A protože ještě předtím posadil krásný gólový centr na hlavu Plška a dozadu byl bezchybný, vysloužil si od Deníku vysokou známku 8.

„Dva body na zápas? To je na mě až moc!“ culí se hráč s číslem 27 na drese.

Proč tolik legrace? Sladký nepatří mezi mimořádně ofenzivní borce, což mu kouč Václav Jílek čas od času vyčítá.

Už v Karviné však nahrál na gól Houskovi a proti Dukle explodoval ještě víc.

Vše začalo v 17. minutě parádním obloučkem na hlavu zcela volného Jakuba Plška.

„Říká, že hlavičkovat neumí, ale uklidil to pěkně,“ chválil Sladký spoluhráče, který v útoku zaskakuje za zraněného Tomáše Chorého.

„Zrovna mi Choras nadával, že když tam není, tak tam dobře nacentruju. A když tam je, tak mu to tam nedám,“ směje se se rodák z Domažlic.

Okamžik, na který však nikdy nezapomene, přišel až deset minut před závěrečným hvizdem.

Před životní střelou měl dostatek času na to, aby si míč v klidu zpracoval a následně zamířil přesně za pravou tyč dukelské brány. Gólman Filip Rada letěl vzduchem marně.

„Tolik času nemívám ani na tréninku, nevím, proč na mě nikdo nevystoupil. Přišlo mi, že jsem si od toho míče ještě trochu odťapal, ale pak jsem to trefil krásně. Možná bylo i lepší, že to bylo bez rozběhu. Takový první ligový gól jsem teda nečekal,“ rozplývá se Sladký.

Přítelkyně tentokrát chyběla

Nejlepší utkání v dresu Sigmy? „To nevím, ale v první lize určitě.“

Mrzet ho mohly dvě věci. Že první ligovou trefu na vlastní oči neviděla jeho přítelkyně, která na Andrově stadionu výjimečně chyběla, a že nedopadla sázka s reprezentantem Vladimírem Daridou, hrajícím Bundesligu za Herthu Berlín.

„Před zápasem jsem si psal s Vláďou do Německa. Říkal jsem mu, že už by taky mohl dát konečně gól, navrhl jsem sázku o večeři, kdo ho dá dřív. Ale už mi pak neodepsal, takže škoda,“ zlobí se naoko.

Sladký vůbec zažívá povedené období, zřejmě nejlepší v kariéře.

„Hlavně jsem přišel, abych se prosadil do základní sestavy i v lize, což se mi povedlo. Je jedno, kdo udělá ty asistence a góly, důležité opravdu je, že se nám daří jako týmu. Potom vyniknou i individuality.“

Dýchání? Druhé poločasy lepší než první

Ještě v létě se přitom nevědělo, co s ním bude.

Olomoucký klub hledal pravého obránce, neboť pětadvacetiletého fotbalistu na jaře sužovaly dýchací problémy, kvůli kterým vynechal řadu duelů.

Nyní na hřišti vypadá jako znovuzrozený.

„V první řadě se snažím zvládnout hlavně defenzivu. Dopředu vždycky můžu víckrát, snažím se to podporovat, ale když potom padne gól, tak se řekne, že nezvládám bránit. Radši to odjezdím dozadu a dopředu je to u nás obránců už většinou taková nadstavba,“ vysvětluje svou taktiku.

A jak je na tom tedy zdravotně?

„Stagnuje to, někdy je to lepší, někdy horší. Přijde mi, že druhé poločasy mívám lepší než první. Jestli je to tím, že se rozdýchám, nevím. Pracujeme na tom, dělám vše pro to, abych mohl hrát, zatím to nějak jde. Myslím, že kdyby to někdo nevěděl, možná by to na mě ani nepoznal,“ konstatuje.

I na něm je vidět, jak si nyní fotbal užívá. Výborně hrající Hanáci jsou v tabulce druzí, hned za vedoucí Plzní, kde Sladký vyrostl. Západočeský klub nadále sleduje.

„S Páťou Hrošovským (záložníkem Viktorie – pozn. red.) jsem v kontaktu, ale spíš se snažíme soustředit sami na sebe. Čekal jsem, že se Plzni bude dařit, je pro ni dobře, že Sparta není v ideálním rozpoložení. Podařilo se jim urvat některé zápasy, ve kterých třeba nebyli lepší. Doufám, že se nahoře udrží co nejdéle a my ji snad proženeme,“ tvrdí.

V Plzni jsme prohrát nemuseli

Nebýt nešťastného mače právě v Plzni, mohla být Sigma stále neporažená.

„Je pravda, že jsme tam opravdu prohrát nemuseli, ale zase asi nikdo nečekal, že bychom tam mohli hrát až tak dobře. Myslím si, že jsme tam byli hodně vyrovnaným soupeřem. Škoda, že jsme prohráli, už to nevrátíme, ale zase jsme se od té doby zvedli a bodujeme,“ míní Sladký.

A jak! Sedmnáct bodů po osmi kolech je nejlepší olomoucký start do sezony v samostatné historii první ligy.

„Jsme na vlně, doufám, že se tam nahoře udržíme co nejdéle. Myslím, že minimálně na podzim můžeme skončit hodně vysoko a pak na jaře hrát už v klidu. Uvidíme, na co to bude stačit.“

V neděli zajíždí Jílkův mančaft na půdu Vysočiny, která naposledy dokázala v nastaveném čase existenčního utkání porazit ostravský Baník 2:1.

„Podle mě je to další hratelný soupeř. Mít tak v reprezentační pauze dvacet bodů a dostat tři dny volna, to by byla paráda!“ uzavírá Martin Sladký.

Vzhledem k famózní formě Sigmy to rozhodně není nereálné přání.