Ofenzivní legenda Sigmy Olomouc chce sázet na bojovné typy hráčů, velká část kádru se změní. „Bude to tvrdá práce, kluci musí mít chuť se o to porvat,“ tvrdí čtyřiapadesátiletý lodivod 1. HFK Olomouc.

Po konci v Mohelnici jste byl půl sezony bez angažmá. Těšíte se opět na trénování v MSFL?
Holice hledala trenéra a dala mi nabídku, tak jsem se rozmýšlel. Měl ještě několik dalších, ale tenhle klub znám. A taky lidi, kteří se tam kolem fotbalu pohybují. Dá se říct, že je to moje srdeční záležitost. Viděl jsem ty bídné výsledky, které HFK měl v posledních letech a řekl jsem si, že zkusím Holici pozvednout. Uvidíme, jestli se nám to podaří.

O počínání Holice jste měl asi přehled. Proč procházela těžkým bojem o záchranu?
Problémy už tam byly delší dobu. Zachraňovali se už druhým rokem. Některé zápasy jsem samozřejmě viděl a musím přiznat, že morálka a bojovnost některých hráčů nebyla podle mě na třetiligové úrovni. S některými jsme se taky teď rozloučili a budeme dělat úplně nové mužstvo. Musíme se pokusit od začátku vše zlepšit. Ale pokusit se jedna věc a realizace je pak věc druhá (pousměje se).

Co bude pro splnění cíle důležité?
Bude to tvrdá práce. Ale všechny hráče, které bych chtěl, znám a věřím, že potáhneme za jeden provaz. Máme jen malý prostor na to, abychom to všechno překopali a změnili. Nebudu vyhlašovat nějaké cíle, je to fotbal a tam platí nikdy neříkej nikdy.

Mluvil jste o Holici jako srdcové záležitosti. Pád do divize by vás hodně mrzel?
Určitě, říkám to znova: někteří se mi vůbec nelíbili z hlediska nasazení. Holice má nějakou tradici a vybudovala si nějaké jméno a i krásný stadion. S někým jsme se rozloučili, když ty výkony nebyly adekvátní. Ale teď musíme také hráče přivést. Znám jich spoustu a příští týden bychom chtěli něco dotahovat do konce. Věřím, že to mužstvo bude natolik konkurenceschopné, že se vyhne bojům o záchranu až do posledních kol, jako tomu bylo v předchozích sezonách.

Výčet odcházejících fotbalistů je ale poměrně početný a začátek sezony se blíží.
To je pravda, teď nám hráčů moc nezbylo. Ale ti co tam jsou, opravdu chtěli zůstat a potěšili mě. Mají takovou tu chuť se o to porvat. To je základ mužstva. Ať už je to Horka nebo Mucha. Pak se k tomu doplní hráči, které nám nabídne Sigma. Máme domluvené i další fotbalisty, kteří Sigmou neprošli a věřím, že se to během týdne dokončí tak, abychom byli nachystaní na soutěž.

Už máte za sebou první přípravu proti rezervě Opavy. Co vám zápas napověděl?
Byl to divizní soupeř, mladí běhaví kluci, kteří chtěli vyhrát. Má to pozitivum, že hráči pochopili, že s nasazením jako v předchozích sezonách to nejde. Takže hráli s chutí, měli jsme tam teda tři kluky z béčka. Těm musím poděkovat, že do toho šli, jinak bychom zápas odehráli jen v jedné sestavě. Ale myslím, že tým bude chtít hrát ten náročný fotbal, který vyžaduju. Ještě nedělám vědu z prvního zápasu, ale ukázalo to, že jádro mužstva bude zdravé.

1. HFK Olomouc – SFC Opava B 4:2 (3:0)

Branky HFK: 22. a 77. Buček, 10. Bořil, 36. Horka.
HFK Olomouc: Snášel (46. Mucha) – Přirkyl (46. Němec), Horka (46. Hornich), Plesník, Drmola – Pírek, Buček, Weinlich, Blažkovský – Krejčí (46. Bradáč), Bořil. Trenér: Roman Sedláček.