Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pivarník: Byl jsem zvyklý pracovat jinak, tady tomu nešéfuji

Olomouc – S trenérem olomouckých fotbalistů Romanem Pivarníkem rozhodně není nuda. Na hřišti jeho mužstvo baví ofenzivním stylem, který oceňují fanoušci, odborníci, a dokonce i soupeři. V zákulisí zase dokáže zaujmout neotřelým vyjádřením.

2.12.2012 10
SDÍLEJ:

Trenér Sigmy Roman PivarníkFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Protože není na svém místě existenčně závislý, může si dovolit říkat to, co si myslí.

Nejinak tomu bylo na závěrečné tiskové konferenci k podzimní části Gambrinus ligy.

Pivarník tam mluvil o tom, proč končí v týmu Marek Heinz, jak by si představoval výběr posil a klubový skauting, i o tom, jaký dopad mají na mužstvo neustávající vnitřní spory v Sigmě.

Trenére, jak jste spokojený s fotbalovým podzimem?
Kromě úvodu ligy jsme se pořád drželi v první čtyřce, nakonec jsme skončili čtvrtí. Postoupili jsme v poháru do čtvrtfinále, v létě vyhráli superpohár. To jsou další pozitiva. Co se týká hry, tak jsme věděli, co chceme, a dařilo se nám to naplňovat. Zlepšovali jsme se zápas od zápasu. Bylo příjemné, když novináři nebo i soupeři a jejich trenéři oceňovali, že hrajeme dobrý fotbal. To je také plusový bod. Takže jsem spokojený, ale mohl jsem být ještě víc.

Které ztráty vás mrzí nejvíc?
Nerad řeším ty věci, kde jsme mohli bodovat a podobně. Počítá se jen to, co jsme získali. Někdy se zápasy špatně vyvíjejí a úspěchem je třeba i bod. Jindy je to opačně. Z konce sezony mě mrzí jen Jablonec. Třeba v zápase s Plzní jsme opravdu nehráli dobře a nedopadlo to ani výsledkově. Ale s Jabloncem jsme jasně dominovali. Držení míče bylo 71:29. Ten zápas byl o šest bodů a rozhodl o tom, že Jablonec skončil před námi.

Svědčí to o něčem, že jste nezvládli právě utkání s Plzní a Jabloncem, což jsou přímí konkurenti v horních patrech tabulky?
Nespojoval bych to. Byly to dva diametrálně odlišné zápasy. V Plzni jsme to nezvládli především v hlavách a Plzeň navíc hrála velmi kvalitně. My jsme proti Jablonci hráli ještě kvalitněji, ale výsledkově jsme to znovu nezvládli. Herně ano. Jak jsem říkal, jednoznačně jsme dominovali. A nemělo by se stávat, že takový zápas nezvládnete. Proto mě to tak mrzí.Trenér Sigmy Roman Pivarník

Roman Pivarník. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Superbombarďáka do útoku neseženeme

Na jaké posty byste si v zimě představoval posily?
Stále je to stejné. Víme, že stopery máme dva – Škerleho a Dreksu. A sami víte, jaké jsme měli problémy, když chyběli. Stupňuje se riziko počtu žlutých karet, takže je skoro jisté, že budou chybět znovu. Na podzim tam musel nastoupit Martin Šindelář, pro kterého to nebylo jednoduché. Kdybychom měli ambice hrát osmý devátý flek a zabudovávat mladé hráče, tak je to něco jiného. Ale tady jsou ambice vysoké. Takže musí přijít ne jede, ale spíš dva stopeři. Jeden stoper hotový a pak máme Koutného a Murina, z nichž si jednoho stáhneme.

Problémy jsou po odchodu Rossiho i na krajích obrany, je to tak?
Doleva máme Vepřeka a další varianta tu není. Ani pravák, který by to tam byl schopný odehrát, tedy kromě Hály. Na pravém obránci jsme si pomohli s Rossim, ale ten je pryč. Takže musí přijít i jeden krajní hráč.

Dopředu posily nepotřebujete?
Samozřejmě se chceme stále posouvat dál. Ale kvalita v ofenzivě je. Samozřejmě kdybychom našli nějakého superbombarďáka, tak ano, ale to není v našich možnostech. U nás je gólový hráč Lafata a jiný tu není. A ze zahraničí těžko někoho takového seženete. Takže budeme spoléhat na naše hráče.

Kouč Sigmy Roman Pivarník se zdraví s fanoušky

Roman Pivarník se zdraví s fanoušky. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Heinz zklamal? Tak se to říct nedá

Počítáte dále s Markem Heinzem?
S Markem nepočítáme. Do přípravy nenastoupí. Má zelenou k hledání angažmá. Dostal málo prostoru a hráč takového postavení a takové minulosti si nezaslouží, aby v tom mužstvu zůstal dál a plnil takovou roli, jakou měl na podzim. To pro takového hráče není adekvátní. Budeme rádi, když si najde nějaké dobré angažmá, kde si ještě dokáže prodloužit kariéru.

Řekl jste, že vás žádný hráč nezklamal. Platí to i pro něj?
Těžko se to hodnotí. Ale neřekl bych, že zklamal, protože nedostal pořádnou příležitost. Kdyby nastupoval a hrál špatně, tak bych řekl, že zklamal, ale takto je to složité. Chytil se tam od první chvíle Ordoš. Za patnáct zápasů dal dvanáct gólů a jednoduše Marka do sestavy nepustil.

Kteří hráči ještě odejdou?
Odchází Rossi, Heinz a Golban. Další se řeší. Možná odejde Tomeček, protože na těch krajních postech jsme měli přetlak a Moravskoslezská liga je pro něj málo. Moc nehrával ani Vavřík a také on potřebuje hrát vyšší soutěž než třetí ligu. Jsou věci, které jako trenér můžete těžko ovlivnit. Pokud dojde tak lukrativní nabídka na některého hráče, že se prostě prodá, tak to musíte respektovat. Ale je potřeba mít nachystanou alternativu. Teď mluvím o tom, že potřebuji dva hotové hráče, ale může se stát, že na Vánoce dojde nějaká nabídka a budu potřebovat tři.

Máte příslib od vedení, že vám přivede hráče na vytipované posty?
Ještě jsme se o tom nebavili. V pondělí jsme měli jednu schůzku, ze které jsem byl hodně rozčarovaný. Chtěl jsem se bavit o posilách, které přijdou, a místo toho jsme mluvili jen o posilách z vlastních zdrojů a hráčích, kteří odejdou. Zabili jsme tím dvě hodiny. Zatím to není vyřešené. Nechtěl bych to moc rozebírat, protože jsou to vnitřní věci. Ale není ani vyřešené, kdo vlastně ty hráče přivede. Ode mě se to neočekává.

Trenér Sigmy Roman Pivarník

Roman Pivarník. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Tady tomu nešéfuji, od toho jsou jiní

Takže konkrétní jména máte nebo nemáte vytipovaná?
Mám a nemám. To je tak. Všude, kde jsem byl, tak chtěli, abych si mužstvo vytvářel sám. Hráče jsem si sledoval a ty hráče jsem si chystal. Tady takový požadavek není. O něčem vím, ale těžko můžu sledovat hráče po Česku a Slovensku. Někdy jsem to dělal, ale je tady předzápasový trénink, na kterém musím být. Pak je zápas, tam také musím být. Je tu juniorka a béčko, tam musím být, protože to jsou naši hráči a já je chci vidět. Zápasy jsou samozřejmě v televizi a já je vidím. Musím vidět naše zápasy, protože se musím chystat na soupeře, takže těžko můžete být na čtyřech místech naráz. Jak říkám, o hráčích vím, ale když řeknu, že chci pravého beka, tak toho hráče musíte odsledovat v pěti šesti zápasech. Když víme, že mu končí smlouva, můžeme ho udělat. Možná se to tady dělá. Nevím. Ale já to tady nedělal.

Chybí tady tedy podle vás šéf skautingu nebo sportovní manažer?
Strukturu klubu já nenastavuji. V Prešově jsem dostal jasný úkol s těmito podmínkami. Hráčům dáme plat do určitého maxima, ale přestupy platit nebudeme. Takže jsem přivedl osm Čechů z druhé ligy. Vyhráli jsme soutěž o dvaadvacet bodů a stálo mě to nula. Protože v Česku i na Slovensku platí, že i když hráči skončí smlouva, tak to řeší smírčí komise a musí se zaplatit cena podle tabulek. Osm set tisíc, milion, milion dvě stě tisíc, podle startů v lize a tak dál. Při přestupu do zahraničí to neplatí a ten hráč jde zadarmo, takže proto se to tak přelévá. S tímhle mám zkušenosti, dělal jsem to tak na Slovensku, v Kroměříži i v Jihlavě. Tady tomu nešéfuji. Tady jsou od toho jiní lidé. Mně nepřísluší to kritizovat. Já tu strukturu nenastavuji. Kdysi to ale fungovalo. Vím to na svém případě. Když jsem přicházel do Olomouce, tak mi v létě končila v Dukle smlouva. Kubíček mě oslovil v březnu, když začala liga, a v dubnu byl přestup dotáhnutý. Věděl jsem celé jaro, že odcházím. Máme teď tady takového hráče? Nemáme.

Trenér Sigmy Roman Pivarník

Roman Pivarník. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

S odchovanci lze hrát na špici, ale neudržíte je

Z vlastních zdrojů nemáte dost hráčů na doplnění kádru?
Máme, ale jsou to hráči na posty, kde je už teď přetlak. Krajní obránci nejsou. Stopeři takovou výkonnost, aby mohli hrát, zatím nemají. Je tam výborný Houska, Habusta, na svou šanci čeká Plšek. Ale to jsou posty, kde máme reprezentanty Pospíšila, Hořavu a Ordoše. Nejde to postavit tak, jak si myslí pan Gajda, že bude hrát deset nejlepších hráčů. Když to budou samí útočníci, tak že je všechny postavíme do mužstva. Nejde, abych na pravého obránce postavil Doležala a na levého Klesnila. Mužstvo má nějaké zákonitosti. Nemůže tam hrát každý. Můžu tam postavit mladého Faltu, jak mi tady říkají. Jistěže, všechno jde. Ale za výsledky odpovídá trenér.

Je to věčná otázka. Dá se tedy v Olomouci hrát o špičku ligy s vlastními odchovanci?
Nedá se to. Nebo jinak. Tady v Olomouci by se to dalo. Ale nikdy neudržíte ty nejlepší hráče tak dlouho, než k nim dorostou ti, kteří jsou mladí a dobří. Pravého beka jsme měli, ale ten je teď ve Spartě. V Olomouci ještě nic nedokázal a už je ve Spartě. Jak chcete hrát s vlastními odchovanci o špičku, když ty nejtalentovanější neudržíte. Pospíšil hraje ligu rok, má odehráno 22 zápasů a třeba někam odejde. Takže dá se hrát s vlastními odchovanci, ale musíte udržet i ty nejlepší. To asi v možnostech klubu není, takže se musí najít trochu kompromis. Když ty nejlepší pouštíme, tak některé hráče musíme přivést. Nakonec já jsem také přišel do Olomouce jako pravý bek z Dukly. Přišel Fiala, Grussman, Kabyl. Když se hrály poháry, tak se nehrálo jen s odchovanci. Přicházeli i hotoví hráči. Ale zase. Kdybych řekl před několika roky, že chci Bakoše, tak by mi ho sem stejně nekoupili, protože ho tady nikdo neznal. Totéž Ďuriš. Znali jste ho tady v Čechách? Neznali. Takže ani Ďuriše by v Sigmě nekoupili, protože by mi nevěřili. Čišovského jste znali? Ne. Přitom jsou to hráči, kteří ovládají jazyk, kultura je stejná, žádná adaptace. Jednoduché.

Jak moc ovlivňují vaši práci nekončící vnitřní spory v Sigmě?
Kdybych řekl, že to žádný vliv nemá, tak bych lhal. Trojúhelník mužstvo – trenér – funkcionáři musí fungovat. Nejen po stránce doplňování mužstva, ale i dalších věcí. Nejde, že si každý dělá jen to svoje. Myslím, že Olomouci to hodně škodí. Dva roky se překonávala nějaká aféra, ke které se těžko můžu vyjadřovat, protože jsem tady nebyl. Teď jsou nějaké jiné vnitřní problémy. Když se v kabině zeptáte, jestli to má nějaký vliv, tak vám řeknou, že ne. Ale má. Kabina to vnímá. Sice neví, o co přesně jde, protože to nevím ani já. To jde mimo nás. Ale hráči vnímají to, že jsou v tabulce nahoře a neustále k něčemu dochází. Jsou věci, které se měly vnitřně vyřešit. A pokud stále dochází k těm věcem, ke kterým dochází, tak asi není ochota to nějak vyřešit.

Kouč Sigmy Roman Pivarník

Roman Pivarník. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Doufám, že Kučera neskončí

Momentálně to vypadá, že Radim Kučera podá výpověď. Přišel byste tak o vedoucího mužstva. Už jste to nějak stihl řešit?
Dozvěděl jsem se to včera večer. Doufám, že Radim neskončí. Ten náš tým šlapal výborně. Není to jen věc Radima Kučery, ale i Martina Kotůlka, Palo Mlynára, Tomáše Lovásika i masérů. Jak lidsky, tak profesně to bylo výborné. Věřím, že ke změnám nedojde.

Dovedete si představit, že by za současné situace Radim Kučera mohl zůstat?
Povím to takhle. Vím, jaké věci se to týká. Vnitřní vztahy klubu nemůžete vždycky komentovat. Ale sami víte, že já vám na přímou otázku odpovím buď ano, nebo ne. Nemám důvod lhát nebo mlžit. Ta lež vás stejně vždycky dožene. Nejsem politik, abych mlžil. Já jsem nikdy nic neukradl. Peníze jsem vydělal venku, nemusím nic skrývat. To je na tom to krásné.

Je tedy váš názor, že by měl odejít někdo jiný než Radim Kučera?
To ne. K tomu se já opravdu můžu těžko vyjadřovat.

Autor: Jiří Fišara

2.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení