Tak si to shrňme. Hanáci se stále drží na druhé příčce tabulky za vedoucí Plzní, na svém kontě mají parádních dvacet bodů.

Zjednodušeně řečeno: ze dvou třetin jsou již zachráněni, neboť staré fotbalové moudro, které bezvýjimečně platí od sezony 1999/2000, praví, že k zachování prvoligové příslušnosti stačí uhrát bodů třicet.

Současná olomoucká jízda snů s trochou nadsázky připomíná předloňské tažení anglického Leicesteru, kouč Václav Jílek, jenž je však taky podepsán pod posledním sestupem, bere aktuální situaci s pokorou. A nezapomíná to často zdůrazňovat i v médiích.

„Předloni jsme měli po šestnácti kolech bodů patnáct, takže současných dvacet je fantastických.“

Odvážná prohlášení o útoku na evropské poháry, která se po prvních neúspěších vracejí jako bumerang, od jednačtyřicetiletého trenéra neuslyšíte.

Klid k práci

„Nechci, aby to vyznělo alibisticky, ale ten současný bodový zisk nám prostě dává určitý klid k práci. Hlavně směrem k jarní části,“ opakuje.

A s ním i jeho svěřenci. Tak jako například hrdina nedělního utkání David Houska: „Přejeme si, ať to vydrží co nejdéle, protože nějaká porážka taky určitě někdy přijde.“

Zatím přišla prohra pouze ve třetím kole na půdě Plzně. Od té doby je Sigma neporažená, z posledních tří zápasů navíc vždy brala tři body. Zaslouženě.

Aby těch komplimentů nebylo málo, Olomouc má druhý nejlepší útok a čtvrtou nejlepší defenzivu. Z její hry navíc nepoznáte, zda nastupuje venku nebo doma.

„Chceme si držet svou tvář, ať hrajeme kdekoliv a s kýmkoliv,“ potvrzuje Jílek.

Remízu neberou

Poslední zápas v Jihlavě jeho slova dvakrát podtrhl. Po špatné první půli se Hanáci do svého soupeře zakousli a došli si odhodlaně za šestým vítězstvím v ročníku.

Pro sebevědomý mančaft, který přitom do té doby na Vysočině nikdy nevyhrál, by byla remíza málo.

Jaká změna oproti předloňské sezoně, kdy sigmáci na venkovních hřištích uhráli pouze šest bodů za jednu výhru a tři plichty!

„Tohle mužstvo má ohromnou vnitřní sílu, jsou situace, kdy mě kluci samotného překvapují. Nejdůležitější je to jejich nastavení, že si jdou pro vítězství,“ chválí lodivod nováčka.

Právě týmové pojetí (spolu se sehraností) je největší devízou smečky hladových vlčáků, jejichž průměrný věk činí pětadvacet let.

Nedaří se jednomu? Zaskočí druhý.

Tak jako v neděli, kdy čerstvému reprezentantovi Šimonu Faltovi sice svázala premiérová nominace nohy, spoluhráči jej však podrželi a převzali taktovku za něj.

Stejnou optikou lze nahlížet i na absenci klíčového forvarda Tomáše Chorého, která mladý kádr nejenže nerozhodila, naopak jej spíš ještě více posílila.

O góly se rovnoměrně dělí Plšek, Houska či Falta (všichni mají po třech brankách), ale i Zahradníček s Texlem (dvě trefy).

Mladík Jemelka jako mazák

A defenziva? Když upustíme od bláznivé přestřelky v Karviné, šlape jak švýcarské hodinky, což potvrzují i tři čistá konta pro brankáře Miloše Buchtu.

Nejlépe hodnoceným obráncem je dle Deníku Václav Jemelka, který začal hrát ligu po boku srbského kolegy Radakoviće až letos.

Za devět dosavadních duelů si drží vynikající průměrnou známku 6,4 (spolu s Faltou je na tom nejlépe).

Nejdůležitější však je, že Jemelkova výkonnost je stabilně vysoká, mladý stoper nedělá chyby.

Svědčí o tom i fakt, že jej zatím sportovní redakce pokaždé ohodnotila pouze známkou 6 (pětkrát) a 7 (čtyřikrát). Žádný výkyv formy.

„Hlava se mi z toho netočí, ani nervozitu nepociťuju. Ale je to všechno skvělý zážitek,“ culí se ryšavý levák, když má zhodnotit dosavadní dojmy z elitní soutěže.

Chytrý Kalvach

Podobně suverénně si počíná i druhý ligový debutant – Lukáš Kalvach. Dvaadvacetiletý plejer si pro sebe pronajal post defenzivního záložníka a na jedné z nejdůležitějších pozic si vede znamenitě.

Skluzy a agresivitu na hranici pravidel u něj (jako tomu je u slovenského konkurenta Michala Obročníka) nehledejte, zato fotbalové myšlení by mohl rozdávat. „Je to velmi chytrý hráč,“ přitakává kouč Jílek.

Rychlostní limit Kalvach vynahrazuje tím, že je všude o krok vpřed. Do větších akcí se vnuk Jiřího Víta, někdejšího brankáře, trenéra, maséra či kustoda Sigmy, nepouští.

Drží svůj klíčový prostor před stopery, rozráží útoky soupeřů a konstruktivně rozehrává směrem vpřed.

O to víc pak mohou vyniknout například ofenzivní přednosti Housky, který si posledními výkony řekl o větší pozornost.

A jak říká sám Václav Jílek, „třeba příště nemusí zůstat pouze u jediné reprezentační nominace v našem kádru.“

Teď ještě aby dobře namazaný olomoucký stroj ocenili i fanoušci na Andrově stadionu, kterých zatím bohužel (až na výjimku s mistrovskou Slavií) příliš nepřibývá.

Ideální příležitost k napravení budou mít nároční Hanáci příští sobotu, kdy Sigma doma přivítá podobně rozjetý Jablonec.

Průběžné známky sigmáků po devíti kolech: 6,4 Václav Jemelka a Šimon Falta
6,3 David Houska
6,2 Uroš Radaković
6,1 Michal Vepřek
6 Jakub Plšek
5,9 Lukáš Kalvach
5,8 Miloš Buchta a Tomáš Zahradníček
5,7 Martin Sladký a Tomáš Chorý
5,3 Jiří Texl