Dorostenci Sigmy ve středu od 17 hodin přivítají na domácí půdě v rámci UEFA Youth League slovinský Maribor.

Mládežnická Liga mistrů se hraje na podzim ve dvou větvích.

Dorostenecké týmy účastníků dospělé Ligy mistrů hrají ve stejných skupinách jako A-týmy. Plzeň tak třeba už dnes odpoledne bude hrát na hřišti AS Řím.

Druhá větev patří posledním dorosteneckým mistrům svých zemí. Do jarního play-off, kde se cesty obou větví spojí, se dá dostat přes dva dvojzápasy.

Olomoucká Sigma, vítěz posledního ročníku celostátní dorostenecké ligy, má za prvního soupeře právě Maribor.

„Je to soutěž, kterou UEFA v klubovém fotbale řadí hned na třetí místo za Ligu mistrů a Evropskou ligu. Organizace takového utkání tomu odpovídá. Hodně se to blíží zápasům Evropské ligy, i když pochopitelně není vše tak přísné. Zejména v oblasti marketingu,“ prozradil manažer mládeže Sigmy Jakub Beneš.

Utkání se uskuteční na hlavním Andrově stadionu, kde mládežnické celky zase tak často nehrávají.

„Byla to od začátku naše jasná volba. Chtěli jsme zápasu i tímto dát odpovídající váhu a prestiž. Jediné, co nám mohlo teoreticky plány nabourat byla případná účast A-týmu v základní skupině Evropské ligy, ale to se po soubojích se Sevillou nestalo,“ doplnil Beneš.

JANOTKOVO DILEMA

Pro velkou část olomouckých fotbalistů půjde o jed-nu z prvních soutěžních konfrontací s evropským fotbalem.

„Všichni se těšíme a zároveň jsme ve velkém očekávání. Bude to pro Olomouc další svátek,“ věří trenér olomoucké devatenáctky Tomáš Janotka, který musel ještě před samotnou účastí v Youth League vyřešit jeden nepříjemný úkol.

Do soutěže mohou nastoupit pouze hráči, kteří jsou narozeni po 1. lednu roku 2000 plus tři hráči, kteří jsou o rok starší (na soupisce pro Youth League jich může být celkem pět). Janotka se svými spolupracovníky tak musel zarmoutit velkou část loňské úspěšné devatenáctky.

Na soupisku se tak dostali Martin Diblík, Ondřej Zmrzlý, Jakub Matoušek, Jiří Spáčil a Pavel Zifčák.

„Plus ještě Tomáš Zlatohlávek, který už je také posunutý do juniorky, ale splňuje podmínku narození v roce 2000,“ doplnil Janotka.

„Bylo to samozřejmě hodně náročné. Rozhodli jsme se nakonec hlavně podle postů, které bychom potřebovali zkvalitnit i podle toho, co by mohlo platit na soupeře. Chceme prostě, aby hrálo to nejlepší, co můžeme do hry poslat,“ vysvětlil trenér Janotka.

FAVORITA URČÍ PRVNÍ ZÁPAS

O Mariboru má informací dostatek, i když jak sám přiznává, to, jak kvalitní soupeř to je, se ukáže nejspíš až na hřišti.

„Musím poděkovat Romanu Kreslovi, který nám připravil videa všech jejich zápasů v loňské Lize mistrů, kdy hráli ve skupině se Sevillou, Liverpoolem a Spartakem Moskva,“ řekl Janotka.

„Viděli jsme i jejich zápasy z domácí soutěže. Tam naprosto dominovali a vyhrávali pravidelně tři čtyři nula. V té evropské konkurenci naopak prohrávali. O šancích na postup asi hodně napoví až samotný první zápas,“ uvedl.

Slovinský tým dorazí do Olomouce v úterý a trénovat bude odpoledne na hřišti č. 2 v areálu Androva stadionu. Dorazit by s ním měla také poměrně početná výprava.

„Maribor požádal asi o padesát vstupenek plus nějaké VIP lístky, takže zápasu také přikládá důležitost,“ prozradil Beneš.

Ten také doufá, že zápas bude mít důstojnou kulisu a fanoušci si další evropskou soutěž v Olomouci nenechají ujít.

„Pozvali jsme na zápas školy i sportovní oddíly z okolí. Věřím, že fanoušci přijdou a bude se jim fotbal líbit,“ dodal Jakub Beneš.