„O té bilanci víme, ale moc se o ní bavit nechceme,“ usmíval se trenér olomouckých fotbalistů Zdeněk Psotka na předzápasové tiskové konferenci. Skalp Mladé Boleslavi mu u pasu zatím jako jeden z posledních nevisí.

„Každá série jednou končí. Měli jsme dlouho podobnou sérii s Jabloncem a tu jsme na podzim zlomili, tak bychom rádi zlomili i tuto,“ má jasno o úkolu pro večerní zápas.

Důležitosti na utkání přidává postavení obou soupeřů v tabulce a stejně tak jejich ambice. Oba by chtěli v létě hrát evropské zápasy. Oba jsou momentálně těsně „pod čarou“. Třetí Jablonec ale čeká těžký duel s druhou Spartou. Nabízí se tedy ideální šance pro Sigmu odskočit přímému konkurentovi, pro Boleslav zase smazat titěrnou ztrátu. A jako bonus se přiblížit, nebo dokonce přeskočit Jablonec. „Je to utkání o šest bodů,“ přiznává Psotka.

Přáteláky týmům vyšly

V pauze vyplněné reprezentačními zápasy obě mužstva ladila formu v přátelských zápasech. Sigma porazila slovenskou Senici 2:1, Boleslav vyhrála 2:0 nad reprezentační devatenáctkou.

„Tentokrát jsme přestávku nevěnovali dobíjení baterek. Chtěli jsme udržet zápasový rytmus, protože následující měsíc pro nás bude z hlediska zápasové zátěže náročný. Chtěli jsme hráče dostat do pohody, která byla v přípravě,“ vysvětlil Zdeněk Psotka.

Herní pohoda, o níž mluví, se z fotbalistů v posledních kolech před pauzou vytratila. V posledních dvou zápasech v Brně a se Slavií získali jeho svěřenci jen bod a nedali ani gól. Stejně tak se ale nedařilo ani Boleslavi, která prohrála nejprve v Ostravě a následně utrpěla debakl v Liberci.

„Nebudu hodnotit proč nedala góly Boleslav, ale my jsme nebyli produktivní. V obou zápasech jsme si vytvořili dostatek příležitostí, abychom aspoň jednu branku vstřelili. V Brně ani se Slavií jsme ale šance neproměnili,“ řekl Psotka, který i ve městě automobilů bude spoléhat na typickou olomouckou ofenzivní hru, přestože se Středočechům doma střelecky i herně daří a v posledních sedmi zápasech si drží úctyhodný průměr 3,3 vstřelené branky na zápas.

Vykartovaného Janotku nahradí Koutný

O soupeři má vysoké mínění. „Boleslavské mužstvo patří ke špičce ligy. Má ve svém středu velké množství individualit, které, pokud podají stoprocentní výkon, tak budou těžko k poražení, o čemž už se spousta mužstev přesvědčila. Těch individualit je ale celá řada, takže to není o tom, abychom pohlídali jednoho nebo dva hráče a měli klid,“ myslí si Psotka, který musí řešit nepříjemnosti ve složení základní sestavy. Kvůli žlutým kartám bude postrádat Tomáše Janotku, který v posledních zápasech patřil k nejlepším hráčům Sigmy.

„Tomáš je jeden ze zkušených hráčů, který dokáže mužstvo spolupřipravit už v kabině, ale věřím, že jeho absence nebude problém. Vašek Koutný odehrál výborné utkání v Ústí nad Labem a má dobrou aktuální formu, takže věřím, že to zvládne i tentokrát,“ prozradil Psotka, koho pošle na jeho místo.

Zranění borci

Více však olomouckého trenéra trápí zdravotní stav dalších hráčů. Počítat nemůže s útočníkem Janem Schulmeisterem, který po zranění kotníku už sice začal trénovat, ale k zápasu připraven není, a otazník visí hned nad trojicí dalších fotbalistů. Především absence záložníka Tomáše Hořavy, který schytal velké množství ran v zápase jednadvacítky s Francií, by byla citelným oslabením.

Mladé Boleslavi bude chybět jen zraněný srbský obránce Dimitrovski.