Ačkoli třiadvacetiletý forvard začal sezonu na tribuně, stal se po podzimu nejlepším střelcem Sigmy.

Odhlédneme li od bodového zisku a tabulkového postavení Sigmy, může Martin Doležal hovořit o povedeném podzimu. Olomoucký útočník ve třinácti zápasech vstřelil osm gólů, což je víc než mají vyhlášení útočníci jako Lafata, Tecl či Rabušic.

„V létě jsem na tom byl špatně. Pak jsem ale začal od znovu a daří se mi," uvedl olomoucký odchovanec, jenž v říjnu prodloužil na Hané smlouvu do roku 2017.

Martin DoležalPodzim jste zakončili domácí porážkou s Duklou. Jak závěrečný zápas podzimní části hodnotíte?
To se moc hodnotit nedá. Na jaře asi budeme hrát o záchranu. Budeme muset v zimě něco změnit. Dnešní výkon byl hodně špatný.

V porovnání s Duklou vypadala vaše hra trochu neuspořádaně. Jak jste to viděl vy?
Dukla už dva tři roky má svou tvář. Jsou dlouho spolu. Vědí, co mají hrát, mají propracovaný systém. Místo toho a bychom podrželi míč, ženeme to hned dopředu a oni nám pak chodí do brejků.

Na podzim jste inkasoval třicet gólů. Je defenziva hlavním problémem Sigmy?
Defenziva je špatná už od začátku, i když se to na pár zápasů zlepšilo. Když si hráč na malém vápně zpracuje míč na prsa, asi je něco špatně. Nechci hodnotit stopery, ale tohle by se stávat nemělo.

Vy tolik prostoru od soupeřových obránců asi nemáte. Souhlasíte?
Nemám. Když hrajeme na tréninku, tak každý do toho dá pomalu život, ale na hřišti to pak tak není.

Vám osobně se ale na podzim paradoxně daří.
Individuálně samozřejmě jo. Ale většinou, když dám gól, tak nevyhrajeme. Nevím, jestli je to smůla. Asi ty góly bude muset za mě dávat někdo jiný. (usmívá se) Ale jsme za to samozřejmě rád, akorát se ke mně bude muset přidat ještě někdo jiný.

Hrozí ještě větší problémy

Cítíte, že jste od léta udělal velký pokrok?
V létě jsem na tom byl špatně. Sám na sobě jsem to cítil. První dva zápasy jsem nehrál. Pak jsem začal od znovu a daří se mi.

Zaměřují se teď na vás obránci soupeře víc než dřív?
Možná, že se některé týmy na mě připravují. Když na mě letí centr, hlídají si mě víc. Škoda, že když mě hlídají oba obránci, tak nikdo není v těch odkrytých prostorech.

Máte po podzimu jen sedmnáct bodů. Znamená to boj o záchranu?
Jak teď nezískáváme body, dotahují se na nás týmy ze spodu. Možná to o tu záchranu bude. Pokud nezačneme vyhrávat, dostaneme se ještě do větších problémů.

Je pro vás výhoda, že nyní přichází zimní pauza?
Asi je to dobře. Možná bychom se dostali ještě níž v tabulce. Budeme čekat na přípravu a uvidíme co vedení. Jestli přijde nový trenér nebo co se bude dít.

Ondřej Kašlik