Praha VIII

Zdroj: Michal Muzikant