Klíčový záložník si totiž odpyká jednozápasový trest za vyloučení v duelu s Baníkem.

„Je to velká komplikace, protože Kalvi je pro mě nejdůležitější článek naší sestavy. Variant, jak ho nahradit, máme víc, je potřeba zvolit tu správnou a potvrdit body venku,“ říká trenér.

Až do soboty nechyběl Kalvach v HET lize (ve své premiérové sezoně!) ani minutu.

V závěru derby s Ostravou však špatně vyhodnotil situaci a po druhé žluté kartě se musel pakovat ze hřiště. Zbytečně, neboť šlo o skluz na polovině hřiště, navíc u postranní čáry…

„Kalvi měl Filla vykrokovat, navázat se na něj a nedošlo by k ničemu. Tentokrát mu to vyčítám, protože to bylo v prostoru, který nic neřešil. Byla to brejková situace, Fillo to udělal výborně, píchnul si balon nad něj a Kalvi tam byl pozdě. Složil ho,“ přiznává Jílek.

Posledním mohykánem, jenž odehrál kompletní porci minut (2250), tak zůstává už jen srbský stoper Uroš Radaković.

Olomoucký lodivod počítal s tím, že Kalvach coby bořič útoků soupeře ve středu pole jednou chybět bude.

„Samozřejmě, hraje v pozici, kde se do těch nebezpečných situací prostě dostává,“ má pochopení.

Nečekalo se však, že nucená stopka přijde za vyloučení, ale za čtvrtou žlutou kartu.

Nový scénář je totiž pro Sigmu mnohem horší. Kalvach, jenž dosud nasbíral tři žluté kartonky v ročníku, se totiž může do sestavy vrátit doma proti Bohemce.

V případě dalšího napomenutí se však ve Zlíně opět posadí na tribunu.

Čtyři varianty

Úkol realizačního týmu Hanáků pro tento týden tak zní jasně: vymyslet, jak nahradit moderní štít, který stylem hry připomíná Němce Toniho Kroose.

Podle Deníku jsou ve hře čtyři varianty.

1. Texl vedle Housky. Nejpravděpodobnější možnost vypadá tak, že Kalvacha zastoupí Jiří Texl, jenž podobnou roli plnil loni ve Vítkovicích. „Můžeme se vrátit k tomu druholigovému složení,“ souhlasí Jílek. Co tím myslí? Že před stopery nebude pouze jeden klasický defenzivní halv, ale ve středu pole budou kooperovat Texl s Houskou, kteří si obranné úkoly rovnoměrně rozdělí. Gólový Plšek bude jako obvykle hrát před nimi.

2. Polom se posune do zálohy. Málokdo to ví, ale současný stoper Roman Polom začínal v záloze. I díky tomu si šikovný levák rozumí s míčem a má velký přehled ve hře. „Varianta s Romanem mě napadla taky,“ uznává trenér. Jistý je návrat Jemelky, tudíž by se Polom posunul výše a zachovalo by se tak schéma 4-1-4-1. Minusem však je, že Polom si tuto roli v Sigmě zatím nevyzkoušel. Ani v přípravě, ani za juniorku.

3. Vrátí se Sladký. Nejméně pravděpodobný scénář, nicméně existuje. Martin Sladký přišel před dvěma lety do Olomouce právě na post defenzivního záložníka. Plzeňský odchovanec má v sobě dlouholeté návyky ze středu pole, nicméně poslední dvě sezony nastupuje na kraji obrany. Sladký je navíc úplně jiným typem hráče než Kalvach, je bojovnější a má větší akční rádius.

4. Překvapení s dorostencem Slámou. Za normálních okolností by šlo o jasný záskok kus za kus, devatenáctiletý Jiří Sláma je totiž jediným olomouckým fotbalistou, který je typickým defenzivním štítem (byť dokáže zaskočit i jinde). Poctivě drží prostor před stopery, umí přitvrdit i otočit těžiště hry na dva dotyky díky dělové levačce.

„Po odchodu Obročníka jsme potřebovali alternaci za Kalvacha. To Slámič splňuje, tah se nám vydařil,“ liboval si Jílek po zimní přípravě, kterou dorostenec zvládl na jedničku.

„Dřív bylo naprosto běžné, že kluci v osmnácti už sbírali ligové zkušenosti. Dneska se liga ostaršuje, mladých je v ní čím dál méně. Je to na škodu. U nás kluci dostávat příležitost budou. Nebojím se toho, proto jsou v kádru áčka,“ dodal.

Jenže realita vypadá jinak. Zatímco takový Patrik Žitný září v Teplicích a Brno má v sestavě až tři teenagery, v Olomouci, kde mají nejsilnější ročník 1999 (devatenáctka je na druhém místě, půlka základu je v národním týmu), mladým zatím pšenka nekvete. Přitom by mohla, alespoň na pár závěrečných minut, jako je tomu třeba na Slovácku.