Ať už je obvinění křivé, nebo pravdivé, pro olomoucký fotbal může mít korupční aféra, byť neprokázaná, nepříjemné důsledky i v podobě odlivu sponzorů.

Prozatím partneři vyjadřují Sigmě podporu.

„Podobně jako fanoušky, i partnery klubu jsme ujistili, že zásadně nesouhlasíme s informacemi uveřejněnými v deníku Aha!, a můžu říct, že zatím dostáváme pouze kladné odpovědi. Negativní nebyla ani jediná. Partneři stojí za námi, protože věří, že klub je čistý,“ řekl marketingový ředitel SK Sigma Martin Rak.

„Věříme SK Sigma Olomouc a jako partner stojíme za fotbalovým klubem. Celá věc s uplácením se nám zdá velmi podivná. Samozřejmě budeme vyšetřování údajné korupce nadále sledovat,“ říká Juraj Aláč, mluvčí projektu Šantovka.

„Můžu říct, že mi tato zpráva rozhodně neudělala radost. Událost nepovažuji za banální a určitě bude mít nepříjemný vliv na olomoucký fotbal, ale musíme s tím bojovat. V druhé půlce týdne, nejspíš ve čtvrtek, se sejdeme na společném jednání dozorčí rady představenstva Sigmy Olomouc. Rozhodně počkáme na fakta a nebudeme jednat unáhleně,“ řekl k aféře primátor města Olomouce Martin Novotný, který je zároveň předsedou dozorčí rady klubu.

Policie zatím mlčí

Nic jiného než čekat nezbývá ani ostatním. Už v úterý by se ledy mohly pohnout. Disciplinární komise ČMFS si pozvala předsedu Bohemians Kapra, aby jí předložil veškeré materiály, které k případu má. VÍCE: Údajnou korupci Sigmy bude vedení svazu řešit v úterý

Světlo by do případu, ve ketrém je zatím jen spousta nezodpovězených otázek, mohla vnést předložením dalších důkazů protikorupční police, která se případem zabývá.

Ta však redakci Deníku v pondělí ústy mluvčího Romana Skřepka vzkázala, že celou věc nebude v nejbližších dnech nijak komentovat.

Další důkazy zatím nepředložil ani hybatel celého případu Karel Kapr, předseda Bohemians Praha.

Zleva pánové: Kincl, Obermajer, Zoubek, Kapr z července roku 2009, tj. necelé dva měsíce po inkriminovaném zápase
Foto: ČTK/Zbyněk Stanislav

Právník: Postup Bohemians se jeví podivný

Kromě mnoha otazníků nahravající jen spekulacím je asi úplně nejvíc zarážející časový odstup údajné události a jejího zveřejnění.

„Ke konkrétnímu případu se bez podrobné znalosti věci nemohu vyjadřovat, obecně však jistě platí, že oznámení podezření ze spáchání trestného činu s tak velkým časovým odstupem zásadně snižuje věrohodnost takového oznámení, respektive věrohodnost výpovědí dotčených osob, na nichž se oznámení zakládá, a může výrazně omezit, nebo dokonce vyloučit možnost vyhledání dalších potřebných důkazů, například odposlechů. Vzhledem k uvedeným faktům se mi jako advokátu, který se trestnímu právu věnuje, postup Bohemians jeví jako dost podivný,“ říká advokát Tomáš Grepl.

Neopomněl také připomenout, že ten, kdo bezodkladně neohlásí spáchání trestného činu, může být sám potrestán.

„Nelze přehlédnout ani to, že neoznámení trestného činu samo o sobě může být protiprávní a za určitých okolností dokonce trestné. Totéž navíc platí pro přijímání úplatků. Dokážu si představit, že opožděné oznámení se může snadno obrátit proti samotnému oznamovateli i v situaci, kdy se pro odstup času jím oznamovaný čin neprokáže a on sám bude obviněn z trestného činu křivého obvinění,“ řekl Grepl.

Šéf HFK: Na klubu to ulpí

Své zkušenosti s obviněním z korupce má i šéf městkého rivala HFK.

„Pro Sigmu je to obrovská rána. Vím to dobře, protože jsem si něčím podobným prošel před několika lety,“ říká předseda představenstva 1. HFK Olomouc Vladimír Dostál.

Jeho klub byl jedním z obviněných v posledním korupčním skandálu v tuzemském fotbalu z roku 2004, jehož nejvýznamnějšími aktéry byli zejména žižkovský boss Ivan Horník a uherskohradišťský klub 1. FC Synot.

Holice tehdy dokazovala nevinu dlouhých 16 měsíců.

„Na klubu to ulpí, přestože jsme soudní spory vyhráli. Za tu dobu se ode mě odvrátila spousta kamarádů. Sigmě držím palce, protože je jasné, že to nebude mít lehké,“ uvedl Dostál.