A také nastartovala fantastickou šňůru pěti vítězných utkání, během nichž nastřílela devatenáct branek.

Před jarním derby je situace poněkud odlišná. Tři prohry v řadě má za sebou Brno.

„Mužstva jsou trochu obměněná, hlavně to brněnské, takže si myslím, že moc společného ty dva zápasy mít nebudou,“ míní kouč Psotka. „Ale ten entuziasmus, který jsme měli v podzimním utkání, bychom si určitě měli zachovat. A to nejen pro zápas v Brně,“ doplnil.

Na loňský říjnový debakl nezapomněli ani pod Špilberkem.

„Máme jim co vracet,“ říká zkušený záložník Brna Tomáš Polách. „Věřím, že porážku jim oplatíme. Nevím, jestli takovým rozdílem, ale věřím, že body zůstanou doma,“ doufá.

Jednoduché to ale Brňané mít nebudou. I jejich kouč Miroslav Beránek připustil, že v mužstvu rozhodně nevládne klid a pohoda.

„Spíš než Olomoucí se zabýváme sami sebou,“ řekl.

Proti Sigměi s Dostálkem a Trousilem

Těšit ho může návrat zkušeného záložníka Richarda Dostálka, jemuž vypršel karetní trest, a především obránce Jana Trousila, s jehož zraněním je spojen výsledkový propad Brna po slušném ligovém startu.

„Návrat obou velmi vítáme,“ přiznal Beránek.Radost Sigmy ve vydařeném  podzimním zápase s Brnem

Aby ne. Koneckonců posuďte sami. Z úvodních pěti jarních zápasů, během kterých Trousil v sestavě nechyběl, vyhrálo Brno čtyři a v posledním remizovalo.

Na Letné si brněnský kapitán poranil žebra a musel střídat. A Brno padlo třikrát za sebou.

„Honza je pro nás hodně důležitý hráč. Obrana je věc celého mužstva, ale v posledních zápasech jsme některé situace před naší brankou řešili úplně špatně. Chyběla nám organizace,“ uvedl Polách.

„Každé mužstvo má nějakou osobnost, která je důležitá nejen herně, ale i lidsky, z hlediska řízení mužstva a z hlediska jeho sebevědomí. Neznám přesně situaci v kabině Brna, ale Trousil takovým hráčem asi bude,“ prohlásil olomoucký kouč Psotka.

Na druhou stranu jasně deklaroval, že to, jestli Trousil po herním výpadku nastoupí, nebo ne, pro jeho mužstvo není rozhodující.

Na Brňáky s agresivitou a kombinací

„Myslím si, že i když je pro Brno důležitý, tak s jedním hráčem mužstvo nepadá a zase na druhou stranu ani nestoupá. Samozřejmě tomu může napomoct, ale my se soustředíme na svoji hru. Koho proti nám Brno postaví, je nám teoreticky jedno. Budeme se snažit prosadit naší agresivitou a kombinací a rozhodně tam chceme bodovat,“ naznačil Psotka, že ani tentokrát nehodlá šetřit hráče na pohárové semifinále, které Sigmu čeká ve středu v Plzni.

Vybírat může Psotka z kompletní nabídky, kterou mu šíře olomouckého kádru nabízí. Jeho protějšek Beránek má situaci ztíženou. Nejistý je start obránce Františka Dřížďala, který měl potíže s krční páteří. Dohromady po zranění se teprve dávají také Jílek a Hodek.

Moravské derby startuje na brněnském Městském stadionu v Srbské ulici dnes v 18 hodin.

PŘIPOMEŇTE SI PODZIMNÍ VYDAŘENÝ ZÁPAS:VIDEO: Sigma se probudila! V derby dala Brnu bůra
Předpokládané sestavy

Brno: Bureš – Križko, Dvorník, Trousil, Husár – Dostálek, Křeček, Polách – Rabušic, Kalabiška, Došek. Trenér: Miroslav Beránek.

Olomouc: Lovásik – Janotka, Škerle, Komárek, Machalický – Kaščák, Rossi – Bajer, Hořava, Hubník – Ordoš. Trenér: Zdeněk Psotka.

HVĚZDA SOUPEŘE

Jan Trousil

Čtyřiatřicetiletý stoper je klíčovou postavou brněnského týmu. Trousil je odchovancem kutnohorského fotbalu. Ligu poprvé ochutnal na Slovácku v roce 2000, v dalších letech se ale potloukal spíš po nižších soutěžích. V roce 2004 si jej vyhlédlo Brno, v jehož dresu se vypracoval v jednoho z nejlepších obránců v lize a nepostradatelný článek brněnské defenzivy. Když na jaře hrál, fotbalistům z moravské metropole se dařilo, v zápase na Spartě ale musel pro zranění střídat a od té doby Brňané padli třikrát v řadě.

PAMÁTNÝ ZÁPAS

18. 10. 2009 – Sigma – Brno 5:0

Poslední vzájemné měření sil v říjnu minulého roku přineslo nejvyšší rozdíl mezi oběma mužstvy v historii samostatné české ligy. Ani jeden ze soupeřů nebyl v ideálním rozpoložení. Brno přerušilo pětizápasovou sérii bez výhry až bezprostředně před derby, Sigma čekala na pocit vítězství plných devět utkání. O to překvapivější byl způsob, kterým jej utnula. Už v půli bylo prakticky rozhodnuto. A to třígólový rozdíl zdaleka nezachytil všechno dění na hřišti. Hanáci drtivou ofenzivou nastartovali úžasnou sérii pěti výher za sebou a opustili pásmo sestupu.

SK Sigma Olomouc – 1. FC Brno 5:0 (3:0)

Branky: 9. a 53. Ordoš, 38. Šultes, 43. Petr, 85. Hořava.

Rozhodčí: Damková – Dobrovolný, Kovařík. Diváci: 3456.

Olomouc: Lovásik – Rossi, Dreksa, Škerle, Onofrej – Petr (64. Štěpán), Hořava, Janotka, Hubník (80. Otepka) – Ordoš, Šultes (71. Bajer). Tr. Psotka.

Brno: Bureš – Dřížďal, Križko, Dvorník, Sus (46. Červinek) – Mareček, Dostálek (46. Šural), Polách, Lira (64. Léo) – Rabušic, Došek. Tr. Beránek.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY V LIZE

Sigma vs. Brno

33 15 9 9 43:31