„Odvolat ho, to by byl v každém případě nesmysl,“ říká fotbalový expert Vlastimil Palička, bývalý trenér několika prvoligových klubů včetně Sigmy a v současnosti šéftrenér mládeže v HFK Olomouc.

„Trenér Psotka to má kvůli situaci, v jaké klub momentálně je, strašně složité. Přesto mu věřím, že to zvládne,“ tvrdí Palička.

„To, že je v jednom klubu na naše poměry dlouho, je spíš jeho dobrá vizitka, spíš by si zasloužil pochválit, protože výsledky dlouhodobě má,“ prohlásil Palička.

Vlastimil Palička

Sedmatřicetiletý Psotka se týmu ujal v létě 2008. Předtím se tým plácal ve druhé polovině tabulky nebo hrál o záchranu. On s ním hned v první sezoně postoupil ze čtvrtého místa do Evropské ligy.

Navíc hráčům od začátku ordinoval líbivý útočný fotbal, na který byli olomoučtí fanoušci hrdí. Ve druhé sezoně přišlo šesté místo, letos v létě pak znovu čtvrté.

Druhá evropská účast utekla Sigmě jen o vlásek kvůli nešťastnému penaltovému rozstřelu ve finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě.

Psotkovi můžete vyčítat leccos, ale že by neměl výsledky, to ani omylem. Ani v probíhajícím ročníku si nevede nijak výjimečně špatně.

Nebýt disciplinárního trestu, patřilo by Hanákům osmé místo se čtyřbodovou ztrátou na bronzovou příčku, což je po třetině ligy zanedbatelný rozdíl.

Dát hráčům dohromady hlavy

Pravdou je, že herní projev Hanáků není tak dobrý jako v předchozích sezonách.

V zápase proti Mladé Boleslavi už ale proběhly určité záblesky lepších časů.

„Náš výkon byl podstatně lepší než v předchozích zápasech,“ řekl Psotka.

I to mu fanoušci vyčítají.

Palička to částečně chápe.

„Trenér občas musí být taktik a diplomat. Asi chtěl hráče podržet a zvýšit jim sebevědomí,“ řekl.

„Nemůžu zase tolik srovnávat, protože Sigmu nevidím každý týden, a když tak jen v televizi. Popravdě jsem nijak zvlášť kvalitní výkon jsem s Boleslaví neviděl, byla tam hlavně křečovitost, nervozita,“ hodnotil Palička.

„Chyběl uvolněný pohyb. Sebevědomí v soubojích jeden na jednoho, které Sigmu v minulých sezonách zdobilo. Ale všechno to jen zapadá to té situace, v níž Sigma momentálně je. Pro trenéra je to skutečně výjimečně těžká situace. Musí dát hráčům dohromady hlavy, což je občas velmi obtížné.“

Místo do Las Vegas jedou do Prostějova

Palička takovou situaci sám zná.

„Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem pracoval ve čtyřech klubech bez výplat. Trenér musí být tak trochu psycholog i normálně, ale tohle je přece jenom ještě cosi navíc,“ tvrdí.

„Je těžké vyrovnat se s tím, že boj o poháry, na který se v létě připravovali, nebude. Je to něco podobného, jako byste měli jet na zájezd do Las Vegas, a místo toho jeli jen do Prostějova. Zájezd jako zájezd, řeklo by se, ale všichni asi cítíme ten rozdíl,“ přidal příklad Palička, který je však přesvědčen, že Sigma se o holý ligový život bát nebude, přestože i sami hráči připustili, že momentálně hrají o záchranu.

„Jsem přesvědčený, že Sigma určitě až do konce o záchranu hrát nebude. Nedokážu si to představit a ani si to opravdu nemyslím. Třeba Baník prožívá také těžké období, pomalu se dostává nahoru, ale podívejte se, jak dlouho mu to trvá. A to ta situace není totožná. Stav v hlavách hráčů je asi hodně podobný. Nejdřív je to takové zklamání, pak obava z toho, co bude,“ uvedl.

„Laik by řekl, že takhle se o tom nedá přemýšlet, protože každý zápas mají hráči hrát naplno. To je samozřejmě pravda. Ale to je teorie a lidé nejsou roboti. Také to, že hrají o své vlastní prémie, platí hlavně až po zápase. Prvotní motivací je touha vyhrávat,“ míní Palička.

Sigma by ji mohla ukázat už ve středu proti Sezimovu Ústí v poháru. Pak ji čekají dvě těžká utkání na hřištích soupeřů. Nejprve v Příbrami, pak v Praze s Bohemians 1905.

Z diskuse na sigmafotbal.cz

Pereko

Jednoduše: Psotka Ven! Nemá co mužstvu nabídnout. 433 je jeho doména, kterou má prostě každej přečtenou. Snad i v okresním přeboru by věděli jak na to.

pato

Psotka fakt nemá co mančaftu nabídnout. 443 je na hlavu, pořád dokola, Psotka ven!!

Ferry

Psotka už tomu nemá co dát! Jenže bohužel se nikdo neodváží to změnit a přivést sem někoho lepšího.

Pepy

Psotky jsem se doteď zastával, ale abych pravdu řekl, tak pomalu už i ve mně roste přesvědčení, že tomu už o moc víc nedá. Ale na druhou stranu takovej psychickej nátlak (kauza) jako během jeho působení neměl ještě žádnej trenér Sigmy. Dejme mu čas, ať ještě do konce podzimu něco zkusí, už by snad měl být relativně klid, ale jestli se to nezlepší, tak konec.

Trogy001

Myslím, že Psotka má Sigmě pořád co dát. Teď se zrovna fakt nedaří, ale neviděl bych v tom vinu Psotky, či spíše i Psotky, ale více jiných faktorů.

3 – 7

Psotka kvalitu má, pozdvihl mužstvo k „líbivějšímu“ fotbalu. První dva roky to klapalo. Teď, když se na naši hru někdo zaměří, tak neumíme změnit rytmus a styl hry, najednou nejde hrát po křídlech, doplnění ve vápně špatné. Proč? Záloze se nyní nedaří a tři nej útočníci z dob psotkománie odešli. Snad bude líp.