Zbytek pečlivě budované obranné čtveřice je mimo hru.

Jako první z ní vypadl už v srpnu Radim Kučera, který si zlomil nohu. Jeho místo zaujal po zbytek první části sezony poměrně spolehlivě Pavel Dreksa, ovšem také on je po utkání v Jablonci na marodce.

Při penaltovém faulu na Davida Lafatu si pochroumal rameno a v pondělí se podrobil operaci.

VÍCE: Smolař Dreksa: Chytil jsem Lafatu a vyskočilo mi rameno

Ze severu Čech si navíc kromě pocitu křivdy odvezli čtvrté žluté napomenutí v sezoně levý obránce Michal Vepřek a vůdce defenzivy a kapitán týmu Aleš Škerle. Oba dva tak čeká v nejbližším ligovém kole disciplinární trest na jedno utkání.

„Tři chybějící hráči ze základní sestavy jsou vždycky problém, a když se jedná o obranu, tak zvlášť. Je to obrovský zásah,“ míní Petr Uličný.

Bývalý trenér Sigmy, s níž dosáhl v lize na třetí místo, a současný kouč třetiligového HFK Olomouc je přesvědčen, že nejvíc bude scházet právě kapitán Škerle.

„Aleš hraje momentálně fantasticky. Je to na hřišti takový styčný důstojník. Do hry přináší vysokou kvalitu. Myslím, že by si možná zasloužil i zkoušku v reprezentaci. To bude pro Sigmu určitě největší ztráta.

Aby byl výčet absentérů kompletní, je třeba ještě připomenout jméno Tomáše Kalase. Ten by byl s největší pravděpodobností první volbou do středu obrany. Jenže ani on nebude Psotkovi k dispozici. Dostal angínu a vynechal i sraz reprezentačního výběru do devatenácti let.

Trio zdravých zadáků

Na výběr olomouckému stratégovi zůstává trio zdravých zadáků, kteří mají dohromady 13 ligových startů. Z toho jedenáct patří Milanu Machalickému, který téměř jistě zaujme Vepřekovu pozici na levé straně obranné čtyřky.

Na tomto postu hrával v minulosti v reprezentaci i v mládežnických výběrech Sigmy i Tomáš Přikryl, ale toho kouč Hanáků používá zatím výhradně jako ofenzivního záložníka.

Dalším zdravým bekem je divoký Ondřej Murin, který už si v lize zahrál dvakrát.

Zbývající mladíček Václav Koutný, jenž může hrát v obraně na kraji i uprostřed, je v kádru áčka od léta a na svůj premiérový ligový zápis zatím teprve čeká.

Murin by si mohl statistiku o třetí start rozšířit už v neděli. Místo druhého stopera nejspíš připadne brazilskému záložníkovi Danielu Rossimu, který už si tuto pozici několikrát vyzkoušel. Naposledy právě v Jablonci.

„Rossi už v minulosti na stoperovi hrál, takže si myslím, že Zdeněk Psotka po něm sáhne znovu. K němu by mohl jít třeba Murin, který hrává za béčko, ale to už jen tak spekuluju, protože ty mladé kluky důkladně neznám,“ tipuje Uličný.

Navíc přidá pohled do vlastní trenérské kuchyně. „I když jde s těmi zraněními a tresty o výjimečnou situaci, tak si myslím, že Zdeněk má připravenou nějakou záložní variantu. I já jako trenér jsem ji měl pro případ, že by něco takového nastalo.“

Podle Uličného pomůže nově složené obraně, ať už bude hrát v jakémkoliv složení, že bude hrát před vlastním publikem.

„Říkal jsem to už do nějakých novin, že Sigma nebude bojovat o titul především proto, že ztrácí body venku. Doma hraje podle mě nejlepší fotbal v celé lize a to těm novým hráčům pomůže. Je to velký rozdíl hrát v takovém složení doma s Příbramí nebo venku na Spartě,“ říká Uličný.

Zároveň však připomíná, že jednoduché to mít Hanáci nebudou.

„V lize je těžký každý zápas. I Příbram umí soupeře potrápit. Má tam dobré brejkové hráče. I tak ale věřím, že to kluci zvládnou a zakončí povedený podzim vítězstvím,“ dodal optimisticky šedesátiletý stratég.

Adepti pro obranu

TOMÁŠ JANOTKA

Z ideálního kvarteta Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek zůstal pro poslední podzimní mač jako jediný. Pokud se na poslední chvíli nezraní, rozhodně chybět nebude. Patří k oporám týmu.

Nastoupí na: 99 %

ONDŘEJ MURIN

V dresu juniorky působí často hodně divokým dojmem. Na konci minulé sezony ale při prvním ligovém startu dokázal temperament ukrotit a zápas zvládl v pohodě. Letos zatím naskočil na jedinou minutu. Přednost dostával v lize i v poháru Tomáš Kalas.

Nastoupí na: 80 %

DANIEL ROSSI

Na místě stopera odehrál po zranění Kučery podstatnou část utkání s Brnem, po odstoupení Dreksy zvládl se ctí i druhý poločas v Jablonci. Lépe se rozhodně cítí ve středu pole, ale záskok v případě nouze by mu neměl dělat větší potíže.

Nastoupí na: 90 %

MILAN MACHALICKÝ

S obsazením levé strany by měl mít kouč Psotka nejméně starostí. Už když Vepřek v polovině sezony laboroval se svalovým zraněním, zaskočil za něj právě Machalický. Do základní sestavy už patřil v závěru jara.

Nastoupí na: 90 %

TOMÁŠ PŘIKRYL

V juniorských reprezentačních výběrech i v Sigmě na kraji obrany nastupoval. V lize ale hraje výhradně na ofenzivních postech, obvykle něco mezi krajním záložníkem a útočníkem.

Nastoupí na: 10 %

VÁCLAV KOUTNÝ

Asi nejméně pravděpodobná varianta. V ligovém kádru je od léta. Zatím v lize neodehrál ani minutu. Poctivý dříč může hrát na kraji obrany stejně jako v jejím středu.

Nastoupí na: 10 %