O tom, kdo povede mužstvo do letní přípravy, chtějí mít na Hané jasno nejpozději do deseti dnů.

Zodpovědnost je na trenérovi


Petrželovi srazilo vaz špatné jaro v podání týmu. „Za výsledky a výkony je zodpovědný trenér,“ řekl předseda představenstva SK Sigma Jaromír Gajda. „Sice jsme šli do jara oslabeni po odchodu Hubníka, ale Vlasta Petržela si dvě z posil sám vybral a s dalšími souhlasil. Přitom jsme byli připraveni koupit, koho by chtěl,“ podotkl Gajda.

Nyní již exolomoucký trenér uzavřel loni v prosinci s klubem smlouvu na dva roky. „Když přišel, naši hru pozvedl. Musím přiznat, že jsme byli nadšeni. Ale pak to na jaře nějak vyprchalo. Odvolat trenéra je vždycky nepříjemná věc. Ale na jaře jsme jen jednou vyhráli, to nepamatuju za posledních třicet let. Naštěstí jsme se udrželi, ale to jen proto, že byli ještě dva horší. Na podzim nám pomohl, situaci skutečně vylepšil. Probudil řadu hráčů, to bylo velice dobré. Bohužel tento trend se nepodařilo udržet, prostě se to nepodařilo. Na podzim tomu bylo ze strany trenéra věnováno větší úsilí,“ řekl Gajda. „Trenér odpovídá za hru a výsledky mužstva. Mnohdy je v tom nevinně, ale mnohdy v tom má větší podíl, než se třeba z neznalosti věci může zdát,“ uvedl Gajda.

Sigma v prvních pěti jarních kolech nezískala ani bod, a to už vedení klubu jednalo o výměně trenéra. Petržela tuhle krizi ještě přežil. Včera byl odvolán. „Nevím, že jsem skončil,“ tvrdil Petržela. „Dali jsme mu vědět hned, jak představenstvo rozhodlo o jeho odvolání. Sportovní ředitel mu přímo z jednání poslal zprávu,“ opáčil Gajda. Petrželovi běží tříměsíční výpovědní lhůta. „Teď je na dovolené. Formální otázky dořešíme po jeho návratu,“ uvedl Gajda.

Petržela: Je to zkušenost


Petržela byl ještě v úterý plný chuti do další práce, včera už bylo všechno jinak. V posledních dnech se toho na třiapadesátiletého trenéra navalilo hodně. Ke špatným výsledkům se přidaly problémy v soukromí, o kterých psal bulvární tisk. V první reakci však Petržela svého působení v Olomouci nezalitoval. „V téhle profesi musíte počítat se vším. Nelituju toho, že jsem se nechal přemluvit loni v létě, ani si nejsem vědom, že bych udělal nějakou chybu. Ale šel jsem do toho zbytečně, je to zkušenost,“ prohlásil. Dá se čekat, že Petrželu začnou vábit kluby ruské ligy, kde dosáhl v při angažmá v Zenitu Petrohrad největších úspěchů. Nabídky z východní Evropy má prý pořád. „Teď nevím, co bude. Jestli zůstanu v Česku, anebo půjdu někam ven. Je to na mě moc brzo, odpočívám v lázních,“ řekl Petržela.

Osobní problémy


Za rozdílnými výkony na podzim a na jaře by mohly být také osobní problémy trenéra Petržely. Deník Aha! uveřejnil rozhovor s Petrželovou manželkou, která hovoří o tom, že kouč už prohrál miliony v ruletě a bere antidepresiva. Podle obvykle dobře informovaných zdrojů se hazardu věnoval i při angažmá v Olomouci. Ba co víc, dokonce si měl půjčovat peníze do hry i v kabině.

Realizační tým skončil také


Spolu s koučem včera skončil i celý realizační tým. A co s ním bude dál? „Všichni mají smlouvu. Ti, kteří nemají povinnosti s béčkem, které chceme zachránit ve 2. lize, mohou jít na dovolenou. A pak bude záležet na tom, jestli si někoho z nich bude chtít nechat nový trenér,“ řekl Gajda. „Když je nový kouč nevyužije, tak v souladu se smlouvou dostanou výpověď,“ podotkl.