„I když jsme pořád vyhrávali, tak soupeři ztráceli minimálně," posteskl si kouč Roman Pivarník nad tím, že ztráta, kterou Hanáci nabrali v závěru podzimu, se zatím i přes výborné výsledky ztenčila jen o fous.

Páteční duel ovšem skýtá šanci na změnu. O den později totiž vedoucí Plzeň hraje v ostře sledovaném utkání na půdě druhé Sparty. Minimálně jeden z konkurentů tedy body ztratí.

„Teď jde o to, abychom toho využili," říká Pivarník, který bude řešit dilema v podobě složení stoperské dvojice.

Vrátí se do hry uzdravený kapitán Aleš Škerle, nebo dostanou dál důvěru „zelenáči" Dreksa s Šindelářem. I o tom bude v následujícím rozhovoru řeč.

Pane trenére, jak jste využili reprezentační přestávku?
Vznikl určitý problém, protože to období bylo hodně hektické. Zaprvé tím, že tady hrálo národní mužstvo. Takže se nedala využít hlavní plocha na trénink, museli jsme i opustit kabinu, to znamená také zázemí pro regeneraci. Museli jsme to zkrátka popřesouvat. A zadruhé to bylo počasí. To byl ten největší problém. Museli jsme improvizovat a některé tréninky přesunout. Kondiční stránku chceme dělat hlavně pomocí her a určitých nácviků, abychom se zlepšovali. Nakonec jsme se ale zaměřili pouze na tu kondiční stránku, protože v minulém týdnu byly podmínky pro trénink opravdu zlé. I hráči měli menší zdravotní problémy. Vypadli nám také reprezentanti z jednadvacítky. Takže to bylo hodně hektické období.

V pátek jste měli hrát přípravný zápas proti polským Gliwicím. Mrzelo vás, že se nakonec kvůli počasí nehrálo?
Nakonec nás to ani moc nemrzelo. Stav byl v tu chvíli takový, že by nás bylo dvanáct. Třeba pro Aleše Škerleho by ten zápas byl výborný, protože potřebuje hrát. Ale zbytek byli všechno hráči, kteří hráli v základu. Myslím, že i tito hráči nakonec byli spokojení s tím, že se nehrálo. Teď nás čeká náročné období, kde budou anglické týdny. Zápasů bude dost.

Sám jste zmínil Aleše Škerleho. Jak to s ním vypadá. Bude už na Liberec připravený?
Vypadá, že je stoprocentně připravený. Tedy zdravotně. V jakém stavu je herně, to nevíme. Je to složité.

Bude pro vás velké dilema, jestli ho vrátit do sestavy, nebo ne?
Je to velké téma. Je zdravý, ale chybí mu zápasová praxe. Nenaskočil ani do přípravného zápasu. Jak jsem říkal, tak nás trénovalo dvanáct, což znamená, že ani v těch větších hrách jsme ho pořádně neviděli. Na zápas stoprocentně už nominovaný bude, ale uvidíme, jestli ho ještě chvíli nenecháme mimo.

Obrana zatím fungovala na jaře velmi dobře. O to těžší teď to rozhodování je?
Nemá pro nás smysl do obrany zasahovat, když máme po čtyřech zápasech skóre 8:1. Myslím, že to tam dobře klapalo. V minulém zápase jsme měli vynucenou změnu, kdy místo Tomáše Janotky nastoupil Vašek Koutný, a zvládli jsme to. Aleš Škerle je kapitán týmu, který na hřiště patří, ale to, že není rozehraný, mluví trochu proti němu.

V minulosti, když Škerle chyběl, zavánělo to průšvihem. To je pro vás asi potěšující zpráva, že si tým umí poradit i bez něj. Je to tak?
To je fotbalový vývoj. Aleš byl důležitý článek a ti hráči vedle něj dokázali hrát, ale ten vývoj se posunuje. Půl roku je ve fotbale poměrně dlouhá doba. Hráči se za toho půl roku posunuli dál a jsem rád, že to dokážeme poskládat momentálně i bez Aleše. Ale musíme si uvědomit, že hrana úspěchu je hodně tenká. Někdy stačí málo a z úspěchu je neúspěch. My jsme teď úspěšní a hráčům pak sebevědomí roste. To nám pomáhá.

Nejdřív nadšení, pak útlum

Jak to vypadá s dalším dlouhodobým marodem Zdeňkem Klesnilem?
U Zdeňka je to trochu zvláštní. Má stále s tím kolenem problémy. Trénuje s mužstvem, ale stále má výpadky. Od doktora sice má povoleno trénovat, ale není to tak, že by dokázal souvisle trénovat celý týden. Koleno mu natéká. Někdy musí dojít k punkci, jindy mu ten otok zase ustoupí. Není to na operaci, ale musí to překonávat. Pokud to bude v takovém stavu, že mu to koleno otékat nebude, tak ho můžeme použít i do zápasu. Alespoň na nějakých patnáct dvacet minut, i když je nedotrénovaný. Na to, aby hrál od začátku, to ale v této sezoně nebude.

Jak takovou situaci snáší?
Pro něj je to samozřejmě hodně těžké. On je hráč, který chce nastupovat. Včera jsme se o tom spolu znovu bavili. Já si myslím, že na jednu stranu je to lepší, než kdyby měl třeba přetržený zkřížený vaz v koleně. To by nemohl šest sedm měsíců dělat vůbec nic. Takhle může trénovat aspoň částečně. Podle toho, jaké mám informace od doktorů, tak to prostě musí překonat. Dokonce to přímo tady v Olomouci někdo měl podobně. Prostě odtrénovat, vytáhnout vodu a zase znovu. Magnetickou rezonanci má za sebou. Tam nic nemá. Někdy to tak prostě je. Ale je to těžké, pro něj i pro nás.

Vrátí se do sestavy po trestu za žluté karty Tomáš Janotka?
Ano, s tím počítám.

Proti Baníku ho zastoupil Václav Koutný, což je spíš stoper. Přitom v zimě jste přivedli na místo pravého obránce Ondřeje Sukupa. Jaká je jeho pozice?
Pokud hráči přijdou z nižší soutěže, ať už je to Sukup nebo třeba Javůrek, tak většinou to s nimi v úvodu přípravy vypadá velmi slušně, protože samozřejmě do všeho jdou naplno a snaží se udržet. Po čase ale obvykle na ty hráče přijde určitý útlum. To se stalo i v případě Ondry. Jsou tam určité problémy po taktické stránce mužstva, v tom, co my tady hrajeme. Stejně tak i v individuální taktice. Ale momentálně se z toho útlumu oba dva dostávají. I když je to složitější třeba z toho důvodu, že se od té zápasové osmnáctky vrací Aleš Škerle, takže některý z těch hráčů bude muset vypadnout.

Znamená to tedy, že se musí zlepšit?
Myslím, že se zlepšuje už teď. Jen je otázka, jak rychle všechny ty nové informace dokáže vstřebat. Je dobré, že může hrát za juniorku a za béčko, i když samozřejmě to není tak příjemné jako v létě, protože je to složité s terény. Buď se hraje na umělkách, nebo jsou dokonce zápasy odložené a je to pak porozhazované.

Kováč do Sigmy? Je to nad naše limity

Plánujete v Liberci kromě návratu Janotky nějaké další změny?
Sestava si sedla a hráči výkonnost potvrzují. Nemá smysl do toho zasahovat, pokud budeme zdraví a forma vydrží. Hráči samozřejmě musí o základ bojovat, ale momentálně nemá smysl něco měnit.

Berete Liberec jako prvního 
z opravdu vážných soupeřů na jaře?
Je to pátý vážný soupeř. Víme, jak je to v naší lize složité. Mladá Boleslav byla v Jihlavě favoritem, ale prohrála tam, přestože je to mužstvo, které si brousí zuby na poháry. Já říkám, že v lize není lehký ani těžký zápas. U Liberce víme, že je to mužstvo kombinačně velmi silné a že má vynikající ofenzivu. Hráči jako Šural. Rabušic, Jirka Štajner nebo Rybalka, to je velká kvalita do ofenzivy. A také v defenzivě mají hodně zkušených hráčů.

V defenzivě působí od zimy Radoslav Kováč, který s ligou začínal právě v Olomouci. Vy jste si přitom po konci podzimu přál zkušeného stopera. Uvažovali jste třeba právě o Kováčovi?
Měl jsem ho taky v hlavě. Ale tohle je hráč, který překračuje limity našeho klubu. Jeho podmínky jsou v jiné rovině, než co si Sigma může dovolit.

Díváme se spíš nahoru než dolů

Vím, že na statistiky vás moc neužije, ale řešili jste nějak s hráči, že se jim na Liberec v poslední době poměrně daří? Z posledních jedenácti zápasů Sigma osmkrát vyhrála.
Neřešili jsme to, ale hráči to asi v hlavě mají, že se jim daří. V letošní sezoně jsme je porazili v superpoháru u nich 2:0 a doma 3:0 v lize. Ale ty zápasy byly hodně složité, i když to vypadá jednoznačně. Každopádně nám ty dva zápasy ukázaly, že jsou zranitelní. Víme, jak na ně hrát, aby nám to přineslo úspěch, ale důležité bude, abychom to dokázali plnit.

Zápas v Liberci pro vás může být také příležitostí stáhnout náskok Plzně a Sparty, tedy soupeřů, kteří o víkendu hrají spolu. Vnímáte to tak?
Pro nás je zatím nepříjemné to, že pořád vyhráváme, ale moc nestahujeme. Kéž bychom samozřejmě dál vyhrávali, ale ono to pochopitelně není tak jednoduché. Plzeň i Sparta zatím ztrácely minimálně. Teď ale někdo 
z nich ztratí určitě, pokud ne oba dva. Teď jde o to, abychom toho využili. Kvalitu máme, někdy je to o hlavách nebo o štěstí. Ale pochopitelně si přeju a doufám, že vyhrajeme v každém zápase.

Takže v tabulce hledíte spíš směrem nahoru, než že byste si hlídali třetí místo?
Je to tak. Snažíme se spíš dívat nahoru, než dolů. Díky tomu, že Boleslav ztratila v Jihlavě, se ta první čtyřka zase odtrhla, což je pro nás dobře.