Ze všech obránců Sigmy odehrál v poslední sezoně nejvíc zápasů, nastoupil čtyřiadvacetkrát, celkem si zahrál 2072 minut. Když bylo potřeba, dokázal stoper Aleš Škerle zaskočit i na pravém či levém bekovi. Jeden z nejrychlejších obránců v lize navíc hraje až ukázkově čistě.

Za celou sezonu vyfasoval jen dvě žluté karty. Ostatně na tvrdou hru měl svého kolegu – Martina Hudce. Ten ale zamířil do německé Koblenze, dalšímu stoperovi Šuškavčevičovi skončila smlouva a ze sedmadvacetiletého Škerleho je tak rázem nejzkušenější střední obránce Sigmy.

„Ono to tak prostě vyplynulo. Bude to pro mě jako každý jiný zápas, moc se toho nezmění,“ doufá dva dny před začátkem nového ročníku 2009/10.

Ve čtvrtek pro vás startuje nová sezona. Jak se těšíte?
Určitě se těším hodně. Já myslím, že se na to těšíme celá kabina. Po dlouhé době jsou tady zase poháry a doufám, že si to užijeme a neskončí to hned po čtrnácti dnech. Snad ta naše cesta pohárem bude co nejdelší.

Je v kabině cítit velká nažhavenost na Reykjavík?
To je samozřejmé. Ale pořád tam jsou i ty srandičky, které k tomu patří. Těšíme se.

Už vám trenér Psotka říkal, na co budete s Islanďany muset dát pozor?
Něco už nám říkal, ale ta hlavní příprava ještě do čtvrtka přijde. Trenér se byl podívat ve Walesu na odvetu a základní věci jsme si řekli už před posledním zápasem v sobotu v Rakousku. Ta hlavní část – nacvičování a příprava – to nejdůležitější přijde teď.

Co vy osobně od Reykjavíku očekáváte?
Já můžu akorát usuzovat podle toho, co nám řekl trenér. Že to bude defenzivní mančaft, který se bude spoléhat na brejky. Bude to jeden z těch soupeřů, který bude bránit a spoléhat, že to ubrání.

To znamená, že to bude těžké i pro vás obránce. Udržet se celý zápas v pohotovosti a uhrát to vzadu na nulu.
Každopádně. V poháru je potřeba hrát každý zápas vzadu na nulu, protože každý gól je rozhodující.

Hudec bude chybět

Vám odešel parťák ze stoperské dvojice Martin Hudec, se kterým jste se výborně doplňovali. Bude vám chybět?
Chybět určitě bude, něco jsme spolu odehráli. Ale myslím si, že Martin Komárek ho může klidně nahradit. Jenže ten se teď zranil, tak uvidíme, jestli se stihne dát brzo do kupy. Je to na nás, jak to zvládneme.

Naposledy jste hrál vzadu společně s Pavlem Dreksou. Jak se vám hraje s ním?
Jo, Pavel odehrál v přípravě dobré zápasy, takže si myslím, že pokud nebude Komár, tak si tu příležitost zaslouží.

S Dortmundem jen na pět minut

Teď budete nejzkušenějším stoperem. Těšíte se na tu roli?
Ono to tak prostě vyplynulo. Bude to pro mě jako každý jiný zápas, pro mě se toho moc nezmění.

Vy jste byl v kádru i při poslední účasti Sigmy v pohárově Evropě. Jak na to vzpomínáte?
V kádru jsem byl. Zahrál jsem si zápas v Polsku se Štětínem, nastoupil jsem pak i v Dortmundu. Ale tam jsem se v 5. minutě zranil, musel jsem vystřídat a pak jsem šel na hostování do Mostu. Takže odvetu s Dortmundem ani další pokračování jsem už neodehrál. O to víc si to teď budu chtít užít a doufám, že nezůstane u dvou zápasů.

S Kájou zatím moc nepokecáme

Liga už je také za dveřmi. Vnímáte to, nebo se chcete v současné chvíli soustředit jen na Reykjavík?
Chceme se soustředit i na ligu, protože na vstupu do soutěže vždy hodně záleží. Už přizpůsobujeme i tréninky tak, abychom byli zvyklí na zátěž neděle – čtvrtek – neděle.

Jak do týmu zapadli noví, nebo staronoví hráči – Otepka, Caihame, Šultes a Vepřek?
Ruda Otepka úplně bez problémů, Šulty a Vepřek tu už byli, takže taky v pohodě. S Kájou to bude chvilku těžší, než se naučí základy v češtině, zatím se na hřišti baví jen s Rossim. Komunikace je s ním těžší, protože neumí ani moc anglicky, takže zatím spolu moc nepokecáme.

Moskva hrála uspávací styl

Soustředění v Rakousku se vám líbilo?
Určitě. Podmínky byly perfektní, zápasy taky kvalitní. Myslím, že soustředění v Rakousku bylo jednoznačně plusové.

Skalp FK Moskva, vedoucího týmu ruské ligy, to se asi počítá, i když to bylo jen v přípravě.
Je to jeden z těch zápasů, který nám ukáže, na čem jsme a kam se ještě můžeme posunout. Hráli takový uspávací styl. Čekali jsme, že toho předvedou víc. Docela jsme tím byli překvapeni. Nevím, jestli ten zápas vzali rekreačně, že se třeba nechtěli týden před začátkem jejich soutěže zranit. Těžko říct.

Na váš úvodní zápas v Evropské lize už je prodáno přes dva tisíce lístků. Myslíte, že přijde velká návštěva.
Já doufám, že alespoň takových osm tisíc fanoušků přijde a že bude výborná divácká kulisa. Snad toho lidé využijí, že je tu po dlouhé době pohár a je co hrát.