Ve vší úctě k Mikulovicím, pokud by postoupil nováček třetí ligy, byla by to opravdu velká fotbalová senzace. Vždyť Sigma patří k tomu nejlepšímu v nejvyšší soutěži, ráda by hrála evropské poháry.

Mikulovice pár let zpět brousily vody krajského přeboru, letos mají za sebou historicky první dva zápasy v Moravskoslezské lize.

„Jsme jasným favoritem," ví kouč Sigmy Martin Kotůlek.

Ovšem občas se v pohárech zázraky stávají a Mikulovice prožívají své nejlepší fotbalové období.

„Převaha bude na straně soupeře, ale chceme to Sigmě pořádně znepříjemnit," říká Antonín Mura, kouč Mikulovic.

Oba kormidelníci budou mít k dispozici kompletní sestavu, marodky jsou v podstatě prázdné. Mikulovičtí tak nastoupí i se dvěma velezkušenými stopery Sedlákem a Skopalem, kteří chyběli o víkendu, hosté také mohou představit ideální jedenáctku.

„Je ale možné, že nějaké změny budou, rád bych, aby někteří hráči ukázali, že mají výkonnost do základní sestavy," přemítá Kotůlek.

A pak přijde na řadu fotbalová diplomacie, tedy, že favorit chválí svého soupeře.

„Dvakrát s nimi hrála naše juniorka, takže informace mám. Jsou silní v protiútocích a ve standardkách. A hodně silní v osobních soubojích. Musíme hrát rychle," vysvětluje Kotůlek.

Jasno má i Mura.

„Hodně zodpovědně bránit, spoléhat na standardní situace. Každý se dá porazit. Jestli si myslíte, že nás Sigma uběhá, tomu nevěřte."

Byť jsou Mikulovice obcí s necelými třemi tisícovkami obyvatel až na samotné hranici s Polskem, na zápas se chystají až dva tisíce diváků.

„Čekáme plný stadion," hlásí oba trenéři.

Zápas se hraje ve středu 21. srpna od 17.00 hodin.

Brno "dokázalo" padnout v Rosicích

Ve stejný čas si pohárovou slávu užijí i fotbalisté Uničova. Před vlastními diváky přivítají brněnskou Zbrojovku.

„Pro Uničov to bude velký svátek. Soutěžní zápasy proti prvoligovým mužstvům nehrajeme každý den," připomněl trenér Uničova Zdeněk Strouhal.

Hlavní cíl jeho svěřenců je dopředu daný.

„Favoritem je samozřejmě Brno, ale my se budeme chtít vytáhnout a soupeře co nejvíc potrápit. Občas se v poháru stane, že tým z nižší soutěže dokáže postoupit," nechce se Strouhal vzdát předem.

Příkladem pro Uničov budiž loňský ročník. Zbrojovka v něm senzačně vypadla na půdě Rosic, které tehdy také hrály Moravskoslezskou ligu.

„Něco podobného se ale nesmí opakovat," upozorňuje důrazně trenér Brna Ludevít Grmela.

Soubor zpod Špilberku sice v lize třikrát za sebou prohrál, ale do Uničova pojede pro postup.

„Český pohár je samostatná soutěž, která s ligou vůbec nesouvisí. Naším cílem nemůže být nic jiného než postup do dalšího kola," řekl Grmela pro klubový web, přestože plánuje dát příležitost hráčům širšího kádru.

„Nebude to ale tak, že by hrál úplně jiný tým. Kostru bude tvořit ligová sestava, k ní se připojí ti, kteří hrávají méně," uvedl kouč.

Velkým lákadlem pro uničovské diváky může být návrat zkušeného pětatřicetiletého záložníka Pavla Zavadila na místo činu.

Klíčový středopolař Brna působil v Uničově tři sezony na konci devadesátých let. Pustí jej kouč Grmela na známý pažit?