„Je to v každém případě další krok v mé kariéře. Viktoria je v současné době nejúspěšnějším fotbalovým týmem Česka, mistrovský titul z právě skončené sezony je toho jasným důkazem," řekl Hořava po podpisu smlouvy.

„O nabídce Viktorie jsem nemusel dlouho přemýšlet. Klub o mě stál dlouhodobě, láká mě spolupráce s Pavlem Vrbou i množství fotbalových osobností v kabině. Velkým plusem pak je nádherný stadion a výjimečná divácká kulisa, která se stala v posledních letech v Plzni pravidlem. A samozřejmě velkým lákadlem je možnost podívat se s Viktorií do Ligy mistrů," dodal člen širšího kádru reprezentace.

Plzeň o Hořavu stála delší čas. V posledních dvou letech se jej pokusila získat několikrát.

„O Tomášovi jsme na klubu pravidelně hovořili prakticky v každém přestupním období posledních dvou sezon. Jsem velmi rád, že se nyní jeho přestup podařilo dotáhnout. Tomáš patří dlouhodobě k těm nejkvalitnějším fotbalistům, kteří běhají po trávnících Gambrinus ligy. Jsem přesvědčen, že svoji sílu prokáže také ve Viktorii," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba.

Kotůlek: Měl odejít už před čtyřmi roky

Sigma i hráč dlouho preferovali spíše přestup do zahraničí. Na Hané spoléhali především na to, že se Hořava zájemcům ukáže na evropském šampionátu jednadvacítek v roce 2011.

 Turnaj se ale tvořivému záložníkovi, který však v poslední době obstál i coby defenzivní štít, moc nepovedl. Odehrál jen poločas prvního zápasu s Ukrajinou, pak byl střídán a do sestavy se vrátil až v posledním utkání o bronz.

Z přestupu do ciziny sešlo a Hořava hrál i další dva roky v modrém olomouckém dresu. Jenže postupně začínal stagnovat.

„Z mého pohledu měl Tomáš odejít už před nějakými třemi čtyřmi roky, protože už tehdy na to měl. Kdybyste se tehdy zeptali, kde dnes bude, tak bych tipoval nějaký velmi dobrý zahraniční klub," řekl nedávno současný kouč Sigmy Martin Kotůlek.

Olomouc byla nakonec donucena vzdát se rodinného stříbra pod tíhou ekonomické situace.

„Ale rozhodně to nestálo tak, že by musel odejít za každou cenu. Je to vždycky ale věc nabídky. Tomáš byl pro nás velmi platným hráčem, ale pro něj osobně by to měl být krok vpřed," řekl generální manažer hanáckého klubu Zdeněk Psotka.

Navrátil do Sparty za Vidličku?

Za rodáka z Rozstání, který se těsně před cestou na západ Čech stihl oženit, by měla Sigma dostat zhruba čtrnáct milionů korun.

„S Plzní jsme se ale dohodli, že částku zveřejňovat nebudeme," uvedl Psotka, jenž také nevyloučil, že by v letním přestupním termínu mohl odejít ještě někdo další.

„Nechceme se oslabovat, ale pokud máme nejen zaplnit rozpočet, ale i někoho přivést, a to nejen z vlastních zdrojů, tak ta částka za Tomáše nám stačit nebude," řekl Psotka.

Nahlas se hovoří především o zájmu Sparty o Jana Navrátila. Sigma by zase z Letné ráda přilákala do Olomouce pravého obránce Vlastimila Vidličku.

„O Vlastu Vidličku máme zájem. Je to zkušený hráč, který by nám pomohl nejen na hřišti, ale i v kabině. Se Spartou jsme absolvovali nějaké jednání, ale jeho výsledky zatím nebudu vůbec komentovat. Totéž platí i pro situaci kolem Honzy Navrátila," řekl Psotka.