Pro Poloma to byl teprve třetí ligový zápas v sezoně od první minuty. A stejně dobře, jako si v březnu poradil se slávistou Škodou, nyní strážil i ostravské bijce.

„Naprosté absolutorium! Utkání zvládl výborně až na jednu situaci, kdy ho přetlačil Baroš. Ale s ním je to vždy hodně složité, protože hraje na hranici, někdy i za hranicí faulu,“ měl pochopení kouč Sigmy Václav Jílek.

Na rodákovi ze Sokolova je znát zvýšená sebedůvěra. Jaký to rozdíl oproti pohárovému duelu s Jabloncem, kdy Polom kupil chybu za chybou, čehož využíval rychlonohý forvard Stanislav Tecl.

Proti Baníku nejenže obstál směrem dozadu, ale pomáhal ofenzivnějším spoluhráčům s rychlým přechodem do útoku. Když byl parťák Radaković obsazený, vzal míč, unikl ze spárů napadajících hroťáků a poslal jej kolmo dopředu, čímž překonal hostující obranný val. Stoperská moderna v plné parádě.

„Roman se s tím vypořádal výborně. Na to, jak málo toho odehrál, obstál i v rozehrávce. Naplňuje se to, že jsme ho sem brali s vizí, že bude schopen kdykoli naskočit,“ pokračoval v komplimentech trenér.

Poloma chválí i Buchta

A souhlasil s ním i brankář Miloš Buchta, který si (i díky Polomovi) připsal již dvanácté čisté konto v sezoně.

„Poly je taky skvělý stoper. Mnoho lidí ho zatracovalo po pohárové prohře s Jabloncem, ale já jsem s ním každý den na tréninku a vidím jeho kvalitu. Je to jiný typ stopera, rád se mazlí s balonem, sebevědomě vyjede. Jsem rád, že máme skvělou defenzivu, dostáváme málo gólů a soupeř si moc šanci nevypracovává. Jablonec byl výjimkou,“ mínila jednička Hanáků.

Právě na severu Čech se totiž Sigma dostala pod velký tlak. A jen díky tomu, že si Chramosta v koncovce několikrát vylámal zuby na Buchtovi, si odvezla bod.

Podle Jílka však ani v tomto utkání jeho defenziva neselhala.

„Někdo sice může argumentovat tím, že si Jablonec vytvořil hodně šancí, ale já říkám, že si je nevytvořil svou kombinační kvalitou. Nenaboural nám součinnost obranné čtveřice, hrozil vyloženě jen z brejků, kdy získával balony. Nedostali jsme gól v Jablonci ani s Baníkem. Jsem spokojený, dvakrát po sobě jsme udrželi nulu. Ta defenzivní činnost je velmi dobrá,“ řekl rázně.

Proč nehraje Martin Sladký?

Zajímavou skutečností je, že z tradiční čtyřky vypadl pravý bek Martin Sladký, který až do 24. kola pokaždé nastoupil od začátku a patřil k základním stavebním kamenům. Slušná průměrná známka Deníku 5,5 hovoří za vše.

„U něj to však nebylo o obranné činnosti, nespokojenost panovala s nadstavbou ofenzivy, s kvalitou,“ vysvětloval Jílek, proč nyní dostává přednost Martin Hála, jehož to jako bývalého útočníka táhne více vpřed.

„Sláďa se bohužel dostal do určitého stádia, kdy mu to úplně tak nejde, což je naprosto normální. Nehledejme v tom nic zásadního, odpočine si, něco dotrénuje, zvedne se a zas bude zpátky,“ uzavřel na adresu beka, který nedávno s klubem prodloužil kontrakt do léta 2020.

V neděli proti Teplicím tedy Sigma zřejmě vyrazí v obranném složení Hála, Radaković, navrátilec Jemelka a Vepřek.