Dokonce tak, že ji nakonec jeden z francouzských funkcionářů musel ukončit, jinak by týmu uletělo letadlo.

Roche se tak nakonec loučil s lehkou omluvou, ještě předtím ale leccos poodhalil z kuchyně francouzského klubu, který jakoby světové superhvězdy vyráběl na počkání.

Stačí si projít výčet absolventů jeho akademie za poslední roky. Karim Benzema z Realu Madrid, Samuel Umtiti z Barcelony, Alexandre Lacazette z Arsenalu, Anthony Martial z Manchesteru United. A tak dále, a tak dále.

„V Lyonu už je tradice, že mladí hráči dostávají hodně prostoru. Z odchovanců je teď v áčku třeba Aouar. Dnes nám tady chyběl obránce Soulet, který byl včera na lavičce v zápase Ligy mistrů proti Barceloně. Je to klubová filozofie,“ prohlásil Stéphane Roche.

Momentálně občas s A-týmem trénují střelci obou branek – záložník Caqueret a Pintor.

„Podle jedné statistiky je Lyon třetím nejlepším klubem, který hráče z akademie dovede až mezi profesionály. Za posledních 10 let hrálo opravdu mnoho našich hráčů v evropských ligách,“ doplnil Roche.

Otázkou je, zda se tak dá dosáhnout na ty úplně nevyšší mety.

„Pokud bude chtít Lyon jednou vyhrát Ligu mistrů, asi to bude nutné,“ řekl Roche.

5 milionů eur za mladý talent

Zatím se klub snaží stahovat mladé hráče z širokého okolí.

„Díváme se hlavně po našem regionu, ale když vidíme talent i někde dál, nebojí se klub investovat,“ uvedl Roche.

Jeden z důkazů měl přímo ve svém týmu. Za již zmíněného útočníka Lennyho Pintora Olympique vysázel v létě Brestu 5 milionů eur. Další forvard Griffiths zase dorazil z Tottenhamu.

„Je to rozdíl, když my si talentovaného hráče koupíme třeba maximálně za 100 tisíc korun,“ pousmál se trenér olomoucké devatenáctky Tomáš Janotka.

Jeho tým proti Lyonu nepropadl, v některých pasážích dokázal favorita zatlačit, ale celkově za variabilně hrajícím soupeřem zaostával.

„Máme dané jen principy hry, ale rozestavení si u nás může každý trenér zvolit sám. Je to dobré i pro hráče. Pokud to chtějí někam dotáhnout, musejí se přizpůsobit. Jako třeba dnes, kdy jsme takhle hráli v podstatě poprvé. Tito hráči spolu moc často netrénují. Někteří jsou v dorostu, jiní třeba v B-týmu,“ vysvětlil Roche.

První byl knock-out od Ajaxu

A jaké cíle má Lyon v UEFA Youth League? Ve skupině přešel přes Manchester City i Šachtar Doněck a skončil druhý za Hoffenheimem.

„Měli jsme těžkou skupinu. A Olomouc byla také dobrý soupeř,“ složil Roche kompliment Hanákům.

„Ve vyřazovací části hrajeme teprve podruhé. Před dvěma lety jsme se potkali s Ajaxem, vypadli jsme a jeho hráči dnes hrají Ligu mistrů mezi dospělými. Takže v triumf doufáme, ale zatím to zůstává spíš snem,“ řekl kouč Roche.