Soutěže stojí, dlouho nebylo možné na amatérské úrovni ani trénovat, což byl ideální čas pro rekonstrukci hřiště. Týmy nemusely hledat prozatimní azyl a trávník měl dostatek prostoru, aby dorostl do plné krásy.

V Uničově v nedávné minulosti vylepšili téměř vše. Inovace začaly novou fasádou na hlavní budově a kompletně novým oplocením areálu. Atletický ovál kolem hlavního hřiště, který tvořila škvára, nahradil tartan, tribuna dostala nové plastové sedačky, které se objevily i na protějším betonové ochozu. Diváci tak dostali mnohem větší komfort.

„Konečně tam jsou sedačky a vypadá to dobře,“ chválil uničovský odchovanec a český reprezentant Václav Jemelka.

Ani u toho v celku hrajícím třetí nejvyšší soutěž MSFL nezůstali. Na straně blíže ke škole U stadionu vyrostlo malé hřiště, jenž využívají nejmenší naděje uničovského fotbalu. Právě v době covidové potom klub kompletně zrekonstruoval druhé hřiště, které využívá pro trénink i mistrovské zápasy mládež.

Mladíci se od 7. srpna loňského roku, kdy proběhlo slavnostní otevření, mohli těšit z nového trávníku, ale hlavně z okolí zmizelo nebezpečné betonové hlediště, které nahradila tribunka pro padesát osob. Celkově se uničovský areál dostal nejen vizuálně na mnohem vyšší úroveň. Aby toho nebylo málo, tak ihned po rekonstrukci v Uničově vyměnili také koberec umělé trávy.

„Travnaté hřiště potřebovalo rekonstrukci, bylo zchátralé, tráva byla špatná a celé to zázemí bylo hrůzostrašné, až nebezpečné. Na sezení bylo pouze pár dřevěných laviček,“ popisoval předseda klubu Pavel Nezval.

„Využili jsme dotační cyklus Olomouckého kraje, od kterého jsme dostali dva miliony a zbytek doplatilo město Uničov. Celková částka se vyšplhala na více než tři miliony,“ přiblížil Nezval.

TRÁVA BYLA ŠPATNÁ

V nedalekých Troubelicích, které bojují v I. B třídě rekonstruovali hlavní hřiště hlavně kvůli špatné kvalitě travnaté plochy a nutnosti zavést závlahu.

„Kompletně jsme odstranili starý podklad. Udělali jsme závlahu a k tomu i vrt, který jsme propojili s retenční nádobou, odkud se bere voda,“ popisoval starosta Sokolu Petr Vláčil.

S prací začali ještě, když o covidu nikdo nevěděl – v létě 2019. Přesto covid pomohl, aby trávník v klidu zezelenal. „Určitě nám to prospělo. Nebyl takový tlak, abychom na novém hřišti hráli. Trávník mohl celý rok v kuse růst a správce se o něj mohl v klidu starat,“ pokračoval Vláčil.

Fotogalerie: Troubelice zvelebily fotbalový areál

Po první vlně koronaviru se zástupci klubu pustili do zkrášlování okolí.

„Natřeli jsme zábradlí, upravili tribunu, na které jsme udělali novou fasádu a zrekonstruovali lavičky i střídačky pro hráče,“ prozradil Vláčil.

Nyní si hráči pochvalují zelený a hustý pažit.

„Byla tady špatná tráva a zlepšení je radikální, věřím, že to tak zůstane,“ uzavřel Vláčil.

SLAVNOST V POSTŘELMOVĚ

I na Šumpersku se rekonstruuje a inovuje. V Postřelmově už netrpělivě vyhlíží léto a co největší rozvolnění, protože na 31. července je v obci naplánované slavnostní otevření víceúčelového hřiště a sportovního areálu na Pískáči, které by mělo sloužit hlavně fotbalistům.

Slavnosti by se měl účastnit i populární fotbalový tým osobností Amfora Praha.

„Bylo pěkné zahájit další sezónu nejen v novém, ale i ve vyšší soutěži. Třeba to do sebe všechno takto krásně zapadne,“ prozradil Deníku již během listopadu předseda postřelmovského fotbalu Radek Mičunda. Postřelmovu totiž patří v I. B třídě vedoucí pozice.