Naděje na postup do Brazílie, kde se bude hrát příští léto světový šampionát, jsou momentálně spíš hodně odvážnou fantazií než scénářem, který by se doopravdy mohl změnit ve skutečnost.

Andrův stadion v Olomouci viděl nejhorší domácí porážku od roku 1985, kdy na Strahově fotbalisté Německé spolkové republiky deklasovali tehdejší Československo 5:1.

Sami fotbalisté si uvědomovali, co způsobili. „V kabině bylo samozřejmě ticho. Tak jak to bývá, když se prohraje a jste zklamaný, Víme, že jsme nesplnili úkol," sypal si na hlavu popel útočník Libor Kozák. Dodatečně povolaný dlouhán z Lazia Řím se dostal na trávník až na posledních šestnáct minut za nepříznivého stavu.

To záložník Vladimír Darida se protrápil celým utkáním. „Ta prohra strašně moc bolí. Takové zápasy jsou o prvním gólu a oni ho dali. Pak navíc trefili všechno, do čeho kopli. My jsme to museli otevřít a oni přidali další góly," hodnotil porážku.

Jestliže po vítězstvích nad Slovenskem a Tureckem, v nichž Češi k výsledkům přidali i solidní herní projev, zavládl v zemi optimismus, pak v pátek večer přišlo probuzení ze sna.

„V těch předešlých zápasech jsme si vždycky pomohli prvním gólem, a pak se nám hrálo daleko líp. Dneska jsem ho možná měl já na kopačce," připomněl plzeňský záložník situaci z 21. minuty a jednu z mála českých šancí v zápase.

Vydra se na pravém křídle šikovně uvolnil a přistrčil mu míč. Brankář Andersen se po jeho ráně levačkou musel hodně natahovat.

„Kdybychom dali první gól, asi by to vypadalo jinak," pokrčil rameny Darida.

Místo stupňujícího se českého náporu, přišel po pauze kolaps. Dánové byli najednou všude o krok dřív. A když už se jim Češi v rychlosti vyrovnali, prohráli v důrazu.

„největší rozdíl byl asi v tom, že když oni získali míč, tak ho hned zase neztratili. My jsme se taky snažili jít dopředu, ale většina akcí se nám vůbec nepodařila dotáhnout do nějakého zakončení," všiml si Darida.

Českou zkázu zahájil v 56. minutě výstavní bombou teprve dvacetiletý útočník Andreas Cornelius.

„Když vedli, tak si mnohem víc věřili, všechno jim vycházelo. Všechno pro ně bylo o hodně jednodušší," poznamenal Kozák.

Českému týmu nepomohl ani příchod Tomáše Rosického. Ten sice hru na okamžik rozhýbal a vymyslel pro spoluhráče několik překvapivých přihrávek, jenže domácí tým nakonec inkasoval ještě dvakrát

„Podle výsledku je to rozdíl třídy. První poločas byl vyrovnaný, ale ve druhé půli jsme to bohužel nezvládli. Navíc jim tam padlo snad úplně všechno. Výsledek je hodně špatný," připustil Kozák. „Nezbývá ale než zvednout hlavy a koukat se na zápas v úterý," doplnil mladý útočník.

Co taky jiného. Pokud z Arménie nepřiveze národní tým tři body, bude už v polovině kvalifikace bez šance na postup.