„Na postu levého beka se stabilizoval, předváděl tam výborné výkony v defenzivě i ofenzivě. V závěru podzimu patřil k nejlepším a nejkvalitnějším hráčům týmu,“ hodnotil ho Psotka po první půlce sezony.

Na jaře už naskočil do zápasů jen proti Spartě a Mladé Boleslavi, pak si vykloubil rameno a podrobil se operaci vazů, o zbytek ligové soutěže tak přišel. Jeho odchod ze Sigmy byl na spadnutí, ale nakonec na Hané zůstal.

A je za to rád.

„V Olomouci se cítím velmi dobře a jsem tedy spokojený,“ říká klidným a tichým hlasem. Ostatně, taková je i jeho povaha. U fotbalisty věc vcelku neobvyklá. Jedenatřicetiletý Onofrej ale není obvyklým hráčem.

Snad i proto jeho kariéra v Olomouci neskončila. Dokáže rozhodovat zápasy, když má den, je ho plné hřiště.

Z těchto důvodů si jej olomoučtí fanoušci zamilovali hned v první sezoně, poté, co v létě 2005 do Sigmy zamířil z Drnovic. Poprvé se objevil v základní sestavě olomouckého týmu na Vestfálském stadionu v poháru Intertoto proti Borussii Dortmund, odkud si Hanáci přivezli nakonec postupovou remízu 1:1.

A byl to právě Onofrejův centr, který si český dlouhán Jan Koller srazil do vlastní sítě a rozhodl o vyřazení favorita. Sigmu vedl Petr Uličný a slovenský tehdy ještě záložník se stal jednou z největších hvězd celé sezony, když vynechal jen dvě utkání a vstřelil čtyři branky.

V dalším průběhu olomouckého angažmá jej často přibrzďovala nejrůznější zranění. Zápasové porce se rok od roku snižovaly, v poslední sezoně zasáhl jen do dvanácti utkání, nejméně během jeho pětiletého působení v České republice.

Teď ale doufá, že už je v pořádku. „Ruka mě ještě trochu pobolívá, ale jinak, co se týče třeba běžeckých věcí, tak je to úplně bez problémů,“ hlásí odhodlaně. „Některá cvičení musím kvůli ruce ještě omezovat. Jinak zvládám všechno normálně s ostatními.“

Pokud se Melinho a Martin Hudec dočkají angažmá v Koblenzu, bude v olomoucké kabině služebně nejstarším hráčem. Po oblíbeném trenérovi „Johnovi“ Uličném se na lavičce Sigmy vystřídali Vlastimilové Palička a Petržela, Martin Pulpit, epizodně Jiří Fryš a teď Zdeněk Psotka.

A Onofrej může srovnávat: jaký je letní dril pod vedením nejmladšího kouče v Gambrinus lize?

„Já si myslím, že přípravy s trenérem Psotkou jsou celkově na dost vysoké úrovni. Asi nejlepší, co jsem kdy zažil. I když je tato letní trochu specifická, protože začínáme v poháru už brzy, takže některé kondiční věci musejí být trochu urychlené. Ale i tak je to dobře naprogramované. Trenér Psotka má svůj postup,“ říká Onofrej.

Brzký začátek sezony podle něj nebude mít na kondiční připravenost olomouckého týmu vliv. „Možná co se týče mě, protože jsem nehrál opravdu dlouho. Ale kluci měli dovolenou jenom tři týdny. Pokud někdo nesedí celé prázdniny jenom doma na zadku, tak by to neměl být problém.“

Za dobu jeho hanáckého působení se kolem něj vystřídala celá plejáda hráčů. Co si myslí o současném složení a kádru pro příští sezonu? Bude Sigma ještě silnější?

„Uvidíme. Je to otázka i toho, aby mužstvo zase drželo pospolu, sehrálo se na důležité zápasy. Musí se optimalizovat nějaká sestava. Pak jsem přesvědčený, že můžeme hrát znovu o to popředí,“ je přesvědčený Onofrej.

Počítá s tím, že bude o své místo v sestavě třeba svést urputný boj. Místo levého beka zaujal mladík Heidenreich, z juniorky navíc vykukuje talentovaný Machalický.

„Bude to těžké. Ale zůstal jsem tu proto, abych si ještě zahrál. Udělám pro to všechno, odevzdám svoje maximum a pak bude záležet na trenérovi,“ uvědomuje si.

Je však ochoten nastoupit prakticky na jakémkoliv postu. „Už jsem tady toho odehrál hodně. Od levého křídla, přes střed, teď jsem si vyzkoušel obránce. Myslím, že hrát můžu všude.“

Styl, který praktikuje Zdeněk Psotka, tedy 4–2–3–1, se mu ale zamlouvá.

„Určitě je to velmi účinný způsob. Každý herní styl má svá specifika. Je to zajímavý styl. Hodně záleží na hráčích, jací jsou k dispozici, jak se s tou rolí ztotožní. A když každý pochopí, co od něj trenér vyžaduje a udělá pro mužstvo to, co má, tak to má rozhodně svůj smysl.“

Ladislav Onofrej

Narozen: 20. září 1977 v Košicích
Výška: 180 cm
Váha: 70 kg
Kariéra: Lokomotiva Košice (1983–97), 1. FC Košice (1997–2000), Slovan Bratislava (2001–04), 1. FK Drnovice (2004–05), Sigma Olomouc (2005-?)
Bilance v 1. slovenské lize: 127 startů, 18 branek
Bilance v 1. české lize: 105 startů, 8 branek