Tomáš Hořava, rodák z obce Rozstání na rozhraní Olomouckého a Jihomoravského kraje, se do Sigmy dostal přes Drnovice a brněnskou Zbrojovku. Debut v áčku si odbyl pod trenérem Vlastimilem Petrželou v říjnu 2006 proti Jablonci.

Vcelku rychle se zařadil mezi opory a v roce 2009 se podílel na postupu do kvalifikace Evropské ligy. Sigma tehdy vyřadila islandský Fram Reykjavík i skotský Aberdeen a ztroskotala až na anglickém Evertonu.

V létě 2011 si Hořava zahrál s reprezentací do 21 let na mistrovství Evropy v Dánsku. Ačkoliv celou kvalifikaci patřil k stabilním hráčům, na závěrečném turnaji si zahrál jen úvodní zápas proti Ukrajině a neúspěšný duel o 3. místo proti Bělorusku, v němž Češi přišli o postup na olympijské hry v Londýně.

Se Sigmou Hořava slavil největší úspěchy v domácím poháru. V roce 2011 ve finále proti Mladé Boleslavi vstřelil vedoucí branku, ale Hanáci nakonec padli na penalty. Z trofeje se radovali až o rok později po vítězství nad Spartou v Plzni. Hořava ale celé jaro nehrál kvůli zranění. V Olomouci ještě oslavil v létě 2012 zisk českého superpoháru.

V listopadu téhož roku také debutoval v národním týmu. Trenér Michal Bílek jej poslal do přípravného zápasu proti Slovensku.

V létě 2013 pak Hořava zamířil do Plzně. Olomouckou bilanci uzavřel na 132 zápasech a deseti brankách.

S Plzní třikrát vyhrál mistrovský titul. Zahrál si také v nejprestižnější evropské klubové soutěži – Lize mistrů. Nastoupil proti soupeřům jako jsou Bayern Mnichov, Real Madrid či Manchester City. Tomu také vstřelil jednu ze dvou branek v Champions League. Celkem včetně kvalifikací nastřádal 22 utkání.

Dalších 31 přidal v Evropské lize a nasázel 7 branek. V součtu se šesti zápasy (a jednou brankou) ještě v olomouckém dresu, činí Hořavova bilance v evropských pohárech 59 utkání a 10 gólů.

V národním týmu nasbíral celkem 14 startů a čtyři branky. Konečný účet v české nejvyšší soutěži činí 329 utkání a 41 gólů.

Kariéru končí Hořava kvůli dlouhodobým problémům s kolenem. V budoucnu se plánuje věnovat trénování mládeže.