„Je to tahák, zájem o vstupenky je abnormální! Doufám, že uhrajeme nějaký dobrý výsledek a bude nás chodit podporovat čím dál více fanoušků,“ usmívá se olomoucký záložník, který má na pražský klub velmi dobré vzpomínky.

Před třemi a půl lety jej ve svém ligovém debutu skolil famózní bilancí 2+2.

Asi je zbytečné se zrovna vás ptát, co se vám jako první vybaví, když se řekne Slavia, mám pravdu?
(úsměv) Určitě první ligový zápas tady na Andrově stadionu. Pan trenér Psotka mi dal důvěru, nastoupil jsem hned v základu a povedlo se to. Mně i Sigmě.

Nadmíru! Vyhráli jste 5:1 a vy jste k tomu v debutu přispěl dvěma góly a dvěma asistencemi.
Doteď na to vzpomínám a myslím, že ještě dlouho budu. Tenkrát to bylo něco neuvěřitelného, pořádně jsem ani nevěděl, jak se mám radovat. Fakt to bylo neskutečné a bylo by fajn, kdybychom na to teď navázali.

Jenže nyní narazíte na trošku lepší Slavii…
Jasně, tehdy to bylo úplně jiné, ale vybavuju si, že se tam stejně jako teď taky vrátil Necid, který hrál hned proti nám. Jinak to nejde porovnávat, nečeká nás nic lehkého. Je to úřadující mistr, nedostali ještě gól. Sice měli problémy v útoku, nedařilo se jim skórovat ze hry, ale sílu mají obrovskou jak v defenzivě, tak ofenzivě. Navíc tam mají skvělé individuality.

Třeba reprezentanty Bořila se Zmrhalem nebo Portugalce Dannyho, fotbalisty, kteří pravděpodobně budou hrát na vaší straně.
(smích) Aspoň to pro mě bude nějaké měřítko. Viděl jsem Bořu v reprezentaci, kde hrál výborně, takže budeme muset všichni podat nadstandardní výkon, abychom uhráli nějaký bod.

Slavii vnutit naši hru

Co na sešívané bude platit?
Určitě nezalezeme, chceme se držet svého stylu a Slavii vnutit naši hru. Ani ligového mistra u nás nečeká nic lehkého, byl bych rád, kdybychom byli my tím prvním týmem, který jim dá gól.

Při vašem ligovém startu se psal únor 2014. Kde se pak stala chyba, že jste na podobné výkony nenavázal a dosud čekáte na další ligovou branku?
No, nevím… Hned v tom pozápasovém rozhovoru jsem tenkrát říkal, že doufám, že jsem se nevystřílel. Bohužel se tak stalo. Na druhou stranu teď se nám v lize daří a snad se blýská na lepší časy. Třeba dám gól až teď zase proti Slavii, stát se může cokoli.

Nemohl vám tak povedený start paradoxně uškodit, že od vás pak okolí očekávalo více? Nebo vy naopak jste to neunesl?
To bych neřekl. Sice pak po tom jaře přišel první sestup, ale půl roku jsem pořád hrával. Poté už se nedařilo nikomu, dolehla na nás celá situace a všichni lidi okolo byli zklamaní. Nebylo to jen mnou. Každopádně bych si určitě přál víc takových zápasů, ale v té době to bylo celkově špatné a valilo se to nás…

Se současnou atmosférou okolo Sigmy se to asi nedá porovnávat.
Po těch dvou letech, kdy to tady bylo nahoru dolů, se to jakžtakž ustálilo. Doufám, že to tak bude pokračovat, že se bude dařit týmu, jednotlivcům a hlavně celé Sigmě.

Dokážete popsat, v čem je nyní největší rozdíl?
Hlavně v tom, že se s některými známe snad osm let, nějaký čas na hřišti už jsme spolu strávili. Víme o sobě až nadmíru, někdy je to až moc! (smích) Ale sehranost je určitě naše největší výhoda.

I Tomáš Chorý říkal, že právě s vámi může hrát poslepu, protože mu tam z pravé strany sypete parádní centry.
Nebudu první, kdo to říká, ale zrovna jeho není extra těžké ve vápně přehlédnout. Většinou jsme domluvení, jestli to chce dávat na přední tyč, nebo naopak dozadu a podobně. Párkrát už se nám to povedlo.

Daří se i mást soupeře, když si se Šimonem Faltou měníte strany a různě se prolínáte. To vás musí bavit, ne?
Jo, pan trenér Jílek nám dal vepředu určitou volnost, ať se snažíme obrany rozbít. Někdy to vyjde třeba tak, že já jsem na hrotu a Choras napravo, pak mi nadává, že tam být nechce (smích). Ale myslím, že tohle je fajn, dokážeme si vyhovět.

Ještě k té atmosféře v klubu. Je hodně odlišná oproti těm sestupovým sezonám?
Je úplně jiná, než to bylo dřív. A hlavně máme deset bodů, to se hned lépe dýchá. Když se postoupilo, bylo to super, na druhou stranu nikdo nevěděl, jak se nám bude dařit v první lize. Jestli na to bude stačit současný kádr, když se moc neposílilo. Myslím, že teď můžeme být spokojení s tím, jak vše probíhá.

Naše práce je na hřišti

Přitom vám bylo z různých stran předhazováno, že klub se bez mecenáše bude topit v problémech…
Nás se to vůbec nedotýká, neřešíme to. Naše práce je na hřišti. Smlouvy se tady podepisují, tak jde vidět, že Sigma asi zas takové problémy nemá. Snad to tak vydrží.

I vy jste prodloužil kontrakt do června 2019. Nebylo co řešit?
Měl jsem v Olomouci těžší období. Musím přiznat, že na to nevzpomínám úplně nejradši… Dokonce jsem zvažoval, jestli má budoucnost vůbec bude v Sigmě. Ale pan Minář i pan Jílek se mnou mluvili a dali mi šanci, za což jsem strašně rád. Snažím se jim to splatit dobrými výkony.

Co myslíte tím těžším obdobím? Když jste alternoval na beku, což není váš post?
Není to úplně moje pozice, ale zase musím říct, že zrovna na beku jsem hrál proti těm nejtěžším soupeřům a užil jsem si to vrchovatě. Není to ideální, ale když mě tam trenér dá, tak se budu snažit odvést to nejlepší. Určitě se však radši vidím nahoře.

Dokážete říct moment, kdy přesně se to ve vaší kariéře obrátilo k lepšímu?
Za pana Kalvody jsem ještě jakžtakž ve druhé lize hrával, pak už moc ne. Zlomilo se to asi loni, kdy tady zase byla druhá liga. Asi ve čtvrtém kole jsme hráli ve Vlašimi, kde jsme sice v závěru rozhodli o vítězství, ale pan trenér Jílek nebyl moc spokojený s výkonem. Řekl mi, že dostanu šanci v Třinci. Tam jsem nahrál na gól, docela se mi dařilo a od té doby jsem zůstal v sestavě. Snad mám ty horší věci už za sebou.

Hrajete teď v životní formě?
Je pravda, že se nám teď daří, ale vždycky se to dá ještě posunout někam jinam. Konkrétně já bych chtěl zlepšit produktivitu. Na druhou stranu, tým šlape, body sbíráme, to je nejdůležitější. Hlavně musíme první ligu stabilizovat, aby už nedocházelo k sestupům.

Spoluhráč Falta byl nyní dokonce mezi reprezentačními náhradníky. Je motivací i pro vás ostatní, když vidíte, že se dá dostat do nároďáku?
Určitě! Šimon podává super výkony, je vidět, že když bude šlapat tým, vystřelí i jednotlivci. Pokud existuje i malá šance se tam dostat, budeme dělat vše pro to, aby se to povedlo. Motivace to je obrovská!